investeert in innovatie Helft van MKB 24 Haven Vlissingen windmolens Tekst: Orkun Akinci Foto: Ruben Oreel snelle ontwikkelingen Arjen Pattenier: 'Er komen nu concepten op de markt met drijvende windmolens.' Altijd in paraatheid Goede locatie Energieakkoord Snel even vier windmolens ophalen Het terrein van zes hectare waar op Bow Terminal begon, is in middels uitgegroeid tot veertien. De 350 meter kade voldoet even min en wordt volgend jaar met de helft verlengd. De offshore windmolenindustrie heeft in Vlis- singen-Oost een bloeiende telg. En eigenlijk is het nog maar een peuter, want Bow Terminal be staat volgende maand pas drie jaar. VLISSINGEN - Zelfs de losse onder delen van een windmolen vormen een indrukwekkend gezicht. De zes tig meter lange buizen, die ter veran kering voor de helft in de zeebodem wordt geslagen, liggen in rijen opge steld op het terrein van Bow. De zwaarte: 600 ton elk. Tientallen gele transitionpieces van 300 ton steken fier in de Zeeuwse lucht. Het zijn de len van windmolens die je zelden waarneemt, omdat ze straks voor het grootste deel onder de waterspiegel blijven. Maar hier mogen ze gezien worden. Bow Terminal verzorgt vooral de op slag en handling van de fundamenten. Als er een nieuw windmolenpark op zee verrijst, volgt van hieruit het trans port naar de plaats van bestemming. Eerst worden deze elementen ge plaatst, de turbines en wieken komen pas daarna. Je hoeft geen geleerde te zijn om te snappen dat Bow plaats moet kunnen bieden aan enorme schepen, die de onderdelen aan- en af voeren. Dit is een wereld waar gewichten per ton worden gerekend. Waar het werk altijd doorgaat en waar hedendaagse technieken morgen verouderd kun nen zijn. "De offshore windindustrie is een jonge markt die zich enorm ontwikkelt", zegt businessunit mana ger Aijen Pattenier. "Er komen nu concepten op de markt met drijvende windmolens, of molens die op land al in elkaar worden gezet en als geheel worden verscheept. Het gaat snel, hoewel we ook nu al met klanten be spreken hoe we projecten het beste kunnen aanpakken die pas in 2016 of 2017 staan gepland." In deze wereld heeft Bow de afgelo pen jaren een mooi plekje weten te bemachtigen. Pattenier: "We zijn een actieve speler, met inmiddels tien man op kantoor en -afhankelijk van de drukte- vijftien tot veertig mensen in de buitendienst. Afgelopen zomer hadden we drie projecten tegelijk: een windmolenpark voor de kust van Engeland, één in België en één op de grens van Duitsland en Denemar ken." Vooral logistiek was dat een flinke klus. Het Belgische project lag op zes uur varen van Vlissingen. Als er vanaf daar een schip vertrok, moest bij Bow binnen zes uur een ploeg paraat staan om een nieuwe lading op dat schip te zetten. Ongeacht het moment van de dag. "We moesten doorlopend antici peren", zegt Pattenier. "De schema's zijn strak, opdrachtgevers moeten di verse partijen inhuren om hun pro ject te realiseren. Ze kunnen zich geen tijdverlies veroorloven." Daarbij komt dat zelfs de grootste in stallatieschepen maar een 'beperkte' la ding kunnen vervoeren. Vier volledi ge sets is het maximum. Bij een wind molenpark met 80 molens, wordt twintig keer op en neer gevaren. Het ophalen, kost ongeveer twaalf uur. In het Belgische voorbeeld betekent het dat per vier fundamenten al een volle dig etmaal aan transport verloren gaat. Pattenier: "Vooreen Engels of Duits project is dat natuurlijk nog een stuk langer. Het project in België had als complicerende factor dat alles in de zomer af moest zijn. Het ging om een park dat honderdduizenden mensen van stroom ging voorzien, dus dan wil je geen dag te laat zijn. D^t luis tert heel nauw." Bow Terminal fungeert als schakel tussen de producent en de uiteindelij ke opdrachtgever van een windmolen park. In driejaar tijd zijn op het ha venterrein 1800 elementen geladen en gelost. Naast de fundering ligt op de terminal bijvoorbeeld ook vele ki lometers aan bedrading opgeslagen. Volgens Pattenier is het logistiek haast ondoenlijk om de.producten rechtstreeks van fabrikant naar eindge bruiker te brengen. "Producenten wil len zo snel mogelijk van de spullen af, zodat ze aan het volgende project kun nen beginnen. Ze zijn er niet op uit gerust om hun producten lang op te slaan, er is een tussenoplossing nodig. Voor de opdrachtgevers van windpar- ken is het juist prettig dat ze bij ons van een goede opslag zijn verzekerd, door een gespecialiseerd bedrijf in een diepzeehaven." Vlissingen is daar voor een uitstekende uitvalsbasis. "We hebben hier niet het.vele contai nerverkeer dat Rotterdam en Antwer pen wel hebben. Schepen krijgen al tijd zonder problemen doorgang. Dat is belangrijk, omdat er dan geen tijd verloren gaat." Hoewel Bow al aan diverse grote pro jecten meewerkte, is het tot nu toe enkel in andere landen actief. Mede door het Energieakkoord heeft Patten ier goede hoop dat het bedrijf in de nabije toekomst ook voor de Neder landse kust aan de slag kan. "We zijn trots op wat wij doen, we zouden ons werk ook graag eens in eigen land pre senteren. Verder gaan we de komen dejaren onze dienstverlening uitbrei den. Nu we de nodige ervaring heb ben opgedaan, willen we ons bijvoor beeld ook richten op de turbines. Op temiijn kan hier dan de afhandeling van complete windmolens plaatsvin den. Qua ruimte is dat geen pro bleem, we kunnen hier groeien tot twintig hectare." Andere toekomstplannen zijn lastiger te benoemen. "De markt verandert voortdurend. Tot nu toe bouwen opdrachtgevers al tijd dichtbij de kust, maar dat zal ver anderen. Dat betekent dat windmo lens op grotere diepte in de bodem moeten worden geplaatst. Fundaties worden daarmee langer. Uiteraard pas sen we ons aan de nieuwe technolo gieën aan, maar die zijn soms moeilijk te voorspellen." Meer dan de helft van het MKB heeft tijd geïnvesteerd in de ontwikkeling van nieuwe producten of diensten, of verbeteringen van het productieproces. De meeste bedrijven (47 procent) hebben ook middelen ingezet. MIDDELBURG - MKB-bedrijven in de Industrie, Financiële instellin gen en de Verhuur en zakelijke dienst verlening zijn in innovatie op alle fronten koplopers. De Bouwnijver heid is de minst innovatieve sector. In de afgelopen drie jaar heeft gemid deld 38 procent van het MKB nieu we producten of diensten geïntrodu ceerd. Dit blijkt uit onderzoek van Panteia/EIM op basis van een telefo nische meting onder 2.000 MKB-be- drijven.Ecn op de drie bedrijven werkt samen met andere partijen aan innovatie. Gemiddeld werkt iets minder dan een derde van de MKB-bedrijven samen met andere partijen bij de uitvoering van hun vernieuwingsactiviteiten. Het betreft vernieuwingsactiviteiten gericht op de ontwikkeling van nieu we producten/diensten of de verbete ring van het productieproces. Finan ciële instellingen werken daarbij va ker samen (49 procent). In de Bouwnijverheid wordt het minst samengewerkt bij vernieuwings activiteiten (24 p[rocent). Samenwer king bij vernieuwingsactiviteiten neemt toe naarmate de grootte van het bedrijf toeneemt. In 2012 gingen gemiddeld 19 procent van de MKB-bedrijven nieuwe samenwer kingsverbanden aan gericht op ver nieuwingsactiviteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 112