fef L 2 Boorbara gaat als de brandweer Kidz Games in Sas smaken naar meer PLflMECa ZEEUWS-VLAANDEREN 27 Jerina Pladdet (32) heeft iets wat niet veel anderen hebben: haar eigen tunnelbuis bij Sluiskil. Winst voor Kameleon en Geule TERNEUZEN - „Ik heb muffins voor de boorploeg meegenomen. Lek ker en voedzaam. Waar mag ik ze zetten?" Kijk, Jerina Pladdet neemt haar taak als beschermvrouw van de zuidelijke tunnelbuis écht se rieus. Voordat ze samen met Anni- ka Luteijn (van de al geboorde noordelijke buis) de wedstrijd Boor Zoekt Vrouw op haar naam schreef, moest namelijk wel dui delijk zijn of ze aan drie criteria voldeed: ze moest affiniteit met techniek hebben, met stoere man nen om kunnen gaan én lekkere koekjes kunnen bakken. Jerina's rol is met name ceremoni eel; her zijn vooral de tunnelbou wers die hechten aan tradities. Zonder beschermvrouw én zon der de aanwezigheid van een inge zegende beeltenis van de heilige Barbara - de beschermvrouwe - in de tunnel gaat de bouw onherroe pelijk fout. Jerina's aanwezigheid wordt daarom bijzonder op prijs gesteld. Het werk kon niet begin nen voordat ze haar eigen buis had gedoopt en had voorzien van een beeldje van Sint Barbara' met een 'eeuwigbrandende lamp'. Op dit soort ijkmomenten (zo ook bij voorbeeld de start van het boren en het plaatsen van het eerste tun nelelement) moet Jerina in elk ge val van de partij zijn, maar liever nog zou ze haar gezicht wat vaker laten zien. „Ik was graag wat meer aanwezig geweest, maar door mijn werk bij een staalbouw- bedrijf in Burgh-Haamstede in combinatie met de volle agenda's van de tunnelbouwers lukt dat jammer genoeg niet. Het is vaak passen en meten", vertelt de in Hoek geboren en getogen Jerina. Ze woont sinds een aantal maan den in Burgh-Haamstede, maar probeert het boorproces ook van 'iets verderaf op de voet te vol gen. „Dat had ik ook wel gedaan als ik geen beschermvrouw was geweest, want dit soort projecten interesseert mij erg. Maar in deze rol krijg je toch wat extra's mee. Als je een kijkje in de keuken mag nemen, proefje de gedreven heid van de bouwers. Het zijn har de werkers, die allemaal over een 'niet lullen, maar poetsen-menta- liteit' beschikken." Jerina is door haar status bij de Sluiskiltunnel langzaam uitge groeid tot een bekende Zeeuws- Vlaamse. Dat ziet ze zelf niet zo, maar tunnelwoordvoerder Jan van Gorp durft haar daarin tegen te spreken. „We stonden vorige week met een delegatie van de Sluiskiltunnel op een beurs en daar werd meerdere keren ge vraagd waar Jerina was. Ze is sa men met Annika naar de buiten wereld toe het gezicht van dit pro ject. En tegelijkertijd is ze voor de tunnelbouwers een beetje het ge zicht van de buitenwereld. Voor Jerina, en met haar alle andere in woners, bouwen zij immers deze tunnel." TERNEUZEN - 'Ik ga als een speer, ik ga als een raket. Ik doe alles te gelijk, het refrein en het couplet. Ik ga als de brandweer, ja ik ga als een speer!' Het liedje van de Drentse zanger Daniël Lohues (ex-Skik) is tunnel- boor Boorbara op het lijf geschre ven. Want voor een buitenstaan der lijkt Boorbara misschien nog trager te bewegen dan Stoffel de Schildpad, kenners weten wel be ter. De machine boort zich rap een weg naar de tunnelschacht aan de westkant van het Kanaal Gent-Terneuzen. Als dat proces zich in dit tempo (too meter per week) voortzet, bereikt Boorbara over een kleine twee weken de overkant. De machine heeft de taaie Boomse klei achter zich gela ten en boort zich nu naar het op pervlak. „Het laatste stukje is nog lastig omdat de grond daar al is ge stoord door bebouwing die nodig was om de machine goed in de ontvangstschacht aan te laten ko men", vertelt tunnelwoordvoer der Jan van Gorp. Overigens is de boormachine pas op 13 november weer zichtbaar, als het water (dat voor tegendruk zorgt, zodat de boormachine zich helemaal uit de tunnel kan boren) wordt wegge pompt. Een week later wordt het graafwiel uit de bouwplaats gehe sen. Op dit moment wordt ook al grond voor de eerste van vier dwarsverbindingen tussen - de twee tunnelbuizen bevroren. Dat duurt 42 dagen, waarna het graaf werk en plaatsen van een beton nen schild kan beginnen. SAS VAN GENT - De eerste Kidz Ga mes woensdag in multifunctio neel centrum De Statie in Sas van Gent smaken naar meer. Veertig kinderen deden 's ochtends mee aan de Kidz Olympics, 's Middags kwamen er zelfs meer (vijftig) op een spellefjescircuit af. Het idee is afgekeken van de sport hal in Cadzand. Net over de grens in België zijn ook vaak kinderacti viteiten. Of een nieuw initiatief aanslaat, is dan altijd afwachten. Beheerster Esther Meijers van De Statie - dat begin dit jaar is geo pend - was dik tevreden. Over zo wel de opkomst en het enthou siasme van de kinderen als de in zet van een groep (jonge) vrijwilli gers. „We willen dit elke schoolva kantie gaan doen." Raar met je haar disco in De Sporthal De Sporthal aan de Noorddijk bij Cadzand-Bad houdt mor gen een 'raar met je haar disco' voor kinderen. Bezoekers wordt gevraagd met een zo gek mogelijk kapsel te komen. Een 'mystery guest' komt langs om danspasjes voor te doen. De disco begint om 19.00 uur. Toegang kost 2 euro. Concerten ten bate van kankerbestrijding Diverse artiesten treden mor gen (dorpshuis Sint-Kruis) en op 23 november (dorpshuis Ee- de) op ten bate van de Kanker bestrijding. Onder meer de groep Vwoa-Joe, dat deels in dialect zingt, staat op het po dium. De concerten beginnen om 20.00 uur. Er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Politie waarschuwt voor babbeltruc Een man probeert met zielige verhaaltjes ('ik zit zonder ben zine') mensen geld af te trogge len in Zeeuws-Vlaanderen, al dus de politie. Een vrouw uit Koewacht gaf hem onlangs 50 euro. Hij verzuimde het geld te rug te geven.De dader, donker haar en een stoppelbaardje, is 40 a 45 jaar en 1,80 meter lang. Twizted Event gaat terug naar the 90's' Twizted Event houdt zaterdag het evenement 'reliving the 90's' in The Lane aan de Nieuwstraat in Oostburg. Den- nis-dj draait alle soorten mu ziek uit die periode. Twizted Event richt zich met name op 25-plussers. Aanvang is om 22.00 uur, toe gang kost 5 euro. Het jongensteam van basis school De Kameleon en het meisjesteam van De Geule uit Terneuzen hebben woensdag het Terneuzense schoolzaal- voetbaltoernooi op hun naam geschreven. In Vliegende Vaart in Terneuzen streden veertien jongensteams en acht meisjes teams van basisscholen uit de hele gemeente Terneuzen om de eer. Bij de jongens ging de tweede plaats naar De Oude Vaart uit Terneuzen. Derde werd De Zeemeeuw en Op Weg uit Hoek eindigde als vier de. Bij de meisjes kaapte ook De Oude Vaart de tweede plaats weg. De Torenberg uit Zaamslag werd derde en De Prins Willem van Oranjeschool uit Terneuzen vierde. Plafonds - Sierlijsten - Verlichting - DONDERDAG 17 OKTOBER 2013 stoere mannen door Raymond de Frel weken duurt het nog, zonder tegenslag, voor dat tunnelboor Boorba- ra de laatste grond heeft verzet. door Raymond de Frel CADZAND-BAD SINT KRUIS/EEDE KOEWACHT OOSTBURG TERNEUZEN I Met een sierlijke boog over de kast springen tijdens de Kidz Games in de sporthal van De Statie in Sas van Gent. foto Peter Nicolai Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f., Columbusweg 3,4462 HA GOES Bezoek onze showroom of bel: 0113 - 27 00 00 www.plameco.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71