'We willen niet weg, we horen in dit gebouw' Op zoek naar sporen KEUKEN OUTLET WINKEL Schilders met klasse 16 WALCHEREN SCHAATSBAAN Het hoeft maar een beetje te vriezen of de dorpelingen kunnen terecht op grote natuurijsbaan. Computerclub i. VAN IWAARDEN Wie al een tijdje niet meer in het voormalige vakbondsgebouwtje is geweest, weet niet wat hij ziet. Elke hoek, elke muur, elke ruimte is zo opgeknapt en aangekleed met sfeervol Schelde-erfgoed dat het bezoekerscentrum niet onder doet voor een museum. Iedere zaterdag druppelen er wel weer voormalige Schelde-werkne- mers binnen. Er is nog geen rond leiding geweest waarbij de Spijk- staal niet afgeladen vol over het terrein reed en op de lezing over de Willem Ruys kwamen zo veel mensen af dat er een tweede edi tie moest komen. Nog bijna wekelijks komen nabe staanden van Scheldemensen ge reedschap en ander erfgoed breng en, dat ze hebben gevonden in schuurtjes van hun vader. Het be zoekerscentrum slaat aan. En straks hopelijk nog meer, droomt het bestuur hardop, als de Zee Al lee pal voor de deur komt te lig gen. Op kaarten staat het bezoekers centrum gewoon ingetekend. Maar of dat het daar blijft is aller minst zeker. De eerste gebruikers vergunning liep begin 2013 al af en dat gebeurt binnenkort ook met het verlengjaar. En dan? „We weten het niet", zegt bestuurslid Conny Seijbel. „De gemeente Vlis singen heeft ons laten weten dat een projectontwikkelaar bezig is met een plan om dit gedeelte van het Scheldeterrein te ontwikke len. Tot eind dit jaar heeft die de tijd gekregen om het plan af te ronden. Als dat doorgaat heeft de gemeente toegezegd met ons mee te zoeken naar een alternatieve lo catie. Maar dat willen we niet. We horen hier." Niet alleen omdat vrijwilligers van de stichting vier jaar lang hebben gewerkt aan res tauratie van het pand. Het is ook de historie. „Iedereen die hier komt zegt: wat fijn dat dit ge bouw er nog staat, buiten alles wat al is afgebroken. We willen het graag verder verbeteren, bij voorbeeld met verwarming. Daar zijn sponsoren voor, alleen willen die zeker weten dat we mogen blijven." Wethouder Lambert Prevoo, die overigens als voormalig werkne mer van de Schelde in het recente verleden nog vrijwilligerswerk heeft gedaan bij het bezoekerscen trum, wil daar niet op vooruit lo pen. Hij zegt te willen wachten tot de projectontwikkelaar zijn plan heeft ingeleverd. Dat zal eind november zijn. Die projectontwikkelaar, naar ver luidt AVV Beheer, was niet be reikbaar voor commentaar. VLISSINGEN - Hobby Computer Club Zeeland heeft vanavond een inloopavond in wijkcentrum Open Hof in de Vlissingse wijk Paauwenburg. Computerliefheb bers kunnen vanaf 19.30 uur een presentatie bijwonen over videob- werking en computerproblemen met elkaar bespreken. RITTHEM - Procedures, daar doen ze in Ritthem niet aan. Als het dorp een schaatsbaan wil en de gemeente vindt het goed, dan gaat de schop diezelfde dag nog de grond in. Ja, daar stond die ambtenaar even van te kijken. „Een uur nadat op het stadhuis was afgesproken dat de baan kon worden aangelegd, kwam die kijken. Maar toen wa ren we al bezig." Luuk Dybala is één van de vrijwil ligers die al de hele week aan het graven is in het grasveld naast korfbalvereniging Atlas. Van 's ochtends vroeg tot laat ïri de mid dag; de Zeevaartschoolstudent heeft toch herfstvakantie. „Het grasveld werd amper gebruikt. Al leen voor toernooitjes, één keer per jaar. En soms voor hondentrai- ningen, maar niet hartje winter. Als schaatsbaan is het ideaal, een beetje beschut ook zodat het ijs mooi blijft staan. We graven de grond een centimeter of zestig af, zorgen voor goede drainage, dek ken de boel weer af, maken het vlak, klaar." Kraan aan, beetje regen erbij, wat vorst en de Ritthemmers kunnen de ijzers onderbinden. Driehon derd vierkante meter meet de baan: niet genoeg voor een wed strijd, wel genoeg om mooie ba nen te trekken en middenin de kinderen te laten klooien. „Nor maal gaan we naar de Groene Landweg, net buiten het bos. Dat is klein, maar toch staan er dan honderden mensen op het ijs." Ritthemmers zijn sportief. Dat zie je wel aan het hoge ledenaan tal van de plaatselijke korfbalclub. Ze zijn ook betrokken. Een paar jaar geleden stampten ze samen - oké, met een klein beetje hulp van de aannemer - het clubge- bouw van Atlas uit de grond. Het zelfde gebeurt nu met de schaats baan. Dybala: „Wij hebben geen materiaal, kennis en mankracht nodig. Als we een beetje geld heb ben, regelen we het zelf wel. We zijn allemaal praktisch hier op Rit them. Wij kunnen alles." Alleen de kraanwagen moest wor den gehuurd. En honderd paar schaatsen had ook niet toevallig iemand nog op zolder liggen. Daarom was er toch geld nodig. „We zijn gaan crowdjunden"ver telt Atlas-voorzitter Gees van der Woude. „Voor een tientje konden mensen tien dagkaarten afnemen. Dat liep als een trein. De Partij Souburg Ritthem nam vijfhon derd kaarten af, Amels zeshon derd, de Rabobank legde flink bij en dan zijn we er bijna." De laatste aanvulling komt van de gemeente Vlissingen, verklapt sportwethouder Marin de Zwarte. „Wij willen veel kaarten afnemen om schoolkinderen uit de hele ge meente Vlissingen te laten kennis maken met de schaatssport. An ders laten we ze naar de overdek te baan in de Plaatwerkerij gaan, maar natuurijs is ook wel eens mooi. Bovendien kunnen we met dit incidentele geld iets structu reels creëren. Een andere manier van subsidie verstrekken: investe ren in een voorziening voor het dorp. Precies wat we willen." „Als we wat geld hebben, regelen we het zelf wel. Wij kunnen alles op Ritthem." Harris, overleden in 1992, bracht na de oorlog nog een tijdlang be zoeken aan de familie waar hij werd ondergebracht. Hij kwam voor het laatst in 1984, bij de veer tigste herdenking bij het Lan dingsmonument aan de Oranje- dijk in Vlissingen, het beeld van de commando waar Harris vol gens zijn dochter zo trots op was. Maar contact met 'zijn' Zeeuwse familie heeft haar vader toen niet gehad, weet Eileen. „Toen ik hem er naar vroeg, zei hij enkel be droefd dat het 'te laat' was", ver telt zij. Dat laatste bezoek was een jaar na het overlijden van zijn vrouw, de moeder van Eileen. Zij vermoedt dat haar vader het contact met zijn Zeeuwse vrienden omwille van haar gemoedsrust heeft laten verlopen. „Er kwam in 1965 met de post een foto van mijn vaders eenheid in Vlissingen waar mijn moeder niet blij mee was. In het bijschrift stond iets met 'The Wild Ones'. Ik heb die foto nooit m n; m 'N P< H aa n; 82 D d; la h< se „I g< h< ik fa m d< M Ad Walrave en Conny Seijbel van de Stichting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissingen. Zij willen de Verbandkamer niet kwijtfoto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De vergunning om de Verbandkamer op het Scheldeter- rein te gebruiken als bezoekerscen trum loopt binnenkort af. Dat zou betekenen dat de Stichting Scheepsbouwgeschiedenis eruit moet en dat al het restauratiewerk voor niets is geweest Goedkoper kan niet... leuker wel! Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zit uiuiiu.feeutaenoutletuiinfeel.nl In Ritthem mag t „ledereen die hier komt zegt: wat fijn dat dit ge bouw er nog staat, buiten al les wat al is afgebroken." door Wendy Wagenmakers Luuk Dybala, vrijwilliger Atlas "V'v. «ft J door Claudia Sondervan Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 KAMPERLAND - Welke familie in Kamperland kreeg in. 1944 de Brit se commando George Francis Har ris uit Newcastle-upon-Tyne inge kwartierd? Dat vraagt Eileen Har- ris, dochter van de man die in 1944 met No.4 Commando betrok ken was bij de landing van de geal- liëeerde troepen in Vlissingen, de opmaat voor de bevrijding van Zee land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16