Op naar de winterzon in TURKIJE 66 Er wordt meer olijf olie geproduceerd dan mogelijk is met het aantal olijfbomen. BINNENLAND 7 KRA5.NL 'Vergunning frustreert bouw zonnecentrale' Voedselschandalen ondermijnen het vertrouwen in de EU, stelt Esther de Lange. 'Opsporing is veel te braaf.' BELEK ANTALYA BOEK ONLINE of bel 0900-9697 1S„„ BRUSSEL - Het schandaal waarbij paardenvlees werd verkocht als rund is niet het enige of meest schokkende geval van voedselfrau- de dat Europa de laatste jaren trof. Zo kwam er ook strooizout te recht in eten, en loodhoudende verfin snoepjes, vertelt CDA-Eu- roparlementariër Esther de Lan ge. Toch was de paardenvleesaffai- re begin dit jaar voor haar de drup pel. Ze vroeg het Europees Parle ment om een onderzoek naar voedselfraude. Vandaag presen teert ze in Brussel haar bevindin gen. Het paardenvleesschandaal raakte volgens De Lange de kern van de EU. De Europese regels voor de handel in voedsel en de veiligheid ervan zijn in Brussel gemaakt. Maar Europees toezicht is er am per. „In Ierland waren vier bedrij ven betrokken bij paardenvlees- fraude. Drie konden niet worden aangepakt omdat de fraude in het buitenland was gepleegd", zegt De Lange. „Het bedrijf dat overbleef kreeg de maximale straf: 30.000 euro boete. Terwijl het op één contai ner met vlees al 60.000 euro winst maakte, en ze vele contai ners hadden verhandeld. Voedsel fraude ondermijnt het vertrou wen in de Europese Unie. Men sen voelen aan dat het een Euro pees probleem is, maar de Com missie neemt geen verantwoorde lijkheid om het op te lossen. Ze blijft fraudezaken afdoen als inci denten, waarbij de volksgezond heid niet in gevaar is. De Europe se Commissie heeft oogkleppen op. Op welke schaal wordt er eigenlijk gefraudeerd met voedsel „Dat is moeilijk in cijfers uit de drukken, statistieken zijn er niet. Voor het onderzoek hebben we honderden bronnen gesproken, van boeren en handelaren tot we tenschappers en organisaties als de NVWA (Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit) en Europol. De meeste gaven aan dat voed selfraude een groeiend probleem is." Wat koopt u zelf niet meer sinds u dit onderzoek heeft gedaan? „Honing koop ik alleen nog recht streeks bij de imker. Honing uit de supermarkt is vaak een meng sel, dat vergroot de kans dat er mee is gesjoemeld. En calamaris, dat eet ik alleen nog aan zee. Die gefrituurde inktvisringen blijken geregeld gemaakt van varkens anus. Het risico op fraude is het hoogst bij relatief dure producten: olijfolie, vis en biologisch voedsel. Zo wordt er meer olijfolie gepro duceerd dan mogelijk is met het aantal olijfbomen in Europa. Maar ook graan, zuivel, kruiden, koffie, thee, wijn en fruitsappen staan in de risico-top-io." Moeten we ons zorgen maken? In Europa gaan toch geen kinderen dood door verontreinigde melk? „Dat is de paradox: een Europe aan heeft tegenwoordig 260 keer meer kans om te sterven aan griep dan aan onveilig voedsel. Toch vertrouwt een derde van de consumenten de informatie op etiketten niet. Dat is een gevaar voor Nederland, dat 10 procent van zijn inkomen met landbouw CDA-Europarlementariër Esther de Lange en voeding verdient. Bovendien zijn in het paardenvlees wel dege lijk medicijnen gevonden die je echt niet binnen wilt krijgen. Het probleem is dat de controles nu uitsluitend zijn gericht op gezond heidsaspecten. Zo wordt streng toegezien op de hygiëne in slacht huizen, maar is er geen toezicht op handelaren. Dat moet verande ren. Bij de paardenvleesaffaire bleek dat vlees langs allerlei han delaren ging voordat het in de su permarkt lag. Alle schakels in de voedselketen moeten onder het zelfde controlesysteem vallen. Als ondernemers herhaaldelijk de fout in gaan, moet hun vergun ning kunnen worden ontnomen." Dan begint z on Nederlandse hande laar gewoon een BV op Cyprus. „Dat waterbedeffect zie je inder daad, omdat het toezicht en de straffen in sommige landen min der streng zijn. Daarom moet er een internationale zwarte lijst ko men, zodat malafide onderne mers zich niet opnieuw kunnen inschrijven in een buurland. Uit wisselen van informatie gebeurt nu op vrijwillige basis, landen hebben de neiging zaken zelf op te lossen. Ze moeten veel beter sa menwerken op het gebied van controles en handhaving." Hoe moeten ze dat doen? Het is cri sis, er wordt juist bezuinigd op in specties als de NVWA. „We hoeven niet alles plat te slaan met nog meer controles. Maar de opsporing is veel te braaf. Inspecteurs werken ambtelijke lijstjes af. Ze moeten meer gaan werken als politieagenten. In De nemarken gebeurt dat al, daar wer ken agenten bij de voedsel-.en Wa- reninspectie. Zij gaan niet door de voordeur naar binnen, maar door de achterdeur. Ze gaan niet eerst praten, maar stellen de com puters veilig. Fraudeurs en profi teurs moeten keihard worden aan gepakt." ROTTERDAM - De bouw van een zonnecentrale van een kilometer lang aan de noordkant van de A20 bij Rotterdam dreigt niet door te gaan door een belastingaanslag van de gemeente. Voor een 'omge- vingsvergunning' moet initiatief nemer SolarNova 50.000 euro neertellen. Dat drukt zwaar op de exploitatie van het duurzame energieproject, stelt GroenLinks in Rotterdam. De zonnecentrale met duizenden panelen zou op de bestaande ge luidswal bij knooppunt Terbregse- plein komen. GroenLinks wil dat de gemeente van de aanslag afziet of anders subsidie geeft om de extra kosten te compenseren. GroenLinks wijst erop dat de zon necentrale de gemeente eenmalig 14.000 euro oplevert voor het op stellen van het contract en nog eens jaarlijks 3000 euro aan huur. DONDERDAG 17 OKTOBER 2013 Inktvisringen van varkensanus door Annemieke van Dongen I Europa moet harder en slimmer optreden tegen gesjoemel met eten, stelt Esther de Lange in haar onderzoek. Beoordeeld met een 8,5! Supervoordelig! Populair hotel Hotel Oscar*** 8 t/m 22 dagen inclusief ontbijt Vertrek: van 22/10/13 t/m 25/3/14 •sfeervol boutique hotel in het centrum van Antalya en op 500 m van het strand in Ottomaanse stijl met rustige binnen plaats met zwembad en terras ontdek levendig en sfeervol Antalya! Zie www.kras.nl/77813 Hotel Vera Mare***** 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 1/11/13 t/m 25/3/14 luxe hotel met talloze faciliteiten direct aan het strand en op op ca. 500 m van het centrum heerlijk eten, vriendelijk personeel, kortom, een aanrader! Zie www.kras.nl/77524 Hotel Royal Dragon***** 8 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 30/10/13 t/m 27/10/14 luxe hotel met een Aziatische sfeer, direct aan het strand •met o.a. 4 a la carte restaurants, wellnesscenter en mooie ruime kamers beoordeeld met een 9,3! Zie www.kras.nl/71045 Hotel Delphin Imperial* 8 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 24/10/13 t/m 27/10/14 super-deluxe resort van de bekende Delphin-keten één van de best geboekte hotels in Turkije en meest luxueuze hotel in de wijk Lara. Ontdek het zelf! .H Zie www.kras.nl/77843 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7