25 Pijncentrum Zierikzee beoordeeld Leiding verdwijnt onder de grond Partij wil meer actie op de Karolingische Burg Bevrijdingspopfestival in Westkapelle f FLflMECÖ SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Activos Pijnprogramma Zeeland boekt positieve resultaten met speciaal programma. Plafonds - Sierlijsten - Verlichting GOES - Ferdy Koole (34) uit Kloe- tinge heeft al zestien jaar chroni sche rugpijn. Door het program ma van Activos Pijnprogramma Zeeland in Goes beheerst de pijn niet langer zijn leven. „Ik beheers nu de pijn." Dat is precies het doel van Acti vos. „Wij halen de chronische pijn niet weg maar we leren men sen om te gaan met hun klachten. Het gaat om verbetering van de kwaliteit van het leven", zegt pijn- verpleegkundige en coördinator van Activos Anja Wijdemans. Ferdy voelde zich door zijn vorige huisarts niet serieus genomen. Er is niets te zien dus je moet niet zeuren, was in een notedop het verhaal. „Mijn nieuwe huisarts nam me gelukkig wel serieus. Hij verwees me door naar Activos." Het verhaal van Ferdy is niet uit zonderlijk, weet de Zeeuwse anes thesioloog André Gedrojc. Naast zijn werk in de operatiekamer is hij al ruim 25 jaar actief betrok ken bij de pijnproblematiek. Als geen ander weet hij hoe vaak pa tiënten met chronische pijn tus sen wal en schip terechtkomen. „Heel veel mensen voelen zich door hun huisarts niet serieus ge nomen. De huisarts kan niets aan tonen, dus zijn er geen klachten. Dat is natuurlijk een beetje de om gekeerde wereld." Daarom begon hij bijna een jaar geleden samen met fysiothera peut Marco Tolhoek, oefenthera peut Mensendieck Janine Davidse en pijnverpleegkundige Anja Wij demans met Activos. Inmiddels volgen 25 patiënten uit heel Zee land het pijnprogramma van drie maanden. De eerste resultaten zijn bemoedi gend. Er is sprake van gemiddeld 31 procent pijnvermindering per persoon en gemiddeld 29 procent minder invloed van pijn op het da gelijks leven. Van de patiënten ZIERIKZEE - Op de website van de Victoriakliniek in Zierikzee kun ne patiënten hun pijnbehandel- aars beoordelen. Sinds augustus vorig jaar heeft de kliniek een pijncentrum. Dr. Rob van Seventer is hier de vaste be handelaar. Hij wordt een dag in de week bijgestaan door drs. Ton Mulder van het ADRZ. In het pijn centrum worden ook de tech nisch moelijkere ingrepen en kij koperaties uitgevoerd. De specia list kan bijvoorbeeld een ge wricht gevoelloos maken of een zenuw 'uitschakelen!. In het pijncentrum van de Victo riakliniek worden wekelijks onge veer honderd patiënten behan deld. Dat gebeurt in de regel bin nen twee weken na het maken van een afspraak. De arts maakt voor elke patiënt een persoonlijk behandelprogramma. Op de site www.victoriakliniek.nl is een prijslijst vinden van de be handelingen die Van Seventer en Mulder uitvoeren. Op de site zijn ook de beoordelingen van de art sen door een tiental patiënten te bekijken. Het Activos Pijnprogramma Zee land in Goes verzorgt een cursus. Die is bedoeld voor mensen die niet in aanmerking komen voor een behandeling, maar die wel meer controle over hun pijn wil len krijgen. De cursus bestaat uit negen bij eenkomsten en gaat 14 november van start. Aanmelden en informa tie bij fysiotherapeut Janine Da vidse (06-22847024). arnemuiden - Telkens schuift woensdagochtend een 560 meter lange en 60 centimeter dikke wa terleiding stukje voor stukje in een gat in de grond. De buis is de afgelopen weken op het land tus sen het Arnekanaal en de A58 aan elkaar gelast en wordt nu onder het kanaal doorgetrokken door een machine die aan de overkant bij de Waldammeweg staat. Daar zal de leiding aan het bestaande Walcherse drinkwaternet worden gekoppeld. Evides wil met de aan leg van een tweede hoofdaanvoer- leiding de zekerheid vergroten van de drinkwatervoorziening op Walcheren. Door de leiding zal vanaf begin volgend jaar 600 tot 700 kubieke meter water per uur stromen. geeft 39 procent aan dat ze min der last hebben van de pijn bij ac tiviteiten. Deze eerste resultaten zijn onlangs gepresenteerd aan huisartsen en specialisten. Ook Ferdy heeft positieve ervarin gen. „De pijn belemmerde mijn. werk als automonteur. Uiteinde lijk ben ik chef werkplaats gewor den. Vanuit deze functie vraag ik collega's de winterwielen te mon teren. Maar nu ik mijn pijn be heers, doe ik dit werk zelf weer. Dat heb ik meegekregen. Door meer te ontspannen denk ik daar niet iedere dag aan." Na het eerste gesprek met Gedro jc werd voor Ferdy een behandel programma opgesteld. Behalve de individuele behandeling bij de manueel- en oefentherapeut, het periodieke consult bij de pijnver pleegkundige en de groepscursus kreeg hij ook oefeningen voor thuis mee. „We leren de patiën ten allerlei techniekjes om het brein te gebruiken om de chroni sche pijn te beheersen", aldus An ja Wijdemans. „De pijnbeleving blijft hetzelfde, het pijngedrag ver andert." Ferdy beaamt dat. „Ik heb nog steeds iedere dag pijn maar ik kah er nu veel beter mee omgaan. Ik doe nog steeds de rek en strekoefeningen maar meer ontspannen valt niet altijd mee. Op het werk wordt toch van alle kanten aan je getrokken. De kwali teit van mijn leven is echter wel verbeterd. Absoluut." Meer evenementen dan ringrij- den en volksdansen bepleit de Partij Souburg-Ritthem (PSR). Denk aan muziek, theater, mark ten, de kinderkermis die een aan tal jaren geleden een stille dood is gestorven weer tot leven wekken, parkeren voor mensen die in het dorp werken zodat er op straat meer ruimte is voor (winkelende) bezoekers. Er hoeft niet veel geld van de ge meente bij, zegt Waterman. „Als die de basisvoorzieningen er maar zijn, dan kunnen verenigin gen en bewoners er zelf verder mee aan de slag. De burg is ook een mooie plek voor bijvoorbeeld het Zeeland Nazomer Festival en muziekverenigingen kunnen er openluchtconcerten geven." Dat gebeurt in café Het Kasteel van Batavia. Het herinnert aan de landing van de geallieerden bij Westkapelle op 1 november 1944. Het festival start om 16.00 uur. De toegang is gratis. Er treden zes regionale bands op: Gantle Acoustic, Blue Clay, ROLR, CIA Coverband, Bandover 8c een surprise act. Vanaf novem ber start het Kasteel van Batavia ook met een reeks maandelijkse Live unplugged muziekoptredens. Deze vinden steeds plaats op een zondagmiddag. Aanvang 17.00 uur. Ook daarbij is er gratis en tree. Het eerste optreden in deze reeks is op 17 november. Dan treedt de band The Outback op. Die bracht onlangs een album uit en speelt naast eigen werk ook covers van bekende nummers. DONDERDAG 17 OKTOBER 2013 voor beter leven door Frank van Cooten Bij Activos Pijnpro gramma in Goes vol gen 25 patiënten een programma om pijn be heersbaar te maken. door Ton van den Nouweland I Langzaam verdwijnt de waterleiding in het gat onder het Arnekanaal door. foto Ruben Oreel door Maurits Sep OOST-SOUBURG - Twee jaar geleden was het CDA'er Rijnco-Jan Suur- mond die de kat de bel aanbond; nu is het Lou Waterman van de PSR. De boodschap is dezelfde: er moet hoognodig iets gedaan wor den om leven te brengen op de Ka rolingische Burg. WESTKAPELLE - In Westkapelle vindt op zaterdag 2 november voor de eerste keer een bevrijdings popfestival plaats. Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f., Columbusweg 3, 4462 HA GOES Bezoek onze showroom of bel: 0113 - 27 00 00 www.plameco.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57