Even weg Column Colofon Feest haven Antwerpen Cijfers deOndernemer is een uitgave van Wegener Media deOndernemer heeft een bereik van 175.600 lezers UITGEVER ad interim: Peter Jansen REDACTIE: Ron Gregoor T: 088-0137144 VORMGEVING: Angela van Eek COMMERCIE: Ivo van der Velde Marcel Schreur salescoördi natie ADRESGEGEVENS: Postbus 91 4330 VB Middelburg E: deondernemer@pzc.nl WEBSITE: T:advertenties: 088-0139997 www.deondernemer-pzc.nl Ron Gregoor Feest in de Scheldehaven van Antwerpen Het is het hele jaar feest in Ant werpen vanwege de officiële af schaffing van de tol. Op 16 juli was het precies 150 jaar geleden dat wereldwijde maritieme naties de Nederlandse tol, die moest worden betaald om de Schelde op te varen, afkochten. Vanaf toen begon de groei van Antwer pen tot tweede belangrijkste ha venstad van Europa pas echt. Eind september werd dat in Ant werpen flink gevierd. Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Haven Antwerpen ANTWERPEN - De afschaffing van de tol over dé Schelde gaf de scheep vaart van en naar Antwerpen een enorme boost. De toonaangevende positie van de haven van Antwerpen werd*onlangs geïllustreerd door de komst van de Cosco Belgium, het nieuwste containerschip in de vloot van de Chinese rederij Cosco. Met een capaciteit van 13.350 TEU is het een nieuw recordschip voor de Chi nese staatsrederij. De Cosco Belgium is het 55ste ultra large container ship (meer dan 10.000 TEU) dat de Ant werpse haven aanloopt sinds begin dit jaar. „We tonen op deze manier ontegen zeggelijk aan dat de haven van Ant werpen, mede dankzij de Schéldever- dieping, optimaal bereikbaar is voor de allergrootste containerschepen ter wereld", zegt Eddy Bruyninckx, gede legeerd bestuurder van het Gemeente lijk Havenbedrijf Antwerpen. De der de verdieping van de Westerschelde heeft er voor gezorgd dat de haven van Antwerpen schepen (stroomop waarts) een diepgang tot 16 meter biedt. De Chinese rederij is een van de trouwste klanten van de Antwerpse haven, vanwege de optimale maritie me bereikbaarheid van Antwerpen. Medio de jaren negentig was het de eerste rederij die met schepen van 5.000 TEU naar Antwerpen kwam. In 2007 liet Cosco als eerste rederij schepen van 10.000 TEU in Antwer pen aanmeren. De haven van Antwer pen ligt in het hart van Europa en be dient, dankzij haar landinwaartse lig ging, de Europese consument op een snelle, efficiënte en duurzame manier. Goederen met bestemming Antwerp se haven worden 80 kilometer landin waarts getransporteerd, met een aan zienlijke tijdwinst tot gevolg. China staat op de vierde plaats van de lijst van de belangrijkste handelspartners van Antwerpen, na de Verenigde Sta ten, het Verenigd Koninkrijk en Tur kije. Gedurende het eerste kwartaal van 2013 liepen 3.587 zeeschepen de ha ven van Antwerpen aan. Dit is een da ling van 1,2 procent. De bruto ton- nenmaat steeg evenwel met 3,0 pro cent naar 79,8 miljoen, wat aantoont dat steeds grotere schepen de Ant werpse haven aanlopen. De haven van Antwerpen heeft de eerste drie maanden van 2013 bijna 47 miljoen ton goederen behandeld. Dat is een stijging van 1,4 procent in vergelij king met dezelfde periode in 2012. De haven tekende in het tweede kwartaal een lichte groei ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, 2,5 procent. Voor het eerste halfjaar be draagt de stijging 2 procent. Vooral de behandeling van vloeibaar massa- Als u deze Onderne mer leest, zit ik waar schijnlijk aan de port, in Porto. Het is welletjes, ik ben eens met vakan tie. Al twee keer uitge- steld, nu kunnen ze me wat. Ik ben begin no vember terug en weer aanspreekbaar. Eigenlijk zou ik begin juni op vakantie gaan. Rondrit door Portugal, Porto, Lissabon en eindigen aan de Algarve kust. Net geboekt toen mijn zoon in de zevende hemel kwam mel den dat hij, of liever gezegd zijn vriendin, begin juni een ba by verwacht. Ja, daar wil je natuurlijk bij zijn. Dus vakantie verzet naar september. Mijn zoon kreeg een zoon'en ik werd op slag de meest trotse opa van de wereld. Net had ik het laatste hotel omgeboekt naar september toen mijn dochter binnenviel. Breed lachend en een tikje ze nuwachtig. Dat gaat het niet worden die vakantie, want ik ben ook in verwachting. Half september dus, zei ze toen ik trots meldde dat het me toch allemaal maar weer gelukt was om die hele vakantie eigenhandig te veranderen. Mijn dochter kreeg een dochter en weer was ik de meest trotse opa, nu in het kwadraat. En weer kon ik mijn vakantie ver zetten. Eind oktober dus, zo laat ben ik nog nooit geweest. Is het weer dan nog wel goed, is het niet te vroeg donker, zijn er dan nog wel andere toeristen, is het dan nog wel leuk, vroegen we ons af. Maar het kan me niet schelen. Geen mens houdt me tegen. Ik zoek de zon op, als die ten minste nog schijnt. En ik hoef niet te weten wat zich hier in Nederland allemaal afspeelt. Hoewel...Ik heb wel van mijn kinderen geëist dat ze iedere dag minstens twee foto's sturen van de kleinkids. En het liefst een videootje. Om te laten zien aan al die Portugezen die we onderweg tegenkomen. En om de hele dag over te praten. Wedden dat we na drie dagen net zo'n heimwee hebben als we nu zin hebben om te gaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90