Beeldbank Bevelanden komt dit jaar online Wemeldinge zegt Ja brengt 3000 euro op Muziekvereniging Mozart viert 125-jarig jubileum in het nieuw Politie en Belasting innen oude schulden 16 BEVELANDEN en THOLEN JEUGDCIRCUS HOGEROP Jeugdcircus Hogerop heeft de gordijnen gesloten. 54 jaar eigenzinnig speelplezier is voorbij. 66 Toen was een eenwieler nog bijzonder. Nu heeft elke fietswinkel die. EF Dat staat in het jaarverslag over 2011/2012 van Noord-Beveland. Ar chivaris van de gemeente Goes en Noord-Beveland Mirjam Louisse kan nog geen datum geven. De ge meente Goes heeft al een beeld bank waarop mensen via de web site van de gemeente foto's en af beeldingen kunnen bekijken (www.goes.nl/gemeentearchief/ beeldbank). De afgelopen twee jaar hebben medewerkers van de gemeentelij ke archieven veel tijd besteed aan het digitaal opslaan van foto's en kaarten. Dat gebeurt ook met veel filmmateriaal. Beeldbanken genieten grote popu lariteit. De laatste paar jaar zijn er diverse beschikbaar gekomen in Zeeland; thematische, zoals over de Watersnood van 1953, maar ook veel algemene. De Zeeuwse Bibliotheek heeft de Beeldbank Zeeland in beheer, waarin een gro te diversiteit aan historisch beeld materiaal gratis te bekijken is. De archievendienst van de ge meente Goes verzorgt sinds 1998 ook de archieven voor de gemeen te Noord-Beveland en ook voor de gemeente Kapelle. In Noord-Beveland valt nog wat in- haalwerk te verrichten op archief- gebied, blijkt uit het jaarverslag. Louisse spreekt daar in haar verba zing uit over het feit dat twintig jaar na het ontstaan van de fusie gemeente Noord-Beveland de ar chieven van de voormalige ge meenten Kortgene en Wissenker- ke nog niet afgerond zijn. Nog zeer regelmatig komen uit de ad ministratie stukken tevoorschijn die nog in de archieven moeten worden verwerkt, meldt zij. Dat zijn geen documenten over lopen de zaken maar afgesloten dossiers over uiteenlopende onderwerpen, tekent zij aan. „Blijkbaar is er des tijds wel eens vergeten dat er nog stukken 'naar beneden' moesten", denkt zij. Ook die worden nu ont sloten voor het publiek. Twintig jaar na de fusie die leidde tot de Beeldbank dui ken nog zeer regelmatig te archiveren stukken op. Er werd gepost aan de Eendracht- weg, Nieuwe Postweg en de Oud Vossemeersedijk. Inmiddels zijn de resultaten bekend. Er zijn 42 bekeuringen uitgedeeld, waarvan drie voor het niet dragen van de gordel, één voor te donkere rui ten, één voor niet handsfree bel len en 37 voor te hard rijden. Daarnaast zijn er twee voertui gen aan de kant gezet voor open staande boetes: één persoon heeft direct 558 euro afgerekend en met één persoon is afgespro ken dat deze binnen een week 159 euro betaalt. Bij drie voertui gen waarvan de kentekenhouder geen geldig rijbewijs had, bleek in alle gevallen een 'ander per soon' achter het stuur te zitten met geldige papieren. De Belastingdienst inde bij acht tien bestuurders achterstallige be talingen: 8524 euro is per pin be taald. Twee keer is beslag gelegd op voertuigen die ter plekke zijn weggetakeld. De broers Albert en Martin Gunst, organisatoren van de actie, zijn tevreden, maar tegelijkertijd doordrongen van het feit hoe moeilijk het donorschap voor transplantatie ligt bij mensen. Vol gend jaar komt er weer een actie, zegt Gunst. De broers zoeken me destanders om de donorweek in Zeeland meer aandacht te geven. „Mijn broer was vorige week in YERSEKE - Een nieuw thuispo- dium en nieuwe uniformen voor de muzikanten: muziekvereni ging Mozart van Yerseke vierde het 125-jarig jubileum afgelopen week vooral met veel nieuws. De eigenlijke oprichtingsdatum 15 ok tober werd dinsdag gevierd met een lampionoptocht, maar het werkelijke feest was zaterdag met een jubileumconcert. Voor het eerst op het podium van multi functioneel centrum Tehaere, nu de vertrouwde Zaete dicht is. En in nieuwe uniformen - de oude kleding vierde het zilveren jubi leum ook al - en met de 104 jaar jongere Koenckelpotfanfare. GOES - „Kan er geen muziek aan? Het lijkt hier wel een begrafe nis!", roept piccolo, jongleur en equibrilist Evert opgewekt terwijl hij de bezoekers nu eens geen en treekaartjes afneemt, maar con sumptiebonnen uitdeelt. De laatste voorstellingen van Jeugdcircus Hogerop in de circus- school in Goes zijn gratis. Hoewel een gift in de gleuf van het ferme spaarvarken terzijde de deur wel kom is. Oud-leden van het jeugd circus houden een geanimeerde reünie langs de achterwand van de zaal. Niet de in de kleedkamer - die is voor de laatste generatie ar tiesten, die zich geconcentreerd voorbereiden op hun act: de fina le voorstellingen. Wie een plaats in het programma wist te verove ren zal ook schitteren, of ze nu met zijn zessen op een een fiets klimmen of een menselijke pira mide bouwen. Nog één keer vlam men! Hun toewijding ondanks, liep het ledental terug: 24 kinderen, niet meer de 35 plus evenzoveel vrij willigers waar het circus attractie parken als De Efteling voor het hoogseizoen mee wist te strikken en waar het de titel 'Beste jeugd circus van Nederland' mee won. Het viel financieel niet meer op te brengen: energierekeningen van 550 euro per maand, eindafreke ningen van nog eens 800 euro, verzekeringen voor pand en kin- ders, muziekrechten; het loopt op tot 11.000 euro per jaar, exclusief het fortuin aan vrijwilligersuren. Daar konden ook de meest loyale sponsor Bison Producten en de 780 euro subsidie per jaar van de gemeente Goes niets aan verhel pen. Jo en Nellie Kaaijsteker za gen het aankomen en keken eens naar hun ouder wordende zelf: wie is er nog zo gek om zoveel energie te steken in een kindercir cus? Dat tegelijk subsitituutfami- lie, motivatiecoach, ambitie-ont wikkelaar en docent in saamhorig heid was: de preventieve jeugd- hulpvoorziening vóór de WMO ook maar bedacht was. De oude garde die het aan den lijve onder vond, liet zich niet onbetuigd: im promptu-optredens van oudle den, dertig- en veertigers, lieten het afscheid lang uitlopen. De fi nancieel en materiële afwikkeling heeft nog voeten in aarde. Maar daar geeft de gemeente ruim de tijd voor, verzekerde locoburge meester Jo-annes de Bat. Het viel zwaar, het afscheid van het levende jeugdcircus, erkent Kaaijsteker de andere dag, als hij de confetti uit de vloerbedekking zuigt. Maar hij is niet los te we ken van de showbizz..Als vanzelf treedt hij nu op als impresario voor de artiesten die Circus Ho gerop heeft voorgebracht. Inclu sief de pietenverhuur. het ziekenhuis in Goes en er was geen folder, geen poster, niks te zien. Dat moet anders." Martin en zijn vrouw Annie Gunst stelden hun bedrijf, party centrum Schoudee in Wemeldin ge beschikbaar voor twee activitei ten. Vorige week dinsdag kookte Martin met negen collega's van het Koksgilde Zeeland een succes vol benefietdiner met zeventig gasten. Zaterdagavond werd de ac tieweek besloten met een feest avond in Schoudee. Daar kwamen vijftig gasten. „Het was gezellig, maar het aantal viel tegen. We re kenden op 100 tot 150 mensen," bekent Gunst, afgaand op de vele positieve reacties vooraf. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Beeldbank de Beve landen, een digitaal fotoarchief van vijf Bevelandse gemeenten, komt nog dit jaar gereed. Dan is al het historische beeldmateriaal uit de ar chieven van de gemeenten Borsele, Noord-Beveland, Reimerswaal, Ka- pelle en Goes via de gemeentelijke websites te bezichtigen. THOLEN - De politie en de Belasting dienst controleerden donderdag tussen 9.00 en 17.00 uur rond Tho- len en Halsteren de kentekenhou ders van 4084 voertuigen op ver keersovertredingen, openstaande boetes, gevangenisstraffen en nog te betalen belastingschulden. Schaterlachen door Claudia Sondervan WEMELDINGE - De Zeeuwse actie in de landelijke Donorweek, 'Wemel dinge zegt Ja', heeft 3000 euro op gebracht voor de Nederlandse Transplantatiestichting. Danny de Keijzer (33, boven) en Jo han Nieuwenhuijse (27) speelden respectievelijk sinds hun 14e en hun 6e jaar bij Hogerop. „Je kon hier altijd terecht Het was iets spe ciaals. Wat anders dan voetbal!" Sfeeropname van het concert zaterdag, foto Johan van der Heijden door Claudia Sondervan Danny de Keizer over circusacts Jo Kaaijsteker, voorzitter en me de-oprichter van Hogerop, kreeg zaterdag de Naereboutpenning van Goes omdat hij 54 jaar ziel en zaligheid in het circus, en vooral in de kinderen en hun spel, stak. 'Mister* Evert van Asselt (18), goo chelaar, jongleur, equilibrist sinds zijn 8e jaar en nu professional via De Pret Pet annex onderwijsassis tent op de Beatrixschool: „Je voelt je hier thuis als bij familie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50