Schrompelnier is sluipmoordenaar /H Amsterdam -Dakar Jongens opgepakt voor vernielingen Sluiskil I I afgeschreven opgeleefd 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Lappenmand Was Is nationale vacaturebank I AKlTlNf Met een beetje ge voel voor drama tiek kun je een chronische nier aandoening bij een kat best als een sluipmoorde naar omschrijven. Je hebt lange tijd niet in de gaten dat er iets ernstigs aan de hand is. Maar als het eenmaal ook zicht baar mis is, is het zaak om heel snel te handelen. Voor je het weet hongert het dier zich namelijk uit of vergiftigt het zichzelf. Dat vraagt om uitleg. Een chroni sche nieraandoening (schrompel nier) komt vooral voor bij oude katten. „Heel geleidelijk valt de nierfunctie uit. In de beginfase is dat uiterlijk niet echt waarneem baar. Ja, hij braakt eens. Maar dat kan ook een braakbal zijn, denk je dan. Het dier eet steeds minder en drinkt juist meer als er iets met zijn nieren aan de hand is. Maar verder gaat het om heel va ge symptomen", vertelt dieren arts Annette Burm. Er lijkt dus ogenschijnlijk niet veel meer aan de hand dan een griepje, maar medisch ingrijpen is in dit stadium echt van levens belang. „Zo'n kat dreigt in een vi cieuze cirkel te raken. Hij eet niet veel meer, dus hij vermagert. Dat verzwakt hem, waardoor hij nog minder gaat eten." Via bloedonderzoek wordt de. ernst van de aandoening bepaald. „Eigenlijk is urine-onderzoek ook nodig, vooral om eiwitwaarden en bacteriën in kaart te brengen. Maar goed, het opvangen van uri ne van de kat is niet zo gemakke lijk", aldus Annette. Het alterna tief is daarom een blaaspunctie. Verkeert de aandoening in de be ginfase, dan volstaat een levens lang nierdieet. Daarin zitten min der eiwitten dan in normaal kat- tenvoedsel. „En de eiwitten die het wel bevat, laten geen afvalstof fen achter. De dieetvoeding bevat ook weinig fosfaat. Dat is heel be langrijk, want veel fosfaat kan lei den tot vergiftiging. Als het fos faatgehalte toch hoog blijft, gaan we een stapje verder. Dan voegen we fosfaatbinders aan het dieet toe. Die binden het fosfaat al in het darmkanaal, nog voordat het lichaam het kan opnemen. Ten slotte geven we ook nog bloed- drukverlagers Om de kat er weer bovenop te helpen. In enkele ge vallen moeten we nóg een stap verder gaan, door meerdere keren per week met een infuus de nie ren te spoelen. Het is geen echte dialyse, maar het lijkt er wel op." blijf bewegen Van den Ancker had het plan al langer om de Dakar Challenge te gaan rijden, maar kreeg het team niet rond. „De een kreeg een ande re baan, de ander werd vader en zo bleef ik alleen over." Van den Ancker plaatste vervolgens een op roepje op Facebook wie zin had om met hem mee te gaan. „Toen reageerde Victoria dat ze graag mee zou willen. Ik heb haar sinds klas zes van de lagere school niet meer gezien of gesproken en nu gaan we deze trip van 7500 kilo meter samen maken." Hoewel ze elkaar sinds de school tijd niet meer hebben gesproken maakt Farkas zich nergens zorgen om. Dat de twee met een dertien jaar oude Fiat Panda de Challenge gaan rijden, is eigenlijk toeval legt van den Ancker uit. „Ik had eerst een Jeep gekocht, maar na Het gaat om vernielingen en brand stichtingen in de periode maart tot september van dit jaar. Toch is de rust in het dorp nog niet hele maal teruggekeerd, laat zowel bur gemeester Jan Lonink van Terneu zen als secretaris Jan Klaassen van de dorpsraad weten. „Afgelopen week hebben we de politie en de gemeente nog gemeld dat er over last is achter het Minister Le- lyplein", vertelt Klaassen in reactie op de aanhoudingen. „Bewoners hebben er hinder van een groepje jongeren dat geluidsoverlast ver oorzaakt Ze vallen ook mensen las tig die er 's avonds voorbijkomen." De dorpsraad houdt de vinger aan de pols en voert ook geregeld over leg met ondernemers en de uitba ters van dorpscentrum 't Meulen- gat over 'problemen'. Klaassen: „Dat blijven we doen, want met de aanhoudingen van deze jongens zijn de problemen zeker niet opge lost." Burgemeester Jan Lonink on derkent dat ook. De politie zit er volgens hem wel bovenop. 9 I Katten met een chronische nieraandoening zijn doorgaans veroordeeld tot een pakket aan speciale voeding en medicijnen. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand geven dierenartsen, specialisten, assistentes én baasjes een kijkje achter de schermen van Dieren- ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag: nierpro blemen bij katten. Frank kwam nergens meer aan de bak. Leek het! Maar hij bleek gewoon niet op de juiste plek te zoeken. Nu is hij weer dolgelukkig. Hij vond zijn baan via NationaleVacaturebank, de plek voor vacatures in alle branches, opleidingsniveaus en regio's. Dus? Kom in beweging, plaats jé CV en vind de baan die je altijd al zocht! Kijk op nationatevacaturebank.nl door Maarten Back MIDDELBURG - Met een Fiat Panda de Amsterdam - Dakar Challenge rijden. Victoria Farkas (40) en Bart van den Ancker (41) hebben elkaar sinds de lagere school niet meer ge zien. Toch gaan ze samen deze tocht ondernemen. Ze doorkruisen acht landen en leggen meer dan 7500 kilometer af, allemaal voor het goede doel: Mondige Meiden. door Harmen van der Werf SLUISKIL - Met de aanhouding van vijf jongens tussen zestien en ne gentien jaar heeft de politie waar schijnlijk 29 incidenten in Sluiskil opgelost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 120