Ben Sonnemans voert judoplannen door Marquez maakt het spannend door fout Haase is toch tevreden 4 SPORT WB VELDRIJDEN De eerste wereldbekercross in Valkenburg krijgt een Nederlandse winnaar. Het is niet minder dan een revolu tie die Sonnemans predikt in het nationale topjudo. Senioren mo gen niet langer door hun privé- coach worden begeleid, maar val len voortaan onder een coach van de bond. Door de beste judoka's van het land bij elkaar te zetten en samen te laten trainen, hoopt de technisch directeur dat het al gehele niveau omhoog gaat. Haar lem en Rotterdam zijn de bolwer ken waar zij in de nabije toe komst worden klaargestoomd voor deelname aan internationale toernooien. Het betekent dat de rol van erken de trainers als Chris de Korte, Ger- rie Theunissen, Ben Rietdijk, Theo Meijer en Jan de Rooij be perkt blijft tot het opleiden van ta lenten. Op het moment dat hun pupil senior wordt en richting de internationale top gaat, komt hij of zij automatisch in het bonds- programma terecht. Verschillende sportschoolhou ders vragen zich af of zij nog veel tijd, geld en energie moeten ste ken in het opleiden van judoka's, terwijl ze daar tijdens internatio nale eindtoernooien niet de cre dits voor krijgen. Ze hebben het gevoel dat de bond met hun ve ren gaat pronken. De veranderingen die Sonnemans doorvoert, hebben directe gevol gen voor verschillende topjudo ka's. Zo mogen Anicka van Em- den en vicewereldkampioene Mar- hinde Verkerk niet langer worden begeleid door icoon Chris de Kor te, de man achter de successen van onder anderen Mark Huizin- ga. Anicka van Emden voelt er mets voor om zich te laten bijstaan door bondscoach Marjolein van Unen, omdat zij haar nog steeds kwalijk neemt dat ze voor de Spe len van Londen de voorkeur gaf aan routinier Elisabeth Wille- boordse. Van Emden heeft geko zen voor Mark van der Ham, die tot haar ongenoegen slechts een contract heeft tot en met 2014. Het zou kunnen betekenen dat ze volgend jaar weer met een nieu we coach krijgt te maken. Ook Linda Bolder uit Velserbroek wordt gedwongen een andere be geleider te kiezen. Wat haar coach Ben Rietdijk betreft, gaat ze voortaan onder een buitenlandse vlag judoën (zoals Elco van der Geest deed) of wordt ze het mid delpunt van een commerciële ploeg. Maar dat ziet de nummer van twee van Europa vooralsnog niet zitten. Ook een overgang naar Rotterdam, waar de meeste judovrouwen trainen, geniet niet Bolders voorkeur. Ze zou dan on der de hoede komen van Marjo lein van Unen, die haar grootste concurrente Kim Polling coacht. Ben Sonnemans blijft ogenschijn lijk onbewogen onder de forse kri tiek. „Waar veranderd wordt, zit emotie. Daar heb ik alle begrip voor, maar uiteindelijk moeten de betrokkenen respecteren dat we deze keuze maken. Maar het is een complex vraagstuk. De kri tiek van de coaches? Ik hoor van andere coaches andere geluiden. Die zijn blij dat ze voortaan hun aandacht kunnen vestigen op het opleiden van talent." VUIJSTERS ZWAAIT AF VALKENBURG - Met een derde plaats op het WK en een vierde in het eindklassement van de we reldbeker schurkte Lars van der Haar vorige winter al tegen de we reldtop aan. Op de Cauberg in Val kenburg maakte de Nederlandse kampioen gisteren duidelijk dat hij dit seizoen geen genoegen neemt met ereplaatsen. Met over macht reed de kleine crosser uit Woudenberg naar zijn eerste we reldbekerzege, de eerste voor een Nederlandse prof sinds Lars Boom in 2010. „Dit is de overwinning waar ik van droomde. Mijn twee wereldti tels bij de beloften waren mooi, maar een wereldbekeroverwin ning bij de profs schat ik even hoog in. Ik denk dat ik mezelf morgen ga belonen met een patat je. Ik mag nu wel even stout zijn", grinnikte Van der Haar, nadat hij voor het eerst in zijn profcarrière de leiderstrui in de wereldbeker had aangetrokken. Stuitte Van der Haar in zijn eerste profjaar nog voortdurend op de suprematie van de Belgische teno ren Sven Nys, Niels Albert, Kevin Pauwels en Klaas Vantornout, in Valkenburg, draaide hij de rollen brutaal om. Alleen Kevin Pauwels kon de Rabobank-renner bijbe nen, maar kettingproblemen dwongen de Belg halverwege de koers tot een pas op de plaats. Met een voorsprong van ruim twintig seconden opzijn naaste belagers kende Van der Haar op het veeleisende parkoers geen mo ment van verzwakking. Na een imponerende solo zegevierde hij voor Pauwels en de Duitser Phi- lipp Walsleben. „Als mijn voor sprong tien seconden was ge weest, had ik misschien op Pauw els gewacht. Nu had ik meteen twintig seconden. Dan moet je ge woon gaan en hopen dat de ande ren niet terugkomen. )e speelt voortdurend een spelletje met je zelf. Dat is niet gemakkelijk", al dus Van der Haar die niet alleen werd geholpen door een stel pri ma benen, maar ook door een ma teriële vondst. Als enige van de toppers kwam de Nederlandse kampioen aan de start met hydraulische schijfrem men. Op de geaccidenteerde Cau berg een'gouden greep. Met name in de afdalingen en schuine boch ten had Van der Haar voordeel van het remsysteem dat is overge waaid uit het mountainbiken. „Met schijfremmen kun je later remmen. Dat scheelt een hele boel. Als je een technische renner als Sven Nys er in de bochten kunt uitrijden, dan zegt dat ge noeg. In de afdalingen voel ik me nu een stuk zekerder. Je zit daar door comfortabeler op de fiets", zong Van der Haar de lof over het remsysteem dat in de voorbije Tour de France ook al werd ge bruikt door sprinter Mark Caven dish. Ploegleider Richard Groe- nendaal en fietsfabrikant Giant spoorden Van der Haar om het ook te proberen. „Het systeem van de schijfremmen is nog in vol le ontwikkeling. Ik heb het risico genomen en dat heeft geloond. Misschien dat andere veldrijders er nu ook mee gaan experimente ren", zei Van der Haar, die aan zijn demonstratie op de Cauberg nog geen conclusies wilde verbin den voor de rest van het seizoen. LINDY VAN ANROOIJ DEBUTEERT MET 31E PLEK Regerend wereldkampioen Jorge Lorenzo (Yamaha) deed alles goed op het circuit van Phillip Is land en won zijn zesde race van het seizoen. Hij finishte voor Da- ni Pedrosa (Honda) en Valentino Rossi (Yamaha). Doordat Marqu ez puntloos blijft in Australië, is de strijd om de wereldtitel ook weer spannend. Lorenzo loopt 25 punten in en heeft met nog twee races nog maar achttien punten achterstand. Het hectische verloop van de Grand Prix van Australië had alles te maken met de verplichte pit stop die voor het eerst in de Mo toGP was ingevoerd. Het nieuwe asfalt op Phillip Island gaf de mo toren weliswaar een geweldige grip, maar bleek ook een aanslag op het rubber. Op last van ban denleverancier Bridgestone moch ten de coureurs maximaal tien rondjes rijden op hun machine en dan in de pit overstappen op hun tweede motor met verse banden. Marquez had die instructie niet goed begrepen, want hij reed een ronde te lang door op zijn eerste banden. Bij het opnieuw oprijden van de baan kon hij ternauwer nood een aanrijding met Lorenzo vermijden. Even later zwaaide voor hem de zwarte vlag. TENNIS door Arnold Aarts ROTTERDAM - Ondanks grote weer stand van privécoaches is technisch directeur Ben Sonnemans van de judobond niet van zins zijn toe komstplannen aan te passen. Dat liet de Haarlemmer weten tijdens de Nederlandse kampioenschap pen in Rotterdam. Grim Vuijsters heeft met een bron zen medaille op het NK afscheid genomen van de judosport. Hij won in z'n laatste wedstrijd van Henk van Arnhem. Zwaargewicht Vuijsters, uitko mend in de klasse boven 100 kilo gram, behaalde onder meer EK-zil- ver in 2009. De dertigjarige Bra bander worstelde de laatste jaren veelvuldig met blessures. In 2010 brak hij tijdens de WK judo in To kio een nekwervel en een jaar la ter scheurde hij de voorste kruis band af in een knie. Mede door de ze blessures miste hij de Olympi sche Spelen van 2012 in Londen. Van der Haar is superieur door Patrick Delait Lindy van Anrooij maakte gisteren voor het eerst haar opwachting in een wereldbekerwedstrijd. De Ka- pelse veldrijdster debuteerde met een 31e plek. De wedstrijd werd gewonnen door wie anders dan Marianne Vos. Op de Cauberg in Valkenburg bewees Vos wederom dat het de cor voor haar niets uitmaakt. Waar de Brabantse fietst, wil ze ook winnen en dus sloeg ze ook in de eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen genadeloos toe. Vos degradeerde haar opponenten op de Cauberg tot figuranten. Na een eenzame solo finishte ze met ruim anderhalve minuut voor sprong op de Amerikaanse Katie Compton. PHILLIP ISLAND - Marc Marquez heeft de kans om de wereldtitel in de MotoGP voortijdig te veroveren op schlemielige wijze verspeeld. De Spaanse motorcoureur stuurde zijn Honda tijdens de ingekorte Grand Prix van Australië een ronde te laat de pitstraat in voor de ver plichte motorwissel. De twintigjari ge klassementsleider in de konings klasse kreeg voor die fout de zwar te vlag en moest de strijd staken. Robin Haase was gisteren in Wenen dicht bij zijn derde overwinning in een ATP-toernooi. De Hagenaar moest zich in een spannend gevecht tegen de Duitser Tommy Haas uiteindelijk na drie sets (3-6 6-4 4-6) gewonnen geven. Hij putte echter moed uit zijn spel. „Ik heb hier gewoon een goede week ge draaid." foto Sebastian Pucher/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28