1 28 ZEELAND DAGBOEK Het water kwam vorig weekeinde in zulke hoeveelheden naar beneden dat Staatsbosbeheer Plan Tureluur als noodwaterberging inzette. Boswachter Dirk Fluijt vertelt hoe hij de week beleefde. 66 Het zijn hoogtijdagen voor de vrijwilligers. Geweldig, als we die toch niet hadden, waren we vleugellam Vrijdag 11 oktober Vanmorgen niet al te vroeg wakker omdat ik gisteravond een paar uur aan het strand bij Westenschouwen heb gevist. Het was lekker onstuimig en ik dacht wel een paar zeebaar zen te kunnen vangen. Maar helaas, mis ge dacht. Vandaag is eigenlijk mijn vaste vrije dag maar ik heb me laten strikken voor een speciale wandeling vanmiddag door Dijkwa- ter met de schoolkinderen van Sirjansland. Die vrije dag schuift wel op. Met de honden in Schuddebeurs geweest. Het 'Bos van de Toe komst' ligt er prima bij, op zeven bomen na: die zijn dood. De eigenaren krijgen bericht en we planten in november nieuwe bomen. Con tact met een landelijke filmploeg over opna men in de boswachterij. Het is inmiddels hard gaan regenen en de buienradar voorspelt ook niet veel goeds. Even naar de school om onze voorgenomen wandeling te annuleren. Jammer voor de kids, maar er komt wel weer een andere mogelijkheid. Bij de kudde Shet- landpony's in Dijkwater gekeken of alles in or de is. Voor de Open Monumentendag afspraken ge maakt met de Fok en Men vereniging voor sep tember volgend jaar. Dan is het thema 'Op Reis'; het zou leuk zijn als er dan koetsen en aanspanningen door Zierikzee rijden. Contact met de VW over activiteiten tijdens de Be- leefweken. Aan het einde van de middag me gebogen over mijn jaarplan 2014. Puzzelen! Ik heb vernomen dat mijn boswachtersbudget met tweederde wordt teruggebracht. Dat zul len de bezoekers van onze terreinen ernstig gaan merken, vrees ik. Politieke keuze! Van- avond, voordat het Nederlands elftal moet voetballen, nog even een paar conceptbrieven over de kwijnende bomen in het Bos van de Toekomst gemaakt. Voetbal gekeken en in de veren. ho»ny''; ÏÏÏSK. Zaterdag Lekker weer. Met de honden naar de buiten dijk. Er zitten veel vogels op het slik en de gan zen zijn ook nog niet uit het Dijkwater ver trokken. Vandaag mag alles een tandje lager. Visspul len schoonmaken. In een live uitzending bij Radio Schouwen-Duiveland verteld over de Beleefweken, die vandaag beginnen. Twee we ken lang elke dag minstens één activiteit, maar op de meeste dagen zijn er twee of drie dingen waaraan mensen kunnen deelnemen. Ons informatiecentrum Excursieschuur in Westenschouwen is dan elke dag geopend. Het zijn voor de vrijwilligers hoogtijdagen. Geweldig, als we die toch niet hadden waren we vleugellam. Op 9 november is voor Zee land de Staatsbosbeheer vrijwilligers bedank- dag, die ik namens onze beheereenheid mag organiseren. Na de middag een poosje tuinie ren in de groentetuin en wat geoogst. Zondag Vannacht enkele keren wakker geweest omdat de regen onophoudelijk tegen de ramen klet terde. Toen ik vanmorgen met de honden bui ten kwam deed de aanblik me aan september 1998 denken. T\iin blank, sloten buiten het dorp tot de rand toe gevuld en overal heel veel water op het land. Een troosteloze aan blik. Het blijft hard waaien en regenen. Via Twitter de buitenwacht deelgenoot gemaakt van de wateroverlast. Op weg naar de Excursie- schuur in Westenschouwen in het kader van de Beleefweken zie ik de kletsnatte akkers en overstromende sloten. Ik zie dat de waterbergingsprojecten van het waterschap Scheldestromen hun nut bewij zen. Een rondje door het bos. Hier en daar af gebroken takken en enkele bomen plat. Ik zag ook weer de kreupele damhertspitser weg- strompelen. Hij wordt mager, dus knapt hij niet op, wat ik steeds heb gehoopt. In de Ex cursieschuur is de vrijwilliger al druk. Het is vanmorgen 'Koffie drinken met de boswach ter'. Het regent nog steeds pijpenstelen en de wind trekt nog verder aan. Er komen toevallig drie mensen binnen. Tijd genoeg dus om heel wat zaken met de vrijwilliger door te spreken. De excursie voor vanmiddag is wegens de re gen geschrapt. Als om kwart over één vrijwilli ger Rob zich meldt voor de aflossing, regent het nog steeds keihard. Even gezamenlijk bij praten en een kop koffie. Door het bos weer richting Duiveland. Bij de Schelphoek is het waterschap bezig met het plaatsen van de noodpompen. De stuw die normaal het water uit de Schelphoekplas laat, stroomt naar de verkeerde kant over. Op die manier krijgt de Schelphoek veel gebiedsvreemd polderwater binnen, wat de waterkwaliteit beslist niet ten goede komt. Nood breekt wet. Verder langs Plan Tureluur. Het enorme na tuurgebied kan veel water bergen en vasthou den. De waterberging van Platte van Schou wen zoals die streek ook wel wordt genoemd is van onschatbare waarde voor de landbouw. Bijna al het water wordt via een systeem van stuwen in het natuurgebied vastgehouden tot dat de omliggende polder is ontwaterd. Pas dan gaan de stuwen in het natuurgebied iets omlaag om ook daar het overtollige water te lo zen. Om half vier weer thuis en het blijft rege nen. De regenmeter geeft 74 mm aan. Maandag Het gazon staat nog steeds blank. Met de hondjes door de polder achter het dorp. Daar na een bezoek aan de specialist als uitvloeisel van de Borelia-besmetting (ziekte van Lyme) die ik jaren geleden heb opgelopen. Blijft maar zeuren in mijn lijf. Vandaag begint mijn surveillanceweek. Bete kent 24 uur per dag de telefoon aan. Dat is niets nieuws, want ik werk altijd onregelmati ge diensten, maar de toezichthoudende taken zijn voor mij de momenten dat ik veel buiten kan zijn. Even langs kantoor, bijpraten en ad ministratie wegwerken. Het gaat weer regenen. Aan het einde van de middag met een vracht spullen voor de Excur sieschuur naar de Westhoek. Overal water overlast. Een ramp voor de boeren. Het vee in Plan Tlireluur heeft de droge plekken opge zocht. We zullen met de eigenaren overleggen wat te doen, nog drie weken laten lopen zoals het contract aangeeft of vroegtijdig weghalen. Het grote Plan Tbreluur gebied fungeert pri ma als waterberging. Waterberging bewijst waarde „o0npl3»«-Si"*"S,"d burgerlijke trollWd beroep. B°sw „ns tuinieren, vissen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 144