Voorzichtig laveren Tiener na deelname strijd Syrië opgepakt FZC Een flatgebouw in Ede is ontruimd. In de kelder van een overleden bewoner liggen mogelijk gevaarlijke stoffen. Ontvoerd kind na vier jaar gevonden maïïTuwra ZEELAND Zorgen over veiligheid in de bus ZATERDAG 19 oktober 2013 editie: Walcheren 255e jaargang nr. 247 los nummer 2,70, abonneeprijs 1,02 GELD WERK Grijze koppen op de werkvloer EDE - In Ede zijn gisteravond vijf tig woningen ontruimd omdat er mogelijk mosterdgas in een kel derbox van een appartementen complex is gevonden. De bewoners zijn opgevangen in buurthuis De Velder. Ze werden daar geïnformeerd en konden er iets eten en drinken, maar ze moesten de nacht elders door brengen. Wie geen logeeradres had, kon naar een hotel in de buurt. Een speciaal team van het ministerie van Defensie maakte een inzetplan aan de hand waar van metingen worden verricht en uiteindelijk de kelderbox zelf wordt onderzocht. Burgemeester Cees van der Knaap geeft leiding aan de operatie. Betrokkenen rond het gebouw hebben een brief gekregen waarin wordt gesteld dat het mogelijk om mosterdgas gaat. Volgens de brandweer kwam de politie de stoffen op het spoor na een telefoontje van de broer van de eigenaar van het appartement. Die eigenaar is overleden en zou zijn broer in een brief hebben ge wezen op de stoffen in de kelder box. Volgens de gemeente was de overleden man een natuurkundi ge en had hij dus kennis van en mógelijk de beschikking over ge vaarlijke stoffen. De brandweerwoordvoerder zei gisteravond dat het Landelijk Minister Frans Timmermans van Buiten landse Zaken moet voorzichtig laveren na een jaar vol incidenten tussen Nederland en Rusland. 17 januari: Russische asielzoeker Aleksandr Dolmatov pleegt zelfmoord in Nederlandse cel. Over heid maakte fouten in de zaak. Russische oppositie ziet er opzet van Nederland in om relatie met presi dent Poetin goed te houden. 6 oktober: Politie pakt Russisch diplomaat Dmitri Borodin op in Den Haag wegens dronkenschap en mishandeling van zijn kinderen. Poetin eist excuses. Nederland biedt die aan, maar minister Timmermans toont op persoonlijke titel begrip voor de politie-actie. 17 oktober: Inbraak in gebouw onder beheer van Russische ambassade in Den Haag. Minister Timmermans belooft een grondig onderzoek. 30 juni: Russische president Poetin ondertekent 'anti- homowet'. Homo's in Neder land protesteren bij bezoek Poetin. 19 september: Activisten van Greenpeace, onder wie twee Nederlanders, gearresteerd tijdens een protestactie tegen voorgenomen olieboringen in het Russisch poolgebied. 15 oktober: Nederlands diplomaat Onno Elderenbosch wordt in zijn appartement in Moskou mishandeld. Minister Timmermans roept de Russi sche ambassadeur op het matje. 18 oktober. Inbraak in een tijdelijk kantoor van Green peace in het Russische Moer- mansk (in verband met protest acties olieboringen). Team Forensische Opsporing (LT- FO) van Defensie onderzoekt om wat voor spullen het precies gaat. Bij de flat is een ontsmettings straat ingericht, met douches. Dat is voor het geval de onderzoekers in aanraking komen met gevaarlij ke stoffen. Mosterdgas is een uiterst gevaar lijk chemisch wapen, een gifgas. Twee politieagenten die eerder al in de kelderbox waren geweest, zijn uit voorzorg medisch onder zocht. pagina 4: Gevaar mosterdgas dringt niet tot iedereen door TP?7 419 reacties Ik maak me zorgen over de voedselkwaliteit EENS ONEENS 28% ANTWERPEN - De Vlaamse Sy- rië-strijder Jejoen Bontinck (18) is gisteren opgepakt bij terugkeer in België. Dat liet zijn vader Dimitri Bontinck weten aan de media. Jejoen was in Nederland herenigd met zijn vader. De Vlaamse krant Het Laatste Nieuws publiceerde gis teren foto's van de ontmoeting. Jejoen zei eerder vrijdag dat hij zich maandag zou melden bij de politie in België. Volgens vader Di mitri Bontinck vielen circa 20 agenten zijn huis binnen: „Jejoen wilde eerst de banden met zijn fa milie aanhalen. Blijkbaar is zelfs dat hem niet gegund." Volgens va der Bontinck, die eerder vergeefs in Syrië naar hem zocht, is zijn zoon geradicaliseerd en in de val gelokt door Fouad Belkacem, de voorman van Sharia4Belgium. Die zou hem naar Syrië hebben gedreven. Andere Vlaamse mos lims die in Syrië waren beweren echter dat Jejoen zelf strijders ron selde in Antwerpen. Vrijdag werd bekend dat Jejoen al ruim een week in Nederland was. De AIVD zou al een tijd op de hoogte zijn van zijn aanwezigheid. ATHENE - Een Grieks meisje dat in 2009 als baby is ontvoerd, is terug gevonden in een zigeunerkamp, 200 kilometer noordelijk van Athene. Ze viel op door haar blan ke huid, blonde haar en groene ogen. Haar 'vader' (39) en 'moe der' (40) zitten vast. DNA-onder- zoek leerde dat het meisje hun kind niet kon zijn. Naar de biolo gische ouders wordt nog gezocht. Word ook abonnee! Ga naar www.pzc.nl/abonneren Zacht herfstweer 17° pagina 2 en 3: meer nieuws en achtergronden Alarm over mosterdgas J/gj foto Martijd Beekman/ANP infographic Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 1