I a 1 I v I DUBLIN REIZEN 21 H a Ierland Kerstshoppen in DUBLIN BOEK ONLINE of bel 0900-9697 is 2$ b-tó J !l*l Er zijn nog volop pubs, glazen Guinness of whiskey en Riverdanceshows in Dublin. Maar wie verrast wil worden, komt voor de jonge kant van de Ierse stad. Want het barst er van de trendy wijken, winkels en restaurants. 4 Er is een zeldzaam verschijnsel in het centrum van Dublin te aan schouwen. Het is hartje zomer en de jeugd hangt in groepjes op stoe pen en traptreden, terrasstoelen worden massaal bezet en in de par ken liggen stelletjes en families uit gestrekt op het gras, de afgestroopte kleding stukken naast zich neergegooid. Juli of geen juli: Dublin is overvallen door de zomer. De stad is al dagen ondergedompeld in een lome zomerhitte en onverwacht veranderd in een tropische bestemming. De stroom aan verha len en allerhande kletspraatjes, waar Dublin- ners toch al niet verlegen om zitten, draait al leen nog om Het Weer. „Een zomer die niét in het water is gevallen, kan ik me eigenlijk niet eens meer herinneren", mijmert een jon ge Ier weemoedig. Die verzuchting zal de da gen die resteren in de stad, in zowat elk ge sprek terugkomen. De bijna extatische sfeer lijkt een aangename afwisseling met de problemen van alledag. Sinds de hongersnood in 1845 en de economi sche crises die daarna volgden, stroomt Du blin leeg; emigranten gaan vooral in de Vere nigde Staten en Australië op zoek naar een be ter leven. Achterblijvers knokken extra hard om de stad leefbaar te houden, zo ook na de laatste crisis in 2007. Creatieve, kleine boetiek jes, pop-upstores en spannende horeca zien hierdoor het levenslicht. Made in Ireland- pro ducten genieten de voorkeur in veel assorti menten en de Ierse cuisine raakt steeds meer in trek. Een voorbeeld van onverwachte buitenkansen is de massale groei van goede-doelenwinkels, zoals die van Oxfam of het Leger des Heils. In eens vind je overal fantastische vintage tegen bodemprijzen. De constant groeiende cultuur in de stad wordt onder meer in kaart gebracht door Le Cool Walking Experience, dat sinds 2011 alternatieve wandelroutes langs jonge ini tiatieven in diverse steden organiseert. Michael McDermott is een van de oprichters van het Ierse Le Cool. „Dublin lééft. We von den dat er een tegenhanger nodig was voor de historische en literaire tours, die gaan over het dode verleden." Een tocht met McDermott als gids is een duik in de bruisende jonge kant van de hoofdstad. We starten de stadswandeling in de wijk Up per Temple Bar, de arty wijk van de stad. Vol parels, die voor nietsvermoedende toeristen verborgen blijven. Vintage-winkeltjes, exposi tieruimtes, straatkunst in verborgen hoeken, de Gallery of Photography of het Irish Film In stitute aan 6 Eustace Street, waar je zo voorbij loopt en wat een perfect alternatief is voor de luidruchtige toeristische kroegen. Meeting House Square is een ontmoetings plek, waar elke zaterdag Temple Bar Food Mar ket wordt georganiseerd, een bruisende, biolo gische eetmarkt. Rekening houdend met het beruchte Ierse weer, schuiven enorme para plu's open boven het plein als de hemelslui zen opengaan. Rondom dit creatieve deel vind je vintage-kledingwinkels en hippe designers. Cow's Lane in Temple Bar is de plek waar je gaat zitten voor een stuk taart van Queen of Tarts, een stoere tatoeage, een jaren-vijftig jurk of een goed boek bij The Gutter Book shop. Honderd procent Iers winkelen in een mo dern jasje, doe je een stukje buiten Temple Bar, bij Designist (68 South Great Georges Street). Bijna alle producten in deze sympa thieke designshop zijn op Ierse bodem be dacht en ontwikkeld. Steek de straat over en wandel George's Street Arcade in: het eerste Ierse overdekte winkelcentrum. Tegenwoor dig vind je er vooral goedkope kleding en eet tentjes. Aan het begin zit de populaire eettent The Market Bar, een ruimte die voorheen dienst deed als worstenfabriek. Officieel hip wordt het pas echt als je George's Street Arcade uitloopt, Drury Street in. Hier zitten high end modemerken, chocola- de- en macaronwalhalla Cocoa Atelier (met ex clusieve Ierse chocolade) en schimmige cafés, waar de trendy crowd aan een cocktail of Guinness lurkt. Verderop aan South William Street vind je de ingang van Powerscourt Townhouse Centre. Op het eerste gezicht lijkt het een schattig bloemenwinkeltje. Eenmaal binnen blijkt het een warenhuis vol bijzonde re modewinkels, eetgelegenheden en The Dolls Store: een heus poppenhospitaal en pop penmuseum. Musea zijn grotendeels gratis in Dublin. Hoog tepunten zijn het National Museum of Ire land, waar je de grootste goudcollectie ter we reld vindt, en de National Gallery of Ireland. Ondanks de verbouwing, waardoor het groot ste deel van dit museum tot 2016 gesloten is, zijn de zalen met Ierse schilders, Hollandse meesters en een verdwaalde Caravaggio de moeite waard. Plekken die Michael McDer mott overigens liever overslaat. Dood verle den of niet, na zoveel hipheid is de stille schoonheid van een museum een fijne afslui ter van een levendig weekend Dublin. Go mee in hef ritme •JiW- ZATERDAG 19 OKTOBER 2013 De Ha'penny Bridge weerspiegelt in de rivier Liffey. foto Jaap van den Beukei Dublin hm mmmmm». VERENIGD KONINKRIJK door Cintha Rood Op zonnige dagen stromen de terrassen vol in de wijk Temple Bar. foto Jaap van den Beukei reageren? reizen@depersdienst.nl WAAR EN WAT Vanaf Schiphol vliegt al leen luchtvaartmaatschap pij Aer Lingus, in ruim an derhalf uur, zonder over stap naar Dublin. Vanaf Dublin Airport rijden pendelbussen naar het hart van de stad. Prijsvech ter Ryanair vliegt vanaf Eindhoven rechtstreeks naar de Ierse hoofdstad. Meer informatie via: www.ierland.nl www.lecool.com www.fabfoodtrails.ie Winkelwalhalla in Temple Bar. foto Emily Delamater 3-/4-daagse stedentrip Ierland Vertrek: 14 november t/m 19 december zéér voordelig naar de Ierse hoofdstad! de lichtjes in de winkelstraten, de ijsbaan in de Oude Stad, opwarmen in een knusse pub... dat wordt met volle teugen genieten van de winterse sfeer in Dublin! tips: de St. Patrick's kathedraal, Dublin Castle, voormalig gevangenis Kilmainham Gaol, een literaire kroegentocht, de bruggen over de Liffey-rivier en winkelen in Grafton Street 1 boek vooraf zéér voordelig uw optionele (entree)tickets voor het Guinness Storehouse, de Old Jameson Distillery, het Trinity College en de Hop On Hop Off bus inclusief vlucht, verblijf in centraal gelegen 3-sterren hotel naar keuze en ontbijt Bekijk het gehele aanbod op www.kras.nl/kerstshoppendublin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77