Een mooi uiterlijk als opkikker tegen kanker 'Het is veel en specialistisch werk' Itt Overlast van Polen in motel Schoondijke ZEEUWS-VLAANDEREN 25 De Calvarieberg in Sint Jansteen ligt er wat desolaat bij. Restauratie is dringend nodig. Dat kost veel geld. 66 Die kinderen vervelen zich, en dus gaan ze rottigheid uithalen. SINT jansteen - Misschien is de oude pastorie niet de juiste omge ving, maar het ongeloof is er niet minder om als gezegd wordt dat de restauratie van de Calvarieberg minimaal 16.000 euro kost. Als het door vrijwilligers gedaan wordt! Totale uitbesteding kost maar liefst 30.000 euro. Dat zijn serieuze bedragen voor de restauratie van de Calvarieberg die er zo op het eerste óog toch re delijk netjes bijligt. Zoals de hele begraafplaats er netjes bijligt. „Er moet veel aan gebeuren", zegt kas- beheerder Frans Colman van de parochiekerncommissie Sint Jan steen. „Klopt, er wordt al langer gedacht aan opknappen. Maar tot nu toe was het meer praten en kij ken. Nu zeggen we: we gaan eens doorpakken." Hij pakt een boekje waarop staat: reconstructie Calvarieberg Be graafplaats Sint Jansteen. Blade rend door het boekje, gemaakt door oud-inwoner van Sint Jan steen ing. Han Bleyenbergh, wordt snel duidelijk waarom er SINT JANSTEEN - Alle parochianen van de parochie H. Johannes de Doper uit Sint Jansteen hebben ruim een maand geleden een brief gekregen. Over de Calvarie berg op de lokale begraafplaats. Het monument wacht al jaren op een stevige restauratie. Dat kost minimaal 16.000 euro. „Dan moeten we het wel zelf doen met vrijwilligers", zegt kas- beheerder Frans Colman van de parochiekerncommissie. zoveel geld nodig is om de Calva rieberg weer in de oude staat te brengen. „Zeker als we het hele maal op orde willen hebben", zegt beheerder Hilaire Wöginger van de begraafplaats. Het klinkt wat oneerbiedig mis schien, maar de Calvarieberg is meer dan een met stenen afge dekt heuveltje met daarop een groot ijzeren kruis. Uit het boekje van Bleyenbergh: het is een grafkel der met zes afzonderlijke grafka mers, elk voorzien van een traditio neel gemetseld tongewelf en be kroond met een groot gietijzeren kruis uit de negentiende eeuw. Dat opengewerkte kruis, een ajour ge noemd, heeft een grote monumentale waarde. In de regel zijn gegoten kruisen niet groter dan twee me ter, schrijft Bleyenbergh verder. En ook niet onbelangrijk, de Cal varieberg staat op een van de oudste begraafplaatsen van Neder land. Veel Calvariebergen zijn er niet meer. „In Stoppeldijk staat er ook een op de begraafplaats", zegt Wöginger. „Die is opgeknapt." Niet dat ze jaloers zijn in Sint Jan steen, maar het zou toch mooi „Dat wordt niet gemakkelijk, vrij willigers vinden. Er zijn parochies waar genoeg vrijwilligers zijn, maar hier op Steen_ ligt dat helaas toch wat anders." Als het werk uitbesteed moet wor den is er 30.000 euro nodig. „Ver gis je niet", zegt beheerder Hilaire Wöginger van de begraafplaats. „Het is veel werk. Je moet het deels afbreken en afvoeren en dan weer opbouwen. De grafzerken moeten schoongemaakt worden en voorzien worden van nieuwe letters. Dat is uitermate specialis- zijn als de Calvarieberg eindelijk eens aangepakt kan worden. Al ja renlang is het op de begraafplaats het verzamelpunt bij begrafenis sen. „En dan is het jammer dat dit centrale punt een desolate aan blik biedt", zegt Frans Colman. De Calvarieberg is van 1887. Ge bouwd in opdracht van pastoor Schets die in 1925 overleed en midden voor de Calvarieberg be graven werd. Niet in de grafkelder dus. „Een verklaring kan zijn dat de personen die zijn begrafenis verzorgden na bijna veertig jaar niet meer wisten dat er een graf kelder was", schrijft Bleyenberg. Later werden er drie priesters in de grafkelder begraven. In 1941 ka pelaan Van der Riet, in 1971 pas toor Preijers en in 2004 pastoor Claessens. „Maar er zijn twijfels", zegt Colman. „Het is niet zeker of er op die plek inderdaad drie priesters begraven zijn. Niet alles is terug te vinden." Bijna een jaar geleden werd de grafkelder in de Calvarieberg on derzocht. Afdekplaten werden weggehaald en toen werd duide lijk dat het geheel na ruim 125 jaar nog een degelijke indruk maakt. „Maar er valt genoeg te restaure ren", zegt Frans Colman. „Tot nu toe is er met noodverbanden ge werkt. Om alles weer in goede staat te krijgen, moet er flink aan gepakt worden. Het zou toch zon de zijn als de begraafplaats dit mo nument kwijtraakt." tisch werk." Donaties en subsi dies moeten de parochiekas zoda nig spekken dat de restaurartie uitgevoerd kan worden. Colman: „De brief is verspreid, we hebben bij enkele grote bedrijven subsi dieverzoeken ingediend, hebben bij de gemeente aangeklopt en kij ken nu of we wat bij landelijke fondsen kunnen weghalen. We hopen dat het zo snel mogelijk rond komt." Zo'n twintig vrouwen die te ma ken hebben (gehad) met borstkan ker wachten geduldig af tot hun hoofd of handen aan de beurt zijn voor een bijzondere behandeling. Want dat is de specialiteit van Willeke Pietersma en haar drie medewerksters in De Haarzaak. „Vrouwen, maar ook mannen, die aan kanker lijden tobben vaak met de uiterlijke veranderingen als gevolg van bestraling, chemo, of simpelweg de spanning." Haar uitval, een droge huid of borstver- zwaring als gevolg van de chemo- kuur, ook coördinatrice Monika Crosiers van de regionale tak van de Borstkankervereniging Neder land weet er alles van. Zo'n 150 vrouwen uit de streek komen meermalen per jaar naar clubacti viteiten als een verwendag in het ziekenhuis, voorlichting over borstoperaties en borstconstruc- ties of een modeshow. De Haarzaak krijgt vrouwen uit het hele land en Vlaanderen over de vloer. Via mond-tot-mondre- clame is de goede naam en faam van de Koewachtse zaak tot in de verre omtrek doorgedrongen. „Mensen schamen zich meestal als ze hun haar verliezen. We zeg gen niet voor niks: als mijn haar maar goed zit. Dat geeft aan hoe belangrijk haar is als onderdeel van iemands persoonlijkheid." Haarstukjes, pruiken, mutsjes of gewoon zonder haar, Willeke Pie tersma probeert naar ieders per soonlijke smaak een oplossing voor het probleem te bieden. „Ik help ze daarbij. Op basis van ver trouwen. Ik probeer me in hun po sitie in te leven. En ze weten dat wij hier dankzij onze ervaring deskundig daarin zijn." Zo ook Eli- se van Acker (42) uit Sint Jan steen. Eind vorig jaar moest ze aan de chemo. Het vooruitzicht dat ze haar haar zou verliezen, be klemde haar. „Ik wilde niet dat ik er zelf hele plukken uit moest ha len. Dus heb ik mijn haar tot 1 centimeter kort laten knippen. Dat het daarna toch uitviel, maak te de klap draaglijker. Maar ik heb wel moeten huilen toen ik mijn eigen haar weer terug kreeg." Vechters zijn het, de klanten van De Haarzaak. Ook bij Jolanda Burm (51) uit Nieuw-Namen staan er weer klein krulletjes op haar hoofd. „Ik had me voorgeno men om me, ondanks al mijn kwalen, tegen de kanker te verzet ten. Geestelijk voel ik me sterk, li chamelijk wat minder." Ze geniet vandaag voor twee. Haar handen worden fraai gemanicuurd. „Hier ontstaan vriendschappen tussen lotgenotes. Ik blijf positief. Voor mij is het elke dag weer een ca deautje als ik iemand dankzij een mooi uiterlijk door haar verdriet heen kan helpen", aldus Willeke. Het voormalige motel, dat bestaat uit tien appartementen, wordt door uitzendbureau's gebruikt om Poolse arbeiders in onder te brengen. En daar zijn omwonen den niet erg over te spreken. Een aantal weken geleden trokken bu ren aan de bel bij de Sluise ge meenteraad. Die brief werd onder tekend door 'omwonenden'. „Dat waren wij niet", benadrukken Kees en Elly. „Wij strijden met open vizier en niet anoniem." Maar het echtpaar ondersteunt de inhoud van de brief wel. „Er wordt daar regelmatig gevoch ten", geven ze aan. „Terwijl er soms hele gezinnen met kinderen in die hokjes verblijven. Die kin deren vervelen zich en dus gaan ze rottigheid uithalen." Daarnaast is het een rotzooi, vindt het echt paar. De brandgang, tussen het ge bouw en de tuin van het echt paar, wordt als vuilstort gebruikt. „De ene keer ligt er frietvet, de an dere keer een berg aardappelschil len. Het trekt allerlei ongedierte aan. Ik moet regelmatig muizen uit m'n zwembad halen." Voor het echtpaar, dat van alle bu ren het dichtst bij het gebouw woont, komt daar het lawaai uit de binnenkant van het gebouw nog bij. De raampjes van de bad kamer zitten aan de achterkant. „Als wij op ons terras zitten of als ons slaapkamerraam open staat, horen wij alles wat daar gebeurt. Iemand die op de wc zit, iemand die staat te kokhalzen. En dat vaak om zes uur 's ochtends." Hendrikx trok aan de bel bij de ge meente Sluis, maar uit die hoek komt geen hulp. „Wij hebben ver schillende keren gecontroleerd, en er is niets aangetroffen dat niet mocht", vertelt een woordvoer ster. René Raaijmakers, eigenaar van het gebouw, kent de klachten. „En soms zijn die ook gewoon te recht. Ik moedig omwonenden dan aan mij te bellen. Of de poli tie, want die kan op zo'n moment meer doen dan ik." Maar met Hen drikx is Raaijmakers niet meer on speaking terms, geeft hij aan. „Ik neem alle klachten serieus en kan met alle buren overweg, maar niet met hem. Hij doet er sinds het begin al alles aan om de boel te dwarsbomen. Als een kind een geluid maakt, wordt hij al boos." Het gebouw voldoet aan alle re gels, benadrukt Raaijmakers. „Als dat niet meer zo zou zijn, greep ik onmiddellijk in." DONDERDAG 17 OKTOBER 2013 begraafplaats door Romain van Damme door Romain van Damme Voor meer informatie kan men mailen naar kbsteenhkt@zeelandnet.nl door Henk Boot KOEWACHT - Het aantal auto's voor De Haarzaak aan het Zand in Koewacht verraadt dat de oproep voor de verwenmiddag daar niet aan dovemansoren was gericht. I Elise van Acker (42) uit Sint Jansteen wordt verwend met een visagie-be- handeling door Willeke Pietersma van De Haarzaak foto Peter Nicolai door Martijn de Koning SCHOONDIJKE - Omwonenden erva ren overlast van Poolse bewoners in Motel West in Schoondijke. Met name buren Kees en Elly Hendrikx hebben het gehad. Keesn en Elly Hendrikx Uit het exploot d.d. 09-10-2013 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van Myriam Leonie Emiel Wuytack, wonend te 4571 GT Axel, aan ondermeer zij die verblijven in het pand aan de Julianastraat 95 te 4571 GS Axel, is betekend de grosse van het vonnis d.d. 10-09- 2013 gewezen door de Rechtbank Zeeland-West-Brabant en waar bij deze laatsten ondermeer zijn veroordeeld om binnen 14 dagen na 09-10-2013 het pand aan de Julianastraat 95 te 4571 GS Axel te ontruimen en de sleutels af te geven aan M.L.E. Wuytack. Van dit exploot kan belangheb bende afschrift krijgen op onder staand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Alvarezlaan 1 4536 BA Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69