kangoeroes naar de leven van Dublin 2 3 australië Van de 4 ierland Het nieuwe In het laagst gelegen stroomgebied van de Rijnligt een heuvelgebied dat de naam Sons- becker Schweiz draagt. Het ligt op een steen worp van de Nederlandse grens bij Gennep en meer dan 500 kilometer van Zwitserland. WAAR EN WAT uit van een hotel. De naam, Römerturm, verwijst naar het roemruchte verleden van de Romeinen, die hier niet ver vandaan een vesting hadden. Vanaf de houten uitzichttoren op de Dürsberg, zie je in de verte Xanten liggen met de dom en zijn twee torens. Xanten was vroeger een Romeinse nederzetting. Het uitzicht vanaf de Dürsberg is groots. Het Rijn- en Niersdal ontvouwen zich voor de turende kijker en bij helder weer is zelfs de rand van het Ruhrgebied te zien. Op den Hövel is de naam van een smalle weg die even verderop ligt. Het zegt vol doende over de verhevenheid van het land schap. De naam doet een beetje Neder lands aan. Tot ver in de negentiende eeuw spraken bewoners van de Niederrhein lo kaal nog wel Nederlands. De Pruisische, en na 1870 de Duitse, regering voerde een strikte taalpolitiek van verduitsing, waar door het Nederlands als plaatselijke taal verdween. Ik vervolg mijn wandeltocht door bosscha ges, langs struweel, akkers, weiden en boomgaarden. In het voorjaar kleuren de met koolzaad begroeide akkers het land schap helder geel. In het najaar voeren die fje herfstkleuren de boventoon. De land- bouwpercelen zijn nogal groot, maar toch krijg je sterk de indruk te wandelen in een parkachtig landschap. Her en der staan oude schuren en in een oude fruitboom gaard grazen gemoedelijk twee witte Gallo- way-kalveren. In de wei ernaast kijkt een lome stier even op onder het grazen. De boerderijen die overal in het landschap staan, hebben een eigen naam, zoals Griethskath of Schmittendresch. Enkele van deze hoeven hebben nog wel iets van hun oude bouwstijl, maar veel gebouwen leden onder het laatste oorlogsgeweld en zijn in de naoorlogse periode vernieuwd. Rondom Sonsbeck is in februari en maart 1945 zwaar gevochten. Tijdens Operation Veritable verdreven de geallieerden de Duitsers van de linker Rijnoever. Voordat ik het Tüschenwald in wandel, tip ik nog net de buurtschap Labbeck aan. De Duitsers spreken van Ortsbauernschaft. De geschiedenis van dit gehucht gaat terug tot in de middeleeuwen, maar dat is aan de huizen niet af te lezen. Labbeck is zwaar be schadigd tijdens de geallieerde acties aan het einde van de Tweede Wereldoorlog; Het dorpje, waar in 1827 de eerste school kwam, werd pas in de negentiende eeuw een dorpje van formaat. Het is stil in het Tüschenwald. Er zitten en kele pittige klimmetjes in dit bultige bos. Ik krijg het idee in een enorm woud te lo pen, terwijl het voor Duitse begrippen maar een klein bos is. De hoge sparren dra gen bij aan dit gevoel. Dichtbij roffelt een zwarte specht. Als ik probeer de vogel in mijn kijker te krijgen, draait hij zich achter de stam van een spar. In de verte doemt het torentje van de ele gante St. Gerebernus-kapel in Sonsbeck op. Via een voormalige holle weg bereik ik de buitenwijk van het dorp Sonsbeck, dat in 1320 stadsrechten kreeg. In Duitsland is kwistig gestrooid met stadsrechten. De meest onverwachte dorpjes blijken soms in het bezit van stadsrechten te zijn. Kalkar en Xanten, die dichtbij liggen, bieden de wandelaar die ook cultuur wil snuiven, meer dan Sonsbeck. Volgens een legende haastte de duivel zich naar Aken om de bouw van de dom tegen te houden. Hij snelde op klom pen door een nat, modderig landschap. De modder maak te het lopen moeizaam, waar door de duivel de leem van zijn klompen moest schrapen. De modderresten bleven achter en vormden de heuvels van de Sons- becker Schweiz. In werkelijkheid duwden de gletsjers tijdens de een-na-laatste ijstijd, zo'n 130.000-230.000 jaar geleden, puin en bodemmateriaal voor zich uit, die na terug trekking van het ijs stuwwallen vormden: de huidige golvende Sonsbecker Schweiz. Sonsbeck ligt aan de voet van de stuwwal. Onderweg naar de 80 meter hoge Dürsberg kom ik de sporen van het geologi sche verleden tegen. Langs de wegen en pa den liggen her en der zwerfstenen, gra nieten herinneringen uit Scandinavië, jÉMb, meegevoerd in een ver verleden I door het uit het noorden afkomsti ge ijs. Een 1,5 kilometer lange geo logische wandelroute informeert de geïnteresseerde wandelaar - over de oerkrachten die het land- s|l schap hebben gevormd. £4 Intussen ben ik ook een ander pSr^ fenomeen gepasseerd. De ron de bakstenen toren aan de rand van Sonsbeck is een restant van een middeleeuwse burcht van de hertogen van Kleef. Eeuwenlang deed de to- I ren dienst als windmolen, tegen ga woord ig maakt het gebouw deel Kleine foto: Zwitserland ligt 524 kilometer verderop. Grote foto: De uitzichttoren op de 80 meter hoge Dürsberg. foto's Elio Pelzers door Elio Pelzers Sonsbeck ligt bij de snel weg A57 (via grensover gang Gennep A77). Er rijdt een bus van het station in Geldern naar Sonsbeck. Het gebied heeft gemar keerde wandelroutes. In het raadhuis van Sonsbeck koop je een goede wandel- kaart (Stadtplan Sonsbeck met Freizeitkarte). Ook de Wanderkarte NRW Kal- kar-Xanten-Hamminkeln W1 is geschikt. Het gebied is ook opgenomen in de wandelgids Een dagje wan delen in Duitsland! van Elio Pelzers en Henk Filippo. Kijk voor meer informatie op www.sonsbeck.de en www.labbeck.com. Munster Sonsbecker Schweiz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73