Een elektronisch medicijnkastje. En een sleutel waarmee bij het verlaten van de wo ning het gas wordt afgesloten. Technologie helpt ouderen en zieken langer veilig thuis te wonen. Toch slaat het nog niet erg aan. SPECTRUM 11 gen we ook dat er een nieuwe techno logische mogelijkheid is en of ze dat wat lijkt", vertelt Marieke Elema, die daar het project 'thuistechnologie die er toe doet' leidt. „We vragen of ze het willen uitproberen." In de praktijk komt ze allerlei kleine hobbels tegen: „We hebben een echt paar dat de medicatiedispenser wel wilde uitproberen. Maar het trok de stekker eruit om energie te besparen. En dan werkt hij niet." Een andere vrouw zag beeldscherm- zorg wel zitten. Maar de afstandbedie ning bleek te ingewikkeld. „Dan moet je die snel vervangen en niet denken: daar went ze wel aan", vult Mulder aan. „Want dan haakt iemand af. Het gaat er tenslotte om dat zij er mee om kan gaan." Willem Bastein, verbonden aan OTIB, het opleidings- en ontwikkelings fonds voor de installatietechniek, is het daar van harte mee eens. „Het gaat om de klant. De techniek is er al lang, we kunnen heel erg veel. Ie kunt het zo gek niet bedenken." Maar zorgverleners weten van het be staan van veel toepassingen vaak niets af, stelt hij. En installateurs hebben op hun beurt in de opleiding niet ge leerd met welke beperkingen mensen te maken kunnen krijgen. Daarom liet Bastein, met hulp van Alzheimer Nederland en blinden- en slechtzienden expertisecentrum Bar- timéus, vier modelwoningen bouwen voor mensen met een beperking. In deze woningen kunnen mensen met eigen ogen zien wat er allemaal kan en wat handig is. Partners van thuiswonende demente renden zijn vaak bezorgd dat die in verwarde toestand het gas laten aan staan. Zeker wanneer ze er zelf niet bij zijn om in te grijpen. In de model woning kan de partner bij zijn vertrek met één draai van een sleutel in een slot het gas uitzetten. „Dit geeft een gerust gevoel", zegt Bastein. Ook is de deurbel bijzonder. Die staat in verbin ding met de smartphone van de part ner. „Die kan via de telefoon iemand binnenlaten of niet." Bastein is voorstander van simpel als het simpel kan. Dus bevat het huis ook handigheidjes die niet hightech zijn. Zoals een gordijn in de hal, dat de deur en de kapstok kan afdekken. „Bij mensen met dementie werkt het kortetermijngeheugen steeds minder. Dan staan ze bijvoorbeeld in de gang en kunnen zich niet meer herinneren waarom. Vaak proberen ze aan de hand van wat ze zien te reconstrue ren wat ze ook alweer van plan wa ren. Wanneer ze een jas zien, denken ze dat ze op het punt stonden naar buiten te gaan. Om te voorkomen dat iemand verward en zonder plan naar buiten loopt, kan het gordijn goed werken. Het haalt het zicht op de jas sen weg." In een ander huis, ingericht voor vita le ouderen, gaan kleine lichtjes auto matisch aan wanneer je uit bed stapt. Handig voor als je 's nacht naar het toilet moet. De kans op struikelen neemt zo af. Maar technologie die nü geschikt is, is dat niet automatisch in de toekomst ook nog. Automatische lampjes kunnen dan bijvoorbeeld een verkeerde uitwerking hebben, heeft een hulpverlener aan Bastein uitge legd. Iemand met dementie kan name lijk ook paranoïde worden. „Ze had een meneer in grote paniek onder het bed aangetroffen", vertelt Bastein. „Hij was bang geworden van die licht jes." Toen hij zijn alarmknop indruk te, klonk tot overmaat van ramp ook nog een stem uit het niets, die zei dat ze er aan kwam. „Het had hem vrese lijk angstig gemaakt." te )or- in- op /or- >ul- de geestelijke gezondheidszorg en in de ziekenhuizen zijn ze al veel verder. Veel ouderen- en thuiszorginstellin gen denken nog dat technologie en in novatie duuT zijn, geeft hij als verkla ring. „Ze krijgen geld per uur zorg dat ze leveren. Als technologie ervoor zorgt dat iets sneller kan, krijgen ze dus minder geld. Maar er is een rege ling voor. De NZa en CVZ vergoeden dit. Alleen wordt er weinig gebruik van gemaakt. Ze weten niet dat die re geling bestaat." Er zijn heus instellingen die denken: wij moeten iets met technologie. Maar dat is de verkeerde aanvliegrou te, vindt Mulder: „Techniek moet ten dienste staan van de zorg, niet anders om. Mensen moeten er meteen het ge mak van ervaren, anders wordt het niet gebruikt." Sceptische zorgverle ners zijn ook pas overtuigd van het nut wanneer een patiënt er tevreden mee is, zo is zijn ervaring. Bij Zorggroep Raalte zijn ze al een eind op streek. „We bespreken wat de cliënt aan hulp nodig heeft en welke mogelijkheden er dan zijn. Dan zeg- Doe het simpel als het simpel kan. Gebruik ook handigheidjes die niet hightech zijn Techniek moet ten dienste staan van de zorg, niet andersom taten te behalen met de zogeheten beeldschermzorg, erkent hij. „In sóm mige situaties. Op de revalidatieafde- ling van een verpleeghuis bijvoor beeld. Dan is het heel geschikt." Door na een knieoperatie een meter- tje te bevestigen op het been van de patiënt, kan deze op een computer scherm precies zien hoe hij zijn been beweegt. De oefeningen die hij op zijn kamer doet, worden opgeslagen, zodat de fysiotherapeut ze kan terug kijken. Vervolgens kunnen de oefenin gen met kleine aanwijzingen beter worden uitgevoerd. Hierdoor herstelt de patiënt sneller. Dat scheelt geld, maar is vooral heel fijn. Dat technologie in de zorg voordelen kent, blijkt wel uit pilots die door het hele land worden gehouden. „Nu moe ten we de volgende stap maken", zegt Henry Mulder. „Die pilots zijn te vrij blijvend. Het moet worden ingewe ven in de dagelijkse praktijk." Dat laatste komt in de ouderenzorg nog niet goed van de grond. Slechts 10 procent van de instellingen is er al druk mee bezig, schat Mulder in. In ZATERDAG 19 OKTOBER 2013 reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67