Special: STARTENDE ONDERNEMER? OP ZOEK NAAR BEDRIJFSHUIS VESTING? F5,S^*«®i,Zeeland Persoonlijk ndernemer Innovatief Zeeland Oliemannetje InnoGo Glazen bol Groene grondstoffen WIE: Dick ten Voorde (46) BEDRIJF: Economisch Impuls Zeeland BEGONNEN: In 2011 DAARVOOR: Managementsfuncties bij Veolia Transport UITSPRAAK: Sterkste provincie dankzij ligging 7 A rr r\r+ - - Zeeuwse economie sterkste van Nederland De cijfers ten burele van Impuls in Middelburg, dat structuurver sterking en ontwikkeling van de Zeeuwse economie ten doel heeft, schetsen een positief toe komstbeeld van onze provincie. „De Zeeuwse economie is kwali tatief de sterkste van Nederland, mede dankzij onze strategische ligging", aldus Dick ten Voorde, sinds 2Va jaar directeur van (vol uit) NV Economische Impuls Zeeland. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Ruben Oreel MIDDELBURG - Hij onderbouwt zijn woorden met feiten. Zeeland heeft landelijk gezien al ruim tien jaar lang de hoogste economische groei, de laagste werkloosheid, de relatief grootste export en de meeste toege voegde waarde in de havens. Boven dien renderen in onze sterk geïndus trialiseerde provincie de publieke in vesteringen het beste. Zeeuwen zouden dus best wat trotser mogen zijn en dat naar buiten toe ook moeten uitdragen. Een veelge hoorde opmerking. Ontwikkelings maatschappij Impuls wil als katalysa tor van de Zeeuwse economie dit be wustzijn graag helpen versterken. „Onze positionering is essentieel. We doen het hartstikke goed, maar die nen goed te blijven. Van het Calime- ro effect moeten we af. Het beeld van onze provincie moet opgevijzeld wor den. Met onze boodschap dat we de kwalitatief sterkste economie van Ne derland hebben, zijn we er nog niet. Als een voetbalclub kampioen gewor den is, stoppen de spelers ook niet met trainen. We moeten aan de slag om de economie goed draaiende te houden." Impuls is een NV met als aandeelhou ders de Provincie Zeeland, de Zeeuw se gemeenten, zorginstellingen, ken nisinstellingen en de bedrijven Dow, ABN AMRO en Rabobank. Ten Voorde leidt een team met 12 vaste mensen op de payroll. Daarnaast is er een ruime flexibele schil om waar no dig snel in te kunnen spelen op econo mische ontwikkelingen. „Impuls kan haar rol als aanjager, als oliemannetje, van de Zeeuwse economie uiteraard niet alleen vervullen. Dat doen we in nauwe samenwerking met overheid, bedrijfsleven en kennisinstellingen. De eilandenstructuur als remmende factor Dat is gewoon gezeur. Er kan Dick ten Voorde: De Zeeuwse economie is kwalitatief de sterkste van Nederland, juist snel worden geschakeld. Goede ideeën hebben een goede kans van sla gen in Zeeland. Kijk maar naar projec ten als DOK 41 en InnoGo." DOK 41 DOK 4lis de drijvende kracht voor innovatieve technostarters in Zee land. Ondernemers, onderwijsinstel lingen en overheid willen de regiona le economie een impuls geven. Daar om is er op de Kenniswerf in Vlissin- gen een broedplaats, een zogeheten 'incubator', voor de innovatieve en technologische starters gerealiseerd. Startende bedrijven hebben er snel en makkelijk toegang tot kennis en facili teiten van onder andere het de Hoge school Zeeland en het Technum van het ROC Zeeland. InnoGo! faciliteert beginnende (tech no) ondernemen in Zeeland bij het starten van een bedrijf of de ontwikke ling van een product. De achterliggen de filosofie is het vergroten en verster ken van de economische bedrijvig heid in Zeeland. Via begeleiding bij het businessplan moet de starter ver volgens zelf in staat zijn om de finan ciering van het vervolgtraject te orga niseren. Uiteindelijke doelstelling is de realisering van succesvolle onderne mingen. De primaire doelgroep van InnoGo! is de (techno)starter. De secundaire doelgroep bestaat uit innovatieve en kennisintensieve potentiële starters. Bovendien kan ook bij bedrijfsopvol ging van bestaande ondernemingen in de technische sector, waar behoef te aan innovatie is, gebruik gemaakt worden van de diensten van InnoGo! „Laagdrempelige projecten als DOK 41 en InnoGo maken de kans van sla gen op een succesvolle onderneming twee keer zo groot. Startende onder nemers hebben vaak wel technisch goede ideeën, maar daar kun je nog geen businessplan mee financieren. Impuls begeleidt startende onderne mers bij hetgeen ze minder beheer sen, door te zorgen voor goede coaching. Bovendien werkt ook de gezamenlijke huisvesting een verster kend effect in de hand. Kennisover dracht en gezamenlijk optrekken leidt vaak tot het gezamenlijk uitvoeren van opdrachten, waardoor marktver- groting wordt gecreëerd. Voor Im puls is het essentieel dat er sprake is van een businessmodel dat geld op kan leveren, anders beginnen we er niet aan. Natuurlijk hebben we geen glazen bol, maar ondernemers met goed kansrijke ideeën helpen wij graag op weg", aldus Dick ten Voor de. Impuls heeft een sterke focus op de kennisintensieve economie, zoals ook blijkt met betrekking tot het cluster Biobased economy food. Hoe reali seren we een noodzakelijke en kansrij ke overgang van petrochemie naar ag- rochemie? Met een eeuwenlange erva ring in de sectoren Agri Food en Visserij Aquacultuur en een in het vorige millennium sterk ontwikkelde chemiesector, is Zeeland kansrijk als innovatieve regio met een op groene grondstoffen gebaseerde economie. De diepzeehavens vormen daarbij een extra troef „Iedereen snapt dat de fossiele brand stoffen eindig zijn en dat er dus de slag gemaakt moet worden naar een biobased economy. Vergroenen en geld verdienen is echter nog niet zo simpel. De drive is gelukkig bij veel bedrijven aanwezig. Dat zie je bij voorbeeld bij de clustering in de Ka naalzone. Wat voor het ene bedrijf af val is, is voedsel of grondstof voor het andere bedrijf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 103