'Dit is een wraakactie, het zit in het Italië staat voor schut door overleden 3KCKJ1K)3MB 8 BUITENLAND -J- Republikeinen in Senaat stemmen in met voorstel van Democraten om het schuldenplafond te verhogen. 4 46 Het heeft alle schijn van 'oog om oog, tand om tand' NEW YORK - Het Amerikaanse schuldenplafond wordt tijdelijk verhoogd en de federale overheid krijgt weer geld. De Republikein se en Democratische leiders in de Senaat hebben gisteren een ak koord bereikt. Voor het oog van de wereld heb ben de conservatieve Republikei nen hun spelletje durfal gisteren kansloos verloren. Net voor het verstrijken van de deadline accep teerden ze het door de Democra ten gepresenteerde voorstel om de shutdown op te heffen en het schuldenplafond te verhogen. Overheidsdiensten krijgen tot 15 januari weer financiering en het schuldenplafond wordt tot 7 fe bruari verhoogd. Het verzekerings stelsel Obamacare blijft groten deels onveranderd, waarmee de shutdown voor de Republikeinen grotendeels op een mislukking is uitgelopen. Het schoppen tegen Obamacare, het dichtdraaien van de geldkranen en het dreigen met een faillissement, het is groten deels voor niks geweest. Want Republikeinen hebben hun machtsspel tegen president Obama kansloos verloren Obamacare loopt al. Overal in het land gingen verzekeringsbeurzen open waar particulieren en bedrij ven inmiddels gunstige ziektekostenverzekeringen afslui ten. Er waren daarbij vertragin gen, websites lagen plat en help desks van de verzekeringsbeur zen waren soms urenlang onbe reikbaar. Daar hadden de fanatie ke tegenstanders van Obama, of wel de conservatieve Republikei nen van de Tea Party, op kunnen scoren. Maar daar hadden ze door de shutdown geen tijd voor. De Republikeinen kwamen giste ren met een laatste poging ge zichtsverlies te voorkomen: sala risverlaging voor hun eigen onder geschikten. De Republikeinse se nator David Vitter diende een wetsvoorstel in om ambtenaren die voor het Congres werken hun ziektekostenverzekering zelf te la ten betalen. Het is een onwerk baar plan, maar zoals de Republi keinse afgevaardigde Marlin Stutz- man zei: „We moeten met respect behandeld worden. En we gaan hier iets uithalen, al heb ik geen idee wat." Steeds meer Republi keinen beseften echter dat de strijd verloren was en dat door dit soort voorstellen de schade slechts werd vergroot. De conser vatieve senator Lisa Murkowski deed gisterochtend een publieke oproep aan haar partijgenoot John Boehner, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. „Dit moet niet gaan over iemands voorzitter schap. Ook niet over de volgende verkiezingen. Dit moet gaan over de toekomst van ons land." John Boehner zei gisteravond het ak koord te zullen steunen. Overheidsdiensten krijgen tot 15 januari financiering en schuldenplafond wordt tot 7 februari verhoogd m/im ha 3epKa/ie waAnwcb "ZirBT" „Vorige week hebben ze er bij jul lie eentje van ons gepakt", kaatst een van hen de bal direct terug. Ze refereert aan de arrestatie van de Russische diplomaat Dmitri Borodin in Den Haag. „Dan is het logisch dat dit gebeurt." Haar vriendin verklaart dat dit soort dingen niet alleen in Rusland plaatsvindt, maar overal. „Dit is niet typisch Russisch." Joelia, een jonge vrouw van in de twintig, denkt daar heel anders over. „Verschrikkelijk dat dit heeft plaatsgevonden." Ze weet ook van de zaak-Borodin. „Dit is een wraakactie, het zit in het Rus sische karakter", verzucht ze. Anton, een man van begin 50 ziet wel een verschil met de zaak-Bo- rodin. „Die werd gearresteerd, de ze man is door hooligans in elkaar geslagen." Maar hoe zijn die dan zomaar binnengekomen? En nog wel verkleed als elektriciens. Daar lijkt meer achter te zitten. „Ach, hooliganisme komt voor in veel verschillende vormen", weet An ton. Lodewijk Schlingemann, voorzit ter van de Nederlandse Club Mos kou en al meer dan tien jaar werk zaam en woonachtig in de Russi sche hoofdstad, is natuurlijk ge schrokken. Hij zinspeelt erop dat de aanval op Elderenbosch geen toeval is, al uit Schlingemann zich voorzichtig. „Net vorige week dat incident met die Russi sche diplomaat in Den Haag, nu dit. Het heeft alle schijn van 'oog om oog, tand om tand'." Doden bij crash Laos Alle 44 inzittenden van een vliegtuig van Lao Airlines zijn gisteren omgekomen toen het toestel crashte in de rivier de Mekong in Laos. Het ongeluk gebeurde vlak voor de landing. Het vliegtuig vloog van Vientia ne naar Pakse in het zuiden. Wapens vernietigd De wapenexperts die in Syrië het arsenaal chemische wa pens ontmantelen, zijn tot nu toe op elf plaatsen actief ge weest, aldus de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) gisteren. Er zijn ook al wapens vernietigd. Ophanging mislukt, herkansing na herstel Iran wil een drugshandelaar voor een tweede keer ophan gen, nadat zijn executie de eer ste keer was mislukt. Dat stel de Amnesty International giste ren. De 37-jarige man werd vo rige week opgehangen in een gevangenis in het noordoosten van het Aziatische land. Een arts verklaarde hem na 12 minu ten dood, maar toen nabestaan den een dag later zijn lichaam kwamen ophalen, bleek hij nog te ademen. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij wordt behandeld totdat hij in staat is om opnieuw naar het schavot gevoerd te worden. Maar ook was er de provocatie met hulp van een ultra-conserva tieve religieuze groep, geheel in de stijl van de oud-SS'er Erich Priebke. Italië is nog steeds niet af van Priebke, zeventien jaar gele den tot levenslang veroordeeld wegens een moordpartij in Rome en nu bijna een week dood. Zijn lichaam verbleef gisteren de hele dag op een militair vliegveld, vei lig achter prikkeldraad, zonder dat duidelijk werd wat er moet ge beuren. De Duitse regering be dankte voor de eer de man te be graven en schoof de bal door naar de familie, maar die zwijgt. Op nieuw ging het gerucht dat het enige crematorium van de stad 'langer open blijft'. Het klonk als een oplossing a la Osama bin La den. Ondanks alle waarschuwin gen verloopt de afsluiting van het hoofdstuk Priebke op de slechtst mogelijke manier. De grootste uit glijder was de begrafenisdienst in het bij Rome gelegen stadje Alba- no. Ongelukkig, omdat Albano een al om erkend verleden heeft als par- tizanenstad, maar vooral ook om dat met de plaats van handeling, de kerk van de Broederschap Sint Pius, het Vaticaan regelrecht werd uitgedaagd. De kerkleiding had verordonneerd dat geen enkele kerk voor Priebke zou worden opengesteld. Het is onduidelijk wat er met het stoffelijk overschot van Priebke moet gebeuren Begrafenisdienst in de bij Rome gelegen partizanenstad Albano was een grote uitglijder C Akkoord in VS over schulden door onze correspondent Mathijs Rotteveel •JftjE* door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Onder het appartemen- tenblok waar maandagavond diplomaat Onno Elderenbosch is vastgebonden en mishandeld, staan twee vrouwen van middelba re leeftijd een sigaretje te roken. Er valt een druilerige regen over Mos kou. Ja, ze hebben gehoord van het incident Lodewijk Schlingemann, voorzitter Nederlandse Club VIENTIANE DEN HAAG TEHERAN door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Natuurlijk was er de gebrui kelijke Italiaanse chaos. 'De man was inmiddels 100, konden we niet een plan maken voor wat te doen bij sterfte?', klonk het gisteren uit veel monden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8