ZEELAND Drijfnat Met de riemen die je hebt Omdat er dit jaar te weinig broedval is in de Waddenzee kan er dit najaar niet worden gevist op mosselzaad. Expresszo krijgt 9 in koffietest AD Lange storing brug bij Sluiskil Kruininger (19) zwaargewond bij auto-ongeluk almanak MAANDAG 21 oktober 2013 Geen spullen kopen, maar in de buurt lenen via Peerby Meer agenten opgeleid in strijd tegen dierenleed Uitgelicht: De grootste Middelburger aller tijden MIDDELBURC - Mosselkwekers kun nen dit najaaar niet op mossel zaad vissen in de Waddenzee. Dat heeft het bestuur van de Pro ducentenorganisatie (PO) van de Nederlandse Mosselcultuur beslo ten. Uit inventarisaties van het mi nisterie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie is geble ken dat er te weinig broedval is op de bodem. Hans van Geesbergen, secretaris van het PO-bestuur, spreekt van een 'tegenvaller', na een goede oogst in het najaar van 2012, toen ruim veertig miljoen kilo mossel zaad werd opgevist door de Zeeuwse mossel kwekers. „Vorig jaar waren er mooie grote banken. Het kon niet op, maar dit jaar heeft de natuur ons in de steek ge laten." Het grootste deel van het mossel zaad - meer dan negentig procent - dat nu aanwezig is in de Wad denzee, ligt in niet-stormgevoeli- ge gebieden, waar in het najaar niet mag worden gevist. In het voorjaar mag op die plekken wel gevist worden. In 2010 en 2011 kon ook niet op mosselzaad gevist worden. De mosselsector maakte zich daar toen grote zorgen over. Afgelopen zomer dreigde er door die twee slechte jaren een schaarste aan mosselen. Het mosselzaad uit 2012 was toen namelijk nog niet consumptierijp. Van Geesbergen voorziet nu wei nig problemen. „Dit is een inci dent van één jaar. De consumen ten zullen hier niet veel van mer ken. We hopen dat het mossel zaad dat nu in de Waddenzee ligt goed gedijt en niet wegwaait. Dan kunnen we het in het voor jaar alsnog opvissen en belooft het een mooi mosseljaar te wor den. Bovendien hebben we de oogst van de mosselzaadinvangin- stallaties nog. Cees Otte, voorzitter van Alge meen Vissersbelang Bruinisse, maakt zich voorlopig ook niet druk. „We kunnen hoogstwaar schijnlijk twee jaar teren op de vangst van vorig jaar." De mini-mosseltjes uit 2012 lig gen als het goed is volgende zo mer volgroeid op het bord van de consument. MIDDELBURG - Expresszo in Middel burg scoort een 9 in de AD-koffie- test, die zaterdag gepubliceerd is. De espressobar staat op de 17e plaats van 100 koffiezaken in Neder land. Lunchcafé Brasserie De Bult in Goes krijgt een 4 (plaats 72) en The Foodcompany in Vlissingen krijgt een 3,5 (plaats 84). Winnaar is Bagels Beans in Den Bosch. SLUISKIL - Door een hydraulisch defect aan de draaibrug van Sluis kil is de brug van zaterdagavond tot zondagochtend buiten ge bruik geweest. Het verkeer moest van 's avonds laat tot in de och tend omrijden via de brug bij Sas van Gent of het sluizencomplex in Terneuzen. Het euvel was zon dagochtend hersteld. HANSWEERT - Een negentienjarige jongen uit Kruiningen is vrijdaga vond kort voor middernacht ern stig gewond geraakt toen zijn au to van de Zanddijk bij Hansweert raakte. De jongen is in kritieke toestand door de traumahelikop ter naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam gebracht. Over zijn toestand is niets be kend. De politie vermoedt dat de auto van de man met de wielen in de berm terechtkwam, waarna de auto over de kop is geslagen te gen een boom. Die brak door de klap doormidden. De jongeman werd uit de auto geslingerd. Na familiebezoek in het noorden van het land reed een echtpaar uit Vlissingen de afgelopen week terug naar huis. Onderweg keek de vrouw haar ogen uit naar de grote plassen op het land en de bijna overlopende sloten door de hevige regenval. De man vertelde benieuwd te zijn naar hoe zijn tuin er bij lag, waar schijnlijk was die veranderd in één groot zwembad. Bijna bij huis aangekomen stelde de vrouw voor even een omweg te ma ken om te kijken naar de ponton brug over het Kanaal in Oost-Sou burg. Na al dat water dat de afgelo pen dagen uit de lucht was komen vallen, zou die drijvende brug vast en zeker ook onder water staan... CONSUMENT ZEELAND Mosselzaadval blijft uit door Cornelleke Blok MIDDELBURC - In het Arnekanaal in Middelburg hebben zaterdagmiddag 56 Brabantse en Zeeuwse roeiploegen deelgenomen aan de jaarlijkse wedstrijden voor de water werkgroepen in de admiraliteit Zeeuwse Stromen. Veer tig zeeverkennerspioegen, acht wildevaartploegen en acht ploegen van tien groepen in de groepsklasse roeiden in to taal 82 wedstrijden. In de groepsklasse gingen uiteindelijk de Karei Doorman Loodsen uit Bergen op Zoom aan kop, gevolgd door de Watergeuzen uit Vlissingen en de Terneu- zense Doormangroep. In de snelste eerste klasse wonnen respectievelijk de wildevaartploeg Kreeft uit Tholen, en Scheldezwervers en Watergeuzen, foto Ruben Oreel Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13