Europa herdenkt Martens in Halsteren Erich Priebke wordt op geheime plek bijgezet J IN HET NIEUWS 3 Vlissingse die klasgenoten bedreigde gaat gesprek aan Beste dj weer Nederlander VLISSINGEN - Het 12-jarige meisje dat twee weken geleden kinderen uit haar klas via sociale media met de dood bedreigde, gaat van daag weer voor het eerst naar school. De directie van de christe lijke basisschool De Wissel in Vlissingen hoopt, samen met alle leerlingen en dus ook het meisje, snel weer de draad op te pakken. Dat doet de school door met el kaar in gesprek te gaan. Volgens directeur Lizo Koppejan is er afgelopen week, tijdens de herfstvakantie, veel contact ge weest met het meisje. „Niet al leen door de schoolleiding, maar ook door deskundigen. Het is goed als ze weer naar school komt. Het is voor elk kind beter om op school te zijn dan thuis." Omdat de zaak nog voor een deel bij justitie ligt, kan hij niet verder op de zaak ingaan. Geestelijken, nationale en interna tionale politici roemden Martens als 'een groot politicus, een Vla ming, een Belg, een Europeaan'. De Duitse bondskanselier Angela Merkel zei dat ze 'een vertrouwe ling en politieke vriend' heeft ver loren en dat Martens een 'politie ke vader' is geweest voor de EVP, de Europese fractie waarin de christendemocratische partijen sa mengaan. Naast Merkel spraken ook andere politici, onder wie de voorzitter van de Europese Commissie, José Manuel Barroso. Hij noemde Mar tens 'werkelijk een groot staats man'. De voorzitter van de Europese Raad, Herman van Rompuy, prees Martens omdat hij zo ge woon bleef. „Je liet je nooit be dwelmen door de macht. De dag nadat je Lambermopt (het kan toor van de premier) verliet, nam je de trein." De zevenmalige oud-premier kreeg een staatsbegrafenis met mi litaire eer en een vertegenwoordi ger van het koninklijke hof. AMSTERDAM - De beste dj ter we reld komt wederom uit Neder land. De 25-jarige dj Hardwell (Robbert van de Corput) uit Bre da staat op de eerste plek van de DJ Mag Top 100. Dat maakte de or ganisatie zaterdag bekend op het Amsterdam Dance Event. Armin van Buuren zakte naar de tweede plaats. Avicii (Zweden) staat op drie. Nog vier Nederlanders staan in de top-10. is opgenomen bij Vrederust. Het waarschijnlijke slachtoffer was er in behandeling, maar verbleef er niet. Deze man is tien dagen gele den als vermist opgegeven, zegt Van Eybergen. Hij weet niet hoe goed dader en slachtoffer elkaar kenden en of zij mogelijk ruzie hadden. De vermoedelijke dader had beperkte bewegingsvrijheid op het terrein van Vrederust. GGZ WNB is geschokt over de zaak. „Wij zijn diep getroffen door deze afschuwelijke gebeurte nis en we leven intens mee met al le betrokkenen. We hebben onze deelneming betuigd aan de fami lie. Dit raakt ons allemaal diep, we zijn bijzonder ontdaan", zegt Van Eybergen. De politie werkt met tussen de vijftien en twintig rechercheurs aan de zaak. Afgelopen zaterdag is een buurtonderzoek gehouden. Het bos ligt vlak achter enkele wo ningen op het terrein van Vrede rust. Omwonendengeren nuchter op de zaak. „Ik woon hier al twin tig jaar en ik heb nog nooit last ge had van patiënten van Vrederust. Een moord kan overal gebeuren. Je mag ervan uitgaan dat ze bij Vrederust weten wie ze buiten la ten", zegt een van hen. Een ande re buurtbewoner maakt zich even min zorgen. „Het is natuurlijk triest dat dit gebeurt, maar het kan net zo goed ergens anders ge beuren. En misschien hebben de ze twee vroeger wel ruzie gehad en heeft de moord helemaal niets met Vrederust te maken." Priebke overleed op 11 oktober op 100-jarige leeftijd in Rome. Hij werd in 1998 tot een levenslangs- lange gevangenisstraf veroordeeld voor zijn rol in de massaslachting in 1944 in de Ardeatijnse Groeven in Rome. Onder zijn leiding scho ten de Duitsers daar 335 Italianen dood als represaillemaatregel voor een aanslag in het centrum van Rome waardoor 33 Duitse solda ten waren omgekomen. Priebke zat na zijn veroordeling overigens niet in de gevangenis maar kreeg huisarrest. Na de dood van Priebke is lang ge ruzied over de plek waar hij begra ven zou worden. Italiaanse ge meenten wilden de oud-SS-er niet begraven. Argentinië, het land waar Priebke jarenlang ver bleef, zat ook niet op zijn lichaam te wachten. Zijn Duitse geboorte stad Henningsdorf bij Berlijn wei gerde de oorlogsmisdadiger even eens een rustplaats te bieden. Baan Centrum. Volgens Teeven is het 'ontoelaatbaar' dat steeds meer verdachten tbs ontlopen. Als het Pieter Baan Centrum inza ge kan krijgen in het medisch dos sier van een weigerende verdach te, zou op basis daarvan een gees tesstoornis kunnen worden vast gesteld. De Eerste Kamer is kri tisch over het wetsvoorstel. Voor al het doorbreken van het me disch beroepsgeheim is een hei kel punt. Eerste Kamerleden vre zen dat het vertrouwen van de sa menleving in artsen en psychia ters verloren gaat, zodra privacyge voelige medische gegevens toe gankelijk worden voor justitie. MAANDAG 21 OKTOBER 2013 GENT - In de Sint-Baafskathedraal van Cent is zaterdag het leven en werk van de Belgische oud-premier Wilfried Martens herdacht. ROME - De overleden oorlogsmisda diger Erich Priebke wordt 'ergens tussen Italië en Duitsland' op een geheime plek bijgezet. Dat heeft zijn advocaat aan Italiaanse media laten weten. Daaruit blijkt dat de voormalig SS'er waarschijnlijk in Zwitserland of Oostenrijk zijn laat ste rustplaats krijgt. MOORDZAAK JENNEFER IN VOGELVLUCHT 9 oktober 2011 De politie laat op zondagavond 9 oktober een Amber Alert uitgaan met de foto van Jennefer van Oostende (10) uit Rotterdam. Haar familie is dan al een dag wanhopig naar haar op zoek. Ze is zaterdagavond voor het laatst gezien in het huis van de ex-part ner van de zus van Jennefer. Het meisje speelde daar met haar nichtje en neefje: de 3- en 5-jarige kinderen van de verdachte. Deze destijds 26-jarige Rotterdammer vertelt de politie dat Jennefer rond half zeven uit zijn woning vertrok. 10 oktober 2011 De politie vindt het levenloze lichaam van Jennefer op een slaap bank in de woning van de verdach te. Afgeluisterde telefoongesprek ken die de verdachte voerde op zondag, na een eerste bezoek van de politie, waren voor de recher che aanleiding diezelfde nacht huiszoeking te doen. De verdachte wordt gearresteerd. 27 augustus 2012 Het Openbaar Ministerie eist le venslang. De Rotterdammer zou Jennefer op brute wijze hebben verkracht en gewurgd. Zijn kinde ren waren getuige van het mis drijf. Jennefer wilde met een vrien din naar de film. De verdachte verbood dat echter, omdat hij platzak was. Jennefer bleef aan dringen en toen, zo verklaarde het 5-jarige zoontje van de verdachte, 'werd mijn papa gek in zijn hoofd'. De man sleepte Jennefer naar de kelder. Zijn zoontje verklaarde: 'Mijn papa sloeg Jennefer met plankjes en begon haar toen te kelen'. 10 september 2012 De rechtbank in Rotterdam veroor deelt de man tot 18 jaar cel. Voor de rechters staat niet vast dat hij Jennefer doodde om seksueel misbruik te verhullen. Daarom krijgt hij geen levenslang. 21 oktober 2013 In hoger beroep hoopt het Open baar Ministerie dat de man tot een hogere straf zal worden veroordeeld. Tbs is niet mogelijk, omdat de verdachte niet wil meewerken aan een psychiatrisch onderzoek. Familieleden en belangstellenden lopen eind 2011 in een stille tocht door de straten van de Rotterdamse wijk Charlois. Ze herdenken Jennefer, die ruim een week daarvoor op brute wijze is vermoord, foto Valerie Kuypers/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3