TO©S PAUL KUSTERS PZC Man bekent moord op patiënt PZC 2 IN HET NIEUWS MOORDZAAK JENNEFER COLOFON Maak iemand abonnee! Wie onderzoek in het Pieter Baan Centrum weigert, ontkomt vaak aan tbs. Tot ergernis van Fred Teeven. toosenhenk.nifj ZWARTE PIETEN-DISCUSSIE UAAIT WEER OP De politie heeft na een grote zoek actie vrijdagavond in een bos na bij Vrederust het lichaam van een man gevonden. Het gaat hoogst waarschijnlijk om een 27-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Hij was al enige tijd bij Vrederust in behandeling. Een 27-jarige man uit Dinteloord zegt dat hij de man twee weken geleden doodde en daarna in het bos begroef. Volgens hem kenden ze elkaar van het psychiatrisch zie kenhuis. Politiewoordvoerster Es ther Boot zegt dat het niet om mensen gaat uit de tbs-kliniek die op het terrein staat. De vermoedelijke dader meldde zich donderdag bij de politie in Bergen op Zoom en bekende de moord. Rechercheurs zetten daar op een zoektocht op touw in het bos bij Vrederust. De politie houdt een slag om de arm wat betreft de identiteit van het slachtoffer, omdat er nog sec tie moet plaatsvinden op het lichaam. Dat gebeurt bij het Ne derlands Forensisch Instituut. De uitslag wordt in de loop van deze week verwacht. Dit onderzoek moet ook duidelijk maken hoe de man om het leven is gekomen. Over het motief van de verdachte en het tijdstip van overlijden be staat volgens politiewoordvoer ster Boot nog steeds onduidelijk heid. „Gesprekken met familie en bekenden van beide mannen zul len mogelijk meer inzicht geven." Het verhoor van de verdachte is nog volop gaande, zegt ze. „Er is veel nog niet helder, we moeten veel uitzoeken en checken." Zo is onduidelijk of de man ter plekke is vermoord of elders en waarom de man zich pas na twee weken bij de politie meldde. GGZ WNB-woordvoerder Maar ten van Eybergen zegt dat de 27-jarige verdachte al geruime tijd ROTTERDAM/DEN HAAG - Waarom moest de 10-jarige Jennefer van Oostende dood? Op die vraag heb ben de ouders van het in 2011 mis bruikte en gewurgde meisje uit Rotterdam nooit antwoord gekre gen. Tot vandaag. De man die de moord heeft be kend, een inmiddels 28-jarige Rot terdammer, gaat vanmiddag tij dens het hoger beroep in Den Haag een verklaring afleggen, kon digt zijn advocaat aan. De man werd vorig jaar veroordeeld tot 18 jaar cel voor doodslag en seksueel misbruik. Het OM ging meteen in hoger beroep. De Rotterdammer kreeg géén tbs, omdat hij weigerde mee te wer ken aan gedragskundig onderzoek in het Utrechtse Pieter Baan Cen trum. De rechter kon daardoor niet bepalen of hij last heeft van een psychische stoornis. Die wei gering kan voor de man voordelig uitpakken. Behandeling in een tbs-kliniek duurt gemiddeld zo'n tien jaar. Sommige tbs-patiënten komen nooit meer vrij. Door niet mee te werken aan on derzoek in het Pieter Baan Cen trum ontloopt de Rotterdammer een eventuele verplichte psychia trische tbs-behandeling na afloop van zijn gevangenisstraf. Mocht de veroordeling tot 18 jaar cel in Hoe kan het dat een gestoorde geest die een kind vermoordt, straks weer vrij man is? hoger bèroep standhouden, dan kan hij over tien jaar weer op straat staan. In 2023 zou hij er na melijk twee derde van zijn straf op hebben zitten, waardoor hij - bij goed gedrag - op vrije voeten komt. Voor de ouders van Jenne fer is die vervroegde vrijlating on verteerbaar. „Dan pakt hij wéér meisjes", zei de ontstelde moeder van Jennefer vorig jaar, kort na de uitspraak van de rechtbank in Rot terdam. „Hoe kan het dat een ge stoorde geest, die een kind ver kracht en wurgt, straks weer vrij man is en zonder psychiatrische behandeling op straat staat?" De Rotterdammer is niet de enige verdachte die weigert zich psy chiatrisch te laten onderzoeken. Jaarlijks proberen zo'n 110 ver dachten van zware misdrijven te voorkomen dat er een psychische stoornis bij ze kan worden vastge steld. Dat is maar liefst de helft van het totale aantal verdachten dat naar het Pieter Baan Centrum wordt gestuurd. Niet alle weigeraars ontlopen au tomatisch tbs. Onderzoekers kun nen ook op basis van enkel obser vaties een tbs-advies uitbrengen aan de rechter. Dat gebeurde bij voorbeeld in de zaak van Robert M., die tientallen jonge kinderen seksueel misbruikte. M. weigerde te praten met de psychologen en psychiaters, maar kreeg toch een tbs-advies. Dat advies was geba seerd op de manier waarop hij zich had gedragen in het Pieter Baan Centrum. In 2012 kon zo voor 30 procent van de weigeraars tóch een tbs-ad- vies worden opgesteld. In de eer ste acht maanden van dit jaar daal de dat percentage naar 20 procent. Over de moordenaar van Jennefer zijn de onderzoekers van het Pie ter Baan Centrum kraakhelder: „Omdat hij niet heeft meege werkt, kunnen we niet zeggen of hij een stoornis heeft en of er een kans op herhaling bestaat." Weige- raars zijn een doorn in het oog van staatssecretaris Fred Teeven (VVD) van Veiligheid en Justitie. B. Hij wil dat er zo snel mogelijk hi een wet wordt aangenomen om rr de medische gegevens op te eisen A van verdachten die niet meewer- ge ken aan onderzoek in het Pieter si M LOSISCH, JE HEBT NU EENMAAL ZWARTE PIETEN. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl t door Ad Goddrie HALSTEREN - Psychiatrisch zieken huis Vrederust in Halsteren is in shock na de bekentenis van een 27-jarige patiënt dat hij twee we ken geleden een andere patiënt van de GGZ WNB-instelling heeft vermoord. „We zijn bijzonder ont daan", zegt woordvoerder Maarten van Eybergen. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Ontsnappen aan t En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee mimn.roi g maanden abonnee blijven. ddor Peter Winterman moeder Jennefer van Oostende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2