Beeldbank Bevelanden komt dit jaar online Halloween Party voor rijpere bezoeker Brogum Kamerheer van de Koning vertelt over eer en inhoud van zijn functie v««fT 16 SCHOUWEN-DUIVELAND THEATERPROGRAMMERING Na twaalf jaar ineens vier platforms. 'Niks te veel', vindt Peter de Neef. 'Die diversiteit is noodzaak'. ii Met gemakkelijk aanbod en veel van hetzelfde doe ik het publiek geen recht 5^ Ra& Dat staat in het jaarverslag over 2011/2012 van Noord-Beveland. Ar chivaris van de gemeente Goes en Noord-Beveland Mirjam Louisse kan nog geen datum geven. De ge meente Goes heeft al een beeld bank waarop mensen via de web site van de gemeente foto's en af beeldingen kunnen bekijken (www.goes.nl/gemeentearchief/ beeldbank). De afgelopen twee jaar hebben medewerkers van de gemeentelij ke archieven veel tijd besteed aan het digitaal opslaan van foto's en kaarten. Dat gebeurt ook met veel filmmateriaal. Beeldbanken genieten grote popu lariteit. De laatste paar jaar zijn er diverse beschikbaar gekomen in Zeeland; thematische, zoals over de Watersnood van 1953, maar ook veel algemene. De Zeeuwse Bibliotheek heeft de Beeldbank Zeeland in beheer, waarin een gro te diversiteit aan historisch beeld materiaal gratis te zien is. De archievendienst van de ge meente Goes verzorgt sinds 1998 ook de archieven voor de gemeen te Noord-Beveland en ook voor de gemeente Kapelle. In Noord-Beveland valt nog wat inhaalwerk te verrichten, zo blijkt uit het jaarverslag. Louisse spreekt daarin haar verbazing uit over het feit dat twintig jaar na het ontstaan van de fusiegemeen te Noord-Beveland de archieven van de voormalige gemeenten Kortgene en Wissenkerke nog niet afgerond zijn. Nog zeer regel matig komen uit de administratie stukken tevoorschijn die nog in de archieven moeten worden ver werkt, meldt zij. Dat zijn geen do cumenten over lopende zaken maar afgesloten dossiers over uit eenlopende onderwerpen, tekent zij aan. „Blijkbaar is er destijds wel eens vergeten dat er nog stuk ken 'naar beneden' moesten", denkt zij. Ook die worden nu ont sloten voor het publiek. Twintig jaar na de fusie die leidde tot de Beeldbank dui ken nog zeer regelmatig te archiveren stukken op. De organisatie is er duidelijk in: 'Nog wel even voor de mensen on der de 16 jaar, helaas is dit feest niet voor jullie! Er is een identifi catieplicht, neem je rijbewijs of ID mee', zo meldt de website van Brogum Popcultura. De ruimte wordt getransfor meerd in een 'horrorzaal', maar al lerlei muziekstijlen zullen wor den ingezet om de bezoekers enigszins gerust te stellen. ZIERIKZEE - Met een grote frons kijkt Tigressa López-Garcia rond op de speelvloer van De Weverij. Haar twee danseressen Deborah en Janine schudden het hoofd. Peter de Neef ziet direct hun pro bleem: „Dit podium is te klein voor de voorstelling Kippenvel van de Little Doll Dance Company." Dat is verrekte jammer, want dansleerlingen op Schouwen-Dui- veland zouden juist een mooie kans krijgen dichtbij huis mee te doen met het project 'Dansdroom Zeeland' van Scoop en DanZee. Het biedt jongeren de kans enkele dagen les te krijgen van topcho- reografen. Het betreft training in combinatie met een professionele voorstelling, waarbij de cursisten het voorprogramma mogen ver zorgen. Een mooie mix, die echter een goed geoutilleerde accommo datie vereist. De Neef kon dit probleem inmid dels tackelen dankzij het feit dat Zierikzee tegenwoordig meer po dia te bieden heeft. De Little Doll Dance Company wijkt uit naar Campus Cultura voor training en optreden zaterdag 23 november. De Neef heeft met zijn Stichting Theaters aan Zee van het gemeen tebestuur de opdracht een profes sioneel theateraanbod samen te stellen verspreid over vier accom modaties. Naast Weverij en Cam pus Cultura zijn dat Dorpshuis Renesse en - vanaf mei 2014 - de Nieuwe Kerk in Zierikzee. In de wandelgangen circuleren termen als 'overdosis' en 'onder linge concurrentie'. De Neef werpt die verre van zich. Hij ziet in de diversiteit en de keuzemoge lijkheid juist een grote kracht. Bo vendien moet volgens hem alles wel in verhouding worden ge zien. De gemeente stelt hem een budget van slechts 46.000 euro be schikbaar voor de totale program mering. Dat houdt beperking in. Maar toch, theateraanbod in eco nomisch moeilijke tijden? „Daar moet je inderdaad goed over nadenken", erkent De Neef. „Waar ik absoluut niet voor kies is vercommercialiseren. Met een 'gemakkelijk' aanbod; dus popu lair en veel van hetzelfde doe ik het publiek geen recht. Mensen komen toch in de eerste plaats naar het theater om iets bijzon ders en steeds weer iets nieuws te beleven." Bij de vier podia moet De Neef steeds afwegingen ma ken over de mogelijkheden en be perkingen. Dorpshuis Renesse ty peert hij als podium voor mu ziektheater. „Vooral nu de akoes tiek daar aanzienlijk is verbeterd op advies van Xander Brouwer, technicus uit de stal van Blof. En dankzij de investering die Zeeuw- land bereid was daarin te steken. Bovendien heeft Ludo Vlaander met zijn bijzondere concerten - Al Di Meola, Marcus Miller en dit jaar Larry Graham - Renesse ge maakt tot 'place to be' voor mu ziekliefhebbers. In de Nieuwe Kerk heeft De Neef alle vertrou wen, maar hij begint hier dit sei zoen 'voorzichtig' om de mogelijk heden in de praktijk uit te testen met optredens zonder al te grote technische eisen. Het muziekprogramma wordt ver zorgd door Hallowfriends, DJ Echo DJ Von Stroheim en DJ Ian Mono. Inhoudelijk wil dat zeg gen dat de sound tijdens deze Hal loween Party zal variëren van trance tot metal en van funk tot hiphop. Ook de jaren '80 en '90 komen in muzikaal opzicht voor bij. Het motto voor de avond luidt: 'Dans voor je leven en mis schien laten wij jou met rust'. Het is niet onmogelijk dat er wat skeletten, geesten en andere schimmige personages rondlopen ter verhoging van de sfeer. Vooral de twee inleidingen door Jack Asselbergs over zijn functie als kamerheer van de Koning trok ken veel belangstellenden. Zijn verhaal paste naadloos in het the ma 'Vorst 8c Volk' van deze 'Maand van de geschiedenis'. Asselbergs vertelde op aanspreke- lijke wijze wat taken als adviseur, vertegenwoordiger en begeleider binnen de functie van kamerheer inhouden. Zijn werkzaamheden beperken zich niet tot Zeeland, maar omvatten onder meer bege leiden van ambassadeurs bij aan bieding van hun geloofsbrieven in Den Haag. Ook aanwezig zijn bij nieuwjaarsrecepties in het Pa leis op de Dam in Amsterdam be hoort vaak tot het werk van een kamerheer. „Kort voor aanvang kreeg ik eens een briefje toege speeld met namen van de men sen die de koningin wilde spre ken. Sommigen kende ik persoon lijk, maar voor de directeur van TNO moest ik een beroep doen op de bekende wetenschapper Robbert Dijkgraaf, die me spon taan ter wille was", vertelde de ka merheer. De bezoekers konden ook een kijkje nemen in de archiefbewaar plaats waar gemeentearchivaris Huib Uil een toelichting gaf. Ver der was er in de hal van het ar chief een exposities ingericht met artikelen ën foto's over het ko ninklijk bezoek aan Zierikzee op 13 september 1907. Ook werd er doorlopend een oude film van Peter Verhagen vertoond over de officiële opening van het Rode Kruis Ziekenhuis op 11 mei 1957. Dat betrof een van de eerste offi ciële optredens van de toenmali ge jonge prinses Beatrix. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Beeldbank de Beve landen, een digitaal fotoarchief van vijf Bevelandse gemeenten, komt nog dit jaar gereed. Dan is al het historische beeldmateriaal uit de ar chieven van de gemeenten Borsele, Noord-Beveland, Reimerswaal, Ka- pelle en Goes via de gemeentelijke websites te bezichtigen. ZIERIKZEE - Brogum Popcultura in Zierikzee zet in op een sfeervolle Halloween Party zaterdag 26 okto ber. Het festijn is bedoeld voor de 'iets rijpere' bezoekers, zo blijkt uit de aankondiging. Breed aanbod door Ali Pankow Peter de Neef Zaterdag 26 oktober, Brogum Popcul tura, 20.30 uur. I Naast voornamelijk cabaret in De Weverij brengt Rory de Groot een theatrale vertelling: 'Hand in Hand'. Rondje Doe Maar onthaalt het publiek zaterdag in Dorpshuis Renesse op een ode aan Doe Maar. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Open Archievendag in het gemeentehuis in Zierikzee is zaterdag met circa negentig men sen behoorlijk goed bezocht. Oud-burgemeester Jack Asselbergs toont het instructieboekje dat hoort bij zijn functie als Kamerheer van de Koning, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46