Kampeer Caravan Event Schrompelnier bij kat is een sluipmoordenaar Vestrock in de prijzen 24 ZEEUWS-VLAANDEREN VERMAAKCENTRUM 19 2i t/m 26 oktober -10.00-17.00 uur Gaat het dan toch door? Een nieuwe bioscoop op de Houtmarkt in Hulst? De zoveelste tussenstand. RENAL 50% korting op fabrieksopties en een Isabella voortent voor 950*00 bij het bestellen van een nieuwe Bürstner Mechielsen Kijk voor verdere aanbiedingen op: www.mechielsen.eu Met een beetje ge voel voor drama tiek kun je een chronische nier aandoening bij een kat best als een sluipmoorde naar omschrijven. Ie hebt lange tijd niet in de gaten dat er iets ernstigs aan de hand is. Maar als het eenmaal ook zicht baar mis is, is het zaak om heel snel te handelen. Voor je het weet hongert het dier zich namelijk uit of vergiftigt het zichzelf. Dat vraagt om uitleg. Een chroni sche nieraandoening (schrompel nier) komt vooral voor bij oude katten. „Heel geleidelijk valt de nierfunctie uit. In de beginfase is dat uiterlijk niet echt waarneem baar. Ja, hij braakt eens. Maar dat kan ook een braakbal zijn, denk je dan. Het dier eet steeds minder en drinkt juist meer als er iets met zijn nieren aan de hand is. Maar verder gaat het om heel vage symptomen", vertelt dierenarts Annette Burm. Er lijkt dus ogenschijnlijk niet veel meer aan de hand dan een griepje, maar medisch ingrijpen is in dit stadium echt van levens belang. „Zo'n kat dreigt in een vi cieuze cirkel te raken. Hij eet niet veel meer, dus hij vermagert. Dat verzwakt hem, waardoor hij nog minder gaat eten." Via bloedonderzoek wordt de ernst van de aandoening bepaald. „Eigenlijk is urine-onderzoek ook nodig, vooral om eiwitwaarden en bacteriën in kaart te brengen. Maar goed, het opvangen van uri ne van de kat is niet zo gemakke lijk", aldus Annette. Het alterna tief is daarom een blaaspunctie. Verkeert de aandoening in de be ginfase, dan volstaat een levens lang nierdieet. Daarin zitten min der eiwitten dan in normaal kat- tenvoedsel. „En de eiwitten die het wel bevat, laten geen afvalstof fen achter. De dieetvoeding bevat ook weinig fosfaat. Dat is heel be langrijk, want veel fosfaat kan lei den tot vergiftiging. Als het fos faatgehalte toch hoog blijft, gaan we een stapje verder. Dan voegen we fosfaatbinders aan het dieet toe. Die binden het fosfaat al in het darmkanaal, nog voordat het lichaam het kan opnemen. Ten slotte geven we ook nog bloed- drukverlagers om de kat er weer bovenop te helpen. In enkele ge vallen moeten we nóg een stap verder gaan, door meerdere keren per week met een infuus de nie ren te spoelen. Het is geen echte dialyse, maar het lijkt er wel op." De prijs is voor het educatieve on derdeel Vestrock University. VFaamse en Nederlandse academi ci maken er volgens een silent dis- co-principe (bezoekers luisteren mee door koptelefoons) weten schappelijke kennis toegankelijk voor festivalpubliek. Baart kreeg de prijs in het Brusselse Paleis der Academiën van België voor We tenschappen en Kunsten. De prijs heeft als doel om wetenschappers die een bijdrage leveren aan de communicatie van de academi sche wetenschap te belonen. Eer der werd Vestrock genomineerd voor een European Festival Award in de categorie 'Best Small Festi val'. Stemmen kan tot 1 november via www.vestrock.nl. HULST - De voormalige 'Koning van Engeland' die door toedoen van exploitatiemaatschappij 'De Keizer van Hulst' een nieuwe mantel krijgt. De symboliek druipt ervan af, maar toch. Want als het aan de Nijmeegse project ontwikkelaar Karei Rietbergen ligt, wordt het oude bioscoopge bouw aan de Houtmarkt voor 3 miljoen euro zowel binnen als buiten opgewaardeerd. Rietber gen hoopt nog dit jaar te begin nen met de bouw van het lang verwachte vermaakcentrum. Het zal vier filmzalen tellen, die goed zijn voor 350 stoelen. „Twee zalen krijgen projectoren die vol ledig digitaal zijn waardoor het ook mogelijk wordt 3-D-films te draaien. We willen wel bij de tijd zijn", aldus Rietbergen. Verder heeft hij een bowling met vijf banen laten intekenen, een ca fé en twee (vergader)zalen waar 150 mensen in kunnen. Een dans zaal waarin gemusiceerd kan wor den en die in verbinding staat met jongerencentrum De Komma dat in het nieuwe plan in de Ge- welvenkelder wordt onderge bracht. „Als je binnen staat kun je nu de klok van de Basiliek horen slaan, andersom zou dat ook gehorig zijn. Dus maken we daar een doos van, zodat we geen problemen veroorzaken met het geluid." Eerder had Rietbergen laten we ten dat hij eind 2012 hoopte te be ginnen met de bouw van het ver maakcentrum. Dat kon hij niet waarmaken. Ener zijds vanwege een faillissement van de eigenaar van de bv, die de Koning van Engeland in eigen dom had. Anderzijds omdat de brandweer over zijn schouder meekeek, in verband met de vluchtwegen en brandveiligheids eisen. Rietbergen zegt dat de gemeente ook nog naar de bouwtekeningen moet kijken. Wethouder Diana van Damme verwacht dat de zaak nu in een stroomversnelling kan komen. Rietbergen: „De koopover- eenkomst moeten we nog onder tekenen, maar we hebben een ak koord over de aankoopprijs, die het project voor ons haalbaar maakt." De financiering van de bouw en inrichting van het vermaakcen trum is echter nog niet helemaal afgetikt. Rietbergen heeft contac ten met een financiële instelling in Hulst, waarvan hij, lopende de onderhandelingen, de naam niet wil noemen. De bank, of wat het moge wezen, zou twee miljoen moeten ophoesten. Daarnaast hoopt Rietbergen nog eens een miljoen uit funding te halen. „Hulstenaren kunnen ook een steentje bijdrage door aankoop van aandelen.". Hij heeft er alle vertrouwen in dat de bioscoopza len in Hulst gaan lopen. „Terneu zen is te ver weg en Hulst heeft een traditie op dit gebied." Sinds 1936 was er een bioscoop. Tot 2006 de Koning zijn poortën sloot. „In Zeeuws-Vlaanderen is de dip van de crisis lang niet zo groot als elders. Ook al vanwege de komst van de Vlamingen zie ik er zeker toekomst in." RENAL I AKI TIN* Katten met een chronische nieraandoening zijn doorgaans veroordeeld tot een pakket aan speciale voeding en medicijnen. Nog enkele demo caravans 2013 en de laatste kort verhuurde caravans! Kampeercentrum Gildeweg 35, Vlissingen T 0118-44 0100 - E info@mechielsen.eu 'Koning' straks weer in beeld HULST - Organisator Gino Baart van het festival Vestrock in Hulst heeft in Brussel een prestigieuze jaarprijs voor academische weten schapscommunicatie gekregen. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes een kijkje achter de schermen van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag: nierproblemen bij katten. door Henk Boot miljoen euro kost de 3 metamorfose van De Koning van Engeland tot het nieuwe ver maakcentrum in Hulst Het leegstaande gebouw van de voormalige bioscoop De Koning van Enge land met daarnaast jongerencentrum De Komma foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 140