Militairen wacht een ingewikkelde klus Leeuwarders schieten I I 4 BINNENLAND Het kabinet overweegt zon vierhonderd Nederlandse militairen naar Mali te sturen voor deelname aan de VN-missie. 66 In Navo-verband betaal je alles zelf, bij een VN-missie krijg je geld DEN HAAG - Defensie maakt zich op voor een nieuwe grote militai re missie. De Nederlandse krijgs macht zal naar verwachting drie tot vierhonderd man en vier Apa che-gevechtshelikopters voor de VN-vredesmissie in het Afrikaan se Mali leveren. Binnen enkele weken neemt het kabinet officieel een besluit, zo be vestigen ingewijden. Dan worden pas de precieze details bekend. Duidelijk is wel dat elite-eenhe den in het noorden van Mali in lichtingen gaan verzamelen. De Apache's zijn nodig om de militai ren te beschermen tegen eventue le aanvallen van moslimextremis ten. Verder moeten instructeurs mee om de Malinese politie en het leger te trainen. Begin dit jaar dreigde Mali te wor den overgenomea door onder an dere moslimextremisten. De Fran sen strijden sinds januari tegen de jihadisten. De VN-missie (on der leiding van oud-PvdA-minis-, ter Bert Koenders) is hierop het antwoord. Van de benodigde 12.000 militairen is tot dusver slechts de helft toegezegd door lid staten. De Verenigde Naties vrezen voor meer instabilisatie in de regio door toenemend moslim-extre- misme 'aan de grenzen van Euro pa', met als gevolg ook grote vluchtelingenstromen. Het Nederlandse voornemen om mee te doen was al bekend; begin september heeft een verkennings missie bekeken wat nodig is. Eer dere verzoeken voor deelname aan een missie liepen afgelopen jaar op niets uit. De Nederlandse missie in Mali lijkt overzichtelijk: training van politie en leger en inzetten van elite-eenheden die inlichtingen verzamelen. Dat laatste is 'zien zonder gezien te worden'. Onze commando's en mariniers heb ben dat in Uruzgan heel goed ge daan", weet militair deskundige en WD.-Eerste Kamerlid Frank van Kappen. Meedoen in Mali zou de interna tionale reputatie van Nederland goed doen maar er kleven grote ri sico's aan. Hoewel grote delen van het land in handen zijn van Franse troepen en het Malinese le ger, is het nog helemaal niet vei lig. Tot nu toe zijn zeven Franse militairen en tachtig Malinese re geringssoldaten gesneuveld. Ook zouden ruim zeshonderd islamie ten zijn omgekomen. Twee weken geleden gingen duizend inwoners van de noordelijke stad Gao de straat op om te protesteren tegen de voortdurende 'onveiligheid', zoals op de spandoeken stond. Vlak voor de demonstratie was de stad weer onder mortiervuur ge komen van eerder verdreven strij ders van Mujao, de Franse afkor ting voor de Beweging voor Mo notheïsme en lihad in West-Afri- ka. Deze gewelddadige afsplitsing van het eveneens nog actieve al-Qaeda in de Islamitische Maghreb (AQIM) bestaat hoofdza kelijk uit Malinezen, Nigerianen en Mauritaniërs die ijveren voor de invoering van de sharia in wes telijk Afrika. De meeste Maline zen willen daar echtèr niet van weten. Extra ingewikkeld voor vredestroepen is dat in het noor den ook een onafhankelijkheids strijd woedt van nomadische Toe- areg-rebellen tegen het centrale gezag in de hoofdstad Bamako. Hoewel de strijders in Mali niet beschikken over geavanceerd wa pentuig is het er toch erg gevaar lijk. Van Kappen: „Het kan er hard aan toe gaan." Als de eenhe den in problemen raken, moeten de Apache's bescherming bieden. Voor Nederlandse militairen wordt het sowieso afzien in de snikhete woestijn. Intussen moet samengewerkt worden met andere VN-lidstaten, naar verwachting veelal Afrikaan se landen. „Er is een taalbarrière, de troepen zijn niet even goed ge traind, de communicatieprotocol len wijken af en het materieel ver schilt", somt Van Kappen de nade len op. „Daarom vond de WD eerder ook dat de Fransen het moesten doen." Als het kabinet in derdaad besluit tot een missie dan zal die samenwerking met be trouwbare partners een van de ge voelige punten zijn. Toch biedt een missie onder VN-vlag ook voordelen. „In Na vo-verband betaal je alles zelf, bij een VN-missie krijg je geld. Al is dat nog niet kostendekkend." Bij de brand kwam een 24-jarige man om het leven. Hij woonde in een van de getroffen panden en kon niet vluchten. Tijdens de brand sprak hij met de hulpdien sten, maar die konden hem vanwe ge de hitte niet redden, zei de poli tie. Zijn lichaam is zondagmiddag geborgen en geïdentificeerd. Vol gens de Leeuwarder politiechef Cor Reijenga is er inmiddels con tact geweest met de familie van het slachtoffer. Zijn ouders verblij ven in het buitenland en keren di rect terug. De vuurzee brak zaterdag rond 17.15 uur uit in een kledingwinkel aan de Kelders. De brand sloeg snel over.. Uiteindelijk gingen 5 winkels en 11 woningen aan de Kelders, de Minnemastraat en de Poststraat in vlammen op. Daaron- vragen over de Zwarte Piet-rel 2013 In Amsterdam. Inwoners van de stad dienden bezwaar in tegen de aankomst van de Sint daar, op 17 november. Een van de bezwaar makers is Quinsy Gario, die in 2011 tijdens de intocht in Dor drecht al rondliep met een 'Zwar te Piet is racisme'-shirt. Zwarte knecht, witte meester, het refe reert volgens hem aan slavernij. Gario werd al 'zeurpiet' genoemd, maar tijdens zijn tv-interview bij Pauw en Witteman werd hij op social media volledig afgebrand. Met kreten als 'zet die neger weer op de boot terug'. Wat dan weer bevestiging voor de Zwarte Piet-activisten is dat er veel racis me is in Nederland. Er dreigt een verdeling in twee kampen, vreest het Nederlands Centrum voor Volkscultuur. Daar zien ze nu al dat de hardere acties tegen Zwar te Piet ook meer animo voor het spelen van de knecht oplevert. „Nederlanders trekken zich terug in het fort van traditie", zei kun stenaar Felix de Rooy dit week end in NRC. Daar lijkt het wel op. Sinterklaas wordt in veel Europese landen ge vierd, maar overal anders. Soms heeft hij een duivel als knecht, soms geen knecht. In Nederland had de Sint eerst helemaal geen knecht totdat onderwijzer Jan Schenkman hem er in 1850 bijver- zon in zijn boekje 'Sint Nicolaas en zijn knecht'. Waarom hij dat deed is niet duidelijk. Maar we hebben er nu ruzie over. In 2006 verschenen er als alternatief Re genboogpieten. Maar daar is sinds dien weinig meer van vernomen. Het feest heeft zich in de loop van de jaren al eens aangepast: het dreigen met roe en zak is een stuk minder geworden, conform de kindvriendelijke tijdsgeest. In New York viert de Nederlandse gemeenschap al jaren Sinterklaas zonder Pieten, in de VS is een ge schminkt 'blackface' officieel fout. Gebeurt vaker bij dit soort fees ten: begin oktober maakte de ge meente Werkendam bekend dat er met Halloween geen spook- tocht komt. De SGP in de plaats wil niet dat kinderen met 'gewa den van de duivel' worden gecon- fonteerd. Die beslissing kreeg veel minder aandacht dan de Pieten- rel. Een commissie van de Hoge Commissaris voor de Mensenrech ten buigt zich over het feest. Dat heeft te maken met het wel of niet opnemen van het Sinterklaas feest op de lijst van immaterieel erfgoed. Dat kan volgens de VN al leen als alle geledingen van de be volking daar achter staan. De com missie stelde deze zomer een aan tal vragen aan Nederland over Black Pete, die volgens de commis sie the servant van Santa Claus is. De commissie oordeelde nog niet maar wees Nederland toch al vast op het recht van gelijkheid. Mocht de commissie Zwarte Piet inderdaad racistisch vinden, dan kan de Hoge Commissaris het feest niet zomaar verbieden, maar een uitspraak zou überhaupt al een blamage zijn voor Nederland. De bezwaarcommissie in Am sterdam doet voor 5 november uit spraak over de intocht daar. Som mige Sint Nicolaascomites in het land hebben al laten weten aan passingen te willen doen aan kroeshaar, schmink, dikke lippen, oorbellen en schoenen zoals huis slaven die vroeger droegen. R3 Grote missie Mali door Niels Klaassen door Bob van Huët en Niels Klaassen DEN HAAG - De militaire missie in Mali wordt geen eenvoudige. De omstandigheden in het noorden van het land zijn uiterst complex en samenwerken onder VN-vlag blijkt lastig. Eerste Kamerlid Frank van Kappen LEEUWARDEN - Het is nog niet dui delijk waardoor de grote brand in het centrum van Leeuwarden zater dagmiddag kon ontstaan. De poli tie wil graag spreken met mensen die rond het tijdstip dat de brand uitbrak in de winkel Wonderstyle waren. Zij hebben 'mogelijk belang rijke informatie', maar de politie wilde zondag niet zeggen wat voor informatie dat zou kunnen zijn. 6 Het protest tegen Zwarte Piet lijkt ieder jaar serieuzer te wor den. Er loopt nu ook een onder zoek van de VN naar 'Black Pete, the servant of Santa Claus'. Waar begon de traditionele Zwar- te Pieten-rel dit jaar? *y Lijkt het maar zo of wordt de dis- cussie steeds feller? 3 Zijn Nederlanders de enigen die ruzie hebben over Zwarte Piet? 4 Gaat de minderheid het winnen van de meerderheid? 5 Gaat de VN zich uitspreken? A Wat is de volgende stap?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4