32 Afscheid van een muzikale alleseter Actie ZZ Movember professioneel aangepakt SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Afscheid van het Bruinisser Visserskoor is voor Jaap Knuist ook definitief afscheid amateurmuziek Challenge Days voor leerlingen Pieter Zeeman bruinisse - „Het waren mooie ja ren", blikt Knuist terug op de to taal 32 jaar dat hij bij verschillen de muziekgezelschappen 'op de bok stond'. „Maar het lukt me fy siek niet meer. En dan moet je ge woon stoppen." Wat de aan longziekte COPD lij dende Knuist betreft, wordt het een afscheid zonder weemoed. „Dq tijd zal leren of ik het ga mis sen. Maar in tegenstelling tot wat veel mensen denken is muziek niet mijn enige passie. Ik ben ook al van jongs af aan bezig met fila telie." Dat Knuist door menigeen met muziek vereenzelvigd wordt is niet zo vreemd. Hij was niet al leen dirigent van verschillende muziekverenigingen, maar zwaai de ook met het stokje bij gelegen heidsorkesten, waaronder het Vlasdagorkest en de deelnemers aan de jaarlijkse Muziek Play-In tijdens de Brouwse Dag. De dirigentencarrière van Knuist begon in 1981. Hij was toen muzi kant bij Oosterlands Fanfare en dat gezelschap kwam op gegeven moment zonder dirigent te zit ten. Op uitnodiging van het be stuur kwam dirigent Piet Ever wijn uit Brouwershaven naar Oos- terland. „Hij heeft er een paar we ken gedirigeerd. Toen vroeg het bestuur of hij wilde blijven, maar dat wilde hij niet. 'Jullie hebben zelf een dirigent in je midden. Geef die een kans' zei hij. En van het een kwam het ander." Bij Oosterlands fanfare beleefde Knuist een mooie, muzikaal suc cesvolle periode. Het Oosterland- se muziekgezelschap schopte het tot de klasse 'uitmuntendheid'. Ruim 2ó jaar leidde Knuist Oos terlands Fanfare. Toen stopte hij ermee. „Meer dan twintig jaar bij één vereniging is ook best lang. Misschien wel te lang. Dan komt er een moment waarop de vonk jes minder worden, en dan is het beter om te stoppen. Het span nend houden is de grote kunst." In 2002 was Knuist betrokken bij de oprichting van het Bruinisser Visserskoor en ook die club zou hij ruim 20 jaar trouw blijven. Knuist heeft al die jaren genoten van de muziek én de gezelligheid van de 'nazit' na repetitie of uit voering. „Het leuke is dat onder muzikanten alle onderscheid weg valt. Er zijn geen rangen en stan den meer, iedereen is gelijk." Een dirigent is muzikaal leider. „En dan heb je te maken met min der goede muzikanten en sublie me muzikanten. Die moet je alle bei zien te motiveren en dat geeft soms best wrijvingen. Maar uit eindelijk gaat het erom dat men sen plezier beleven aan het sa men muziek maken. Dat is het be langrijkste." Knuist was als diri gent ook altijd in voor een gein tje. Moest er een toegift komen dan liep dat vaak uit op een ver kleedpartij en verscheen Knuist in de meest vreemde uitdossin gen op de bok. „En dan ging zo'n zaal plat. Ja, ik zie graag mensen genieten en lachen is gezond. De mooiste herinneringen? Ach, dat zijn er zoveel." Afscheid betekent voor Knuist ook écht afscheid. „Nee, ik ga als ik eenmaal weg ben ook niet meer naar repetities. Als ik dat zou doen ben ik eigen wijs genoeg om aanmerkingen te maken en je moet je opvolger nooit voor de voeten lopen." DREISCHOR - Jaap Knuist is een muzikale alleseter. Hij had jaren lang de leiding over het Ooster lands Fanfare, maar dirigeerde on der andere ook bij Brassband Apollo uit Brouwershaven. De lijst van muziekgezelschappen die hij diende is fors. Hij gaf lei ding aan het Hervormd kerkkoor in Dreischor en hij stond ook voor het Hervormd kerkkoor Brui nisse. Ook muziekvereniging Witte van Haemstede maakte gebruik van zijn diensten als dirigent. Knuist herinnert zich nog toen malig voorzitter van de Witte van Haemstede, dr. H. J. van Zuylen. „Die zei 'die Knuist is een rare ke rel. Maar ik mag hem wel'." Knuist stond verder nog een tijd je op de bok bij Advendo uit Wolphaartsdijk en muziekvereni ging Con Amore uit Noordgouwe. Verder maakte Knuist zijn op wachting bij verschillende gele genheidsorkesten. Als dank voor zijn inspanningen voor het (gele- genheids)Vlasdagorkest kreeg hij in 2008 uit handen van voorzitter Cees Versnel van stichting Musi Voca een gouden medaille. Vaste prik was elk jaar de bijdrage van Knuist aan de Muziek Play-In tijdens de Brouwse Dag. Knuist: „Ik heb er 34 gedaan. Met veel plezier. Dit jaar was voor mij de laatste keer dat ik dirigeerde tij dens de Muziek Play In." Zaterdag neemt Knuist afscheid van het Bruinisser Visserskoor tij dens een uitvoering in het dorps huis van Bru. Knuist wordt opgevolgd door Peter Biemond. Twaalf portretten van Willem-Alexander Twaalf mensen hebben een portret van koning Wil lem-Alexander gemaakt en in geleverd bij de gemeente Kapel- Ie. Eén van die portretten wordt straks in de raadszaal ge hangen. Op 24 oktober om 19.30 uur worden alle werken gepresenteerd in de raadszaal. Daarna gaat de jury in beraad. Op 29 oktober, voor de raads vergadering, wordt de winnaar bekendgemaakt. Dronken automobilist raakt rijbewijs kwijt Een 53-jarige man uit Westka- pelle is dinsdagavond aange houden omdat hij met een slok op achter het stuur zat. De man was op het Europaplein in zijn woonplaats tegen een an dere auto aangereden. Op het politiebureau werd bij de man een bloedproef afgenomen waaruit bleek dat hij teveel ge dronken had. Hét rijbewijs van de man is ingevorderd. Veel fietsen gestolen bij station NS Bij het station Kapelle-Biezelin- ge worden veel fietsen gesto len. Dit jaar zijn er al twintig fiet sen verdwenen. In de hele ge meente zijn in 2013 tot nu toe veertig fietsen gestolen, dat is nu al meer dan in heel 2012. De gemeente Kapelle verza melt alle meldingen van verlo ren en gevonden voorwerpen op www.verlorenengevon- den.nl. Huurders tevreden over woonomgeving Uit een enquête van wooncor- poratie Stadlander is gebleken dat Tholenaren hun directe woonomgeving met een 7,5 be oordelen. Zij geven daarmee ongeveer hetzelfde waarderingscijfer als in 2011, toen de Tholenaren ook al naar hun tevredenheid werd gevraagd. Het cijfer voor groenonder houd in de woonwijken gaat zelfs omhoog: naar een 6,5. Hennepkwekerij in Mastgatstraat In een woning aan de Mastgat straat in Zierikzee is woensda gochtend een kleine hennep kwekerij gevonden. De 44-jarige bewoner van het pand is aangehouden en wordt verhoord. De hennepkwekerij bevond zich op de zolderver dieping van de woning. De poli tie heeft twintig planten en henneptoppen gevonden. De kwekerij is ontmanteld en de planten zijn vernietigd. Debat voor verkiezing van lijsttrekker D66 D66 Schouwen-Duiveland houdt op dinsdag 22 oktober een openbaar lijsttrekkersde bat. Twee kandidaten hebben zich gemeld voor het lijsttrek kerschap bij de komende raads verkiezingen. Dat zijn huidig fractievoorzitter Machiel Wee- zepoel en Eric van Doorn. Het debat wordt gehouden in grand café De Werf in Zierik zee, aanvang 19.30 uur. Bluesroute in twaalf Goese café's Voor de twintigste keer wordt vrijdag in Goes de Bluesroute gehouden. In twaalf café's treden bands op. Het openingsconcert is van the Veldman Brothers, om 20.30 uur in 't Beest. Deelnemers zijn: café Baar- ends, de Pompe, De Snor, Hap py Days, Vrijbuiter, La Strada, Jack's, Bodega de Kookclub, New Inn, de Post en tot slot Ti me Out. Politie haalt dronken vrouw van de weg Een 28-jarige vrouw uit Goes is in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden omdat ze dronken achter het stuur zat. De vrouw reed om kwart over één zonder voorrang te verle nen bij Kruiningen vanaf de A58 de kruising met de Oude Rijksweg op en veroorzaakte bijna een aanrijding. Agenten zagen dat gebeuren. Haar rijbe wijs is ingevorderd. ZIERIKZEE - Er komen Amerikaan se begeleiders voor overgevlogen: de Challenge Days voor de derde klassers van de Pontes Pieter Zee man. Gedurende die dagen, dit keer op 23 en 24 oktober, gaan leerlingen, docenten en begeleiders op emo tionele manier ontdekken dat zij niet alleen staan in problemen en in nare situaties. Het is inmiddels de derde keer dat de Zierikzeese school voor voorgezet onderwijs Challenge Days houdt. Van de eerste werden opnames ge maakt voor het televisieprogram ma Over de Streep. Café de Gekroonde Suikerbiet, re clamebureau ïouur en de kappers zaken 't Kappertje en Barbershop Van Dam in Zierikzee zetten sa men de schouders onder de orga nisatie van Movember, de wereld wijde actie in november waarbij geld wordt ingezameld voor de strijd tegen prostaatkanker. De medewerkers van het café en de kapperszaken zamelen geld in voor de actie. Mannelijke klanten wordt gevraagd hun snor te laten groeien en daarvoor sponsors te zoeken. ZZ Movember gaat vrij dag 1 november van start in café De Biet als daar de deelnemers voor het laatst worden geschoren. Gedurende de hele maand vinden er activiteiten plaats om de actie warm te houden. Hoogtepunt wordt zaterdag 30 november als al le snorren worden geschoren en de opbrengst bekend wordt ge maakt. Voorafgaand aan de actie wordt woensdag 23 oktober in het café een informatieavond over pro staatkanker en de actie Movem ber gehouden. De eerste editie van ZZ Movem ber leverde vorig jaar 2500 euro op. Wereldwijd kwam vorig jaar 98 miljoen euro beschikbaar voor onderzoek naar prostaatkanker. DONDERDAG 17 OKTOBER 2013 de grote kunst' door Piet Kleemans jaar stond dirigent Jaap Knuist (56) op de bok bij verschillende muziekverenigingen en koren. KAPELLE WESTKAPELLE KAPELLE THOLEN ZIERIKZEE ZIERIKZEE GOES KRUININGEN Movember 2012: Mosselkweker Leon Praet gaat voor 140 euro onder het mes bij kapper Rik en zijn assistentes, archieffoto Ronald den Dekker door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Wat vorig jaar begon als een geintje van barman Robbie Stoutjesdijk, wordt komende maand professioneel opgepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55