.Zyr I 8 UIT 4^ Amsterdam is soms wat ver weg om een theatertopper te gaan zien, maar dichterbij gebeurt er ook veel dat specifieke aandacht verdient: een gevarieerd aanbod in Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland, veelbelovend cabaretoptreden in het Ar senaaltheater in Vlissingen en in Brugge een weekend vol boeien de muziekprogramma's voor jonge kinderen. Het toneeljaar is nog jong. Te vroeg misschien om al over absolute toppers te praten. De 'Ilias' in Amsterdam was er wel zo één. Zoveel spitsvondige humor in zo'n oud verhaal steken, dat was fantastisch om te ondergaan. Maar Amster dam is ver. Nieuw- en Sint Joosland daarentegen niet. Daar was vorige week donderdag een klein juweeltje te zien. Steven De Jong met 'Groots en meeslepend wil ik leven'. Zelf noemt hij zijn voorstelling een 'mi ni-operette' Dat klopt ook wel, maar wat hij daar doet - met als decor een enorme kartonnen doos vol verrassende taferelen, met een levensgrote pop, multimediale trucs en verschillende verkleedpartijen - is veel meer dan dat Heel creatief, heel humo ristisch en zo fris van spelplezier! Ik had deze voorstelling zelf aanvankelijk ook gemist, maar een noodkreet van De Wegwijzer per email kwam nog juist op tijd. En er zijn meer mensen wier neus voor prachttheater kennelijk even verstopt zat. (Spijtoptanten kunnen zaterdag 9 en zondag 10 november nog terecht in de Rata plan in Antwerpen. Dat is wat betreft af stand goed te doen en absoluut aan te ra den!) De Wegwijzer heeft een vaste bezoekers- kern, maar ik denk dat dit kleine theatertje met zijn altijd warme ontvangst door ve len toch te snel over het hoofd wordt ge zien. Komend weekend hebben ze alweer drie dagen lang een mooi en gevarieerd aanbod. Vrijdagavond 18 oktober speelt Marieke Vis ser daar haar cabaretvoorstelling 'Top'. Ver der is deze voorstelling in geen straal van 100 kilometer te zien. Zij is winnares van de persoonlijkheidsprijs op Cameretten 2009. Sindsdien is dit na 'Onder de men sen' haar tweede avondvullende show. Zij kreeg van de jury als oordeel over haar werk 'dat humor mooi, triest en eenzaam kan zijn, maar vooral om te lachen is'. En dat is precies wat humor op zijn aller best met ons kan doen, tristesse verbinden met de lach. Er zijn in wezen maar heel weinig cabaretiers die juist deze énige éch te snaar weten te raken. En ik weet wel (ik heb ze zelf ooit ook geschreven), dat alle programmablaadjes-teksten altijd opge klopte peptalk zijn. Maar die van Marieke Visser over het bereiken van de top is op zichzelf al een glimlach waard. Een ander paar van uitersten dat in cabaret ook wel tot spannende dingen kan leiden, is dat van de tegenstelling 'intelligent en luchtig', of sterker nog: 'absurd en diep gaand'. En op dat gebied is een nieuwe ster aan het rijzen. Ook een winnaar, die van de Wim Sonneveldprijs van het Amster dams Kleinkunst Festival 2012. Peter van Rooijen (met muzikant Anne Punt samen 'Team Peter') komt vanavond naar het Arse naaltheater in Vlissingen, met zijn voorstel ling 'Wat doe ik hier?'. Het werk van Peter Van Rooijen wordt aan geprezen als intelligent en muzikaal caba ret, gedurfd en subtiel. Op Youlïibe kan je onder meer naar 'Het Enge Kind' luisteren, een lied uit zijn Circus Treurdier-tijd (die trouwens nog altijd doorloopt). Knappe tekst, onalledaagse zang. Zonder twijfel een grote belofte. In Zeeland is het nu herfstvakantie, in Bel gië is dat altijd wat later. Traditioneel had De Werf in Brugge dan het Jonge Snaken Festival, vol fantastisch jeugdtheater. Dat is nu anders géworden. Eén vol week end (zaterdag 26 en zondag 27 oktober) in het najaar, «en weekend in het voorjaar (7-9 maart). Strakjes inderdaad veel thea ter, nu vooral 'muziek'. Twee boeiende pro gramma's voor jonge kinderen, allebei in de middag en nog eens in de vroege avond, en ook met elkaar te combineren in hetzelf de dagdeel. In 'Milestones' nemen Simon Segers (slagwerk), Fulco Ottervanger (toet sen) en Bert Bernaerts (trompettist) het jonge publiek mee op sleeptouw doorheen de fascinerende wereld van Miles. 'Soni- tum Horarium' is een installatie van ge luidskunstenaar Hans Beckers. Hij laat ho ren hoe zand uit alle delen van de wereld zingt. Zand als een muziekinstrument, echt magisch! En er is in Brugge voor kin deren verder genoeg te beleven voor een dagje uit. LOD Muziektheater verrast met werk van Toon Teilegen De eenzaamheid van de Egel is een muzikale familievoorstelling over een egel die zich terugtrekt voor andere dieren. De voorstelling, die eenmalig al eerder te zien was tijdens het Zee land Nazomerfestival is gebaseerd op een verhaal van Toon Teilegen. Plotse ling wordt het wel erg stil rond de egel. Dan laat hij de wereld per brief weten dat hij nog bestaat. Vrijdag 18 oktober, Scheldetheater, Terneuzen, 19.00 uur. Franse zangeres Katell verbindt melancholie en vreugde Met haar vocale talent en de eigen heid in haar werk weet zangeres Ka tell haar toehoorders te raken. In haar programma 'Emmène-moi' laat zij het publiek zien en horen dat me lancholie en vreugde onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Naast ei gen nummers zingt zij ook werk van onder meer Jacques Brei, Edith Piaf en Jules de Corte. Vrijdag 18 oktober, Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur. Spelend Lezen geïnspireerd door hoorspel van Ed Hoornik Theatergroep Spelend Lezen uit Rot terdam brengt in het Watersnoodmu seum een theatrale presentatie van het hoorspel 'Het Water" van letter kundige en journalist Ed Hoornik. Het verhaal gaat over een moeder en dochter die na de ramp van 1953 te rugkeren in hun woning en met pijn en moeite proberen een nieuw leven te beginnen. Zat. 19 okt., Watersnoodmuseum, Ou- werkerk, 13.30 en 15.30 uur. Emilio Guzman is vriendelijk, bindend en conflictvermijdend Emilio Guzman treedt als cabaretier in de voetsporen van zijn broer Ja- vier, maar zet wel een eigen signa tuur onder zijn programma 'Een dun ne dekmantel'. Emelio manifesteert zich als 'socialio' ofwel: vriendelijk, bindend en conflictvermijdend. Hij moet echter ervaren dat zelfs in een sprookjeswereld wel eens conflicten voorkomen. Zaterdag 19 oktober, De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur. Dribbel speelt hoofdrol in musical voor peuters In de familiemusical Dribbel voor ie dereen vanaf 2 jaar gaat dit hondje uit de boekjes van Eric Hill samen met Leentje Nijlpaard logeren op de boerderij. Hij doet daar veel nieuwe indrukken op. Dribbel is nieuwsgierig en komt daardoor soms in de proble men. Hij probeert dan met hulp van kinderen in de zaal alles weer op te lossen. Woensdag 23 oktober, Schouwburg, Middelburg, 15.00 uur. Theaterneus even verstopt Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Willem Niissen 1 podium Cabaretière Marieke Visser, foto Curly and Straight Donderdag 17 oktober, Team Peter 'Wat doe ik hier?', Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur. Vrijdag 18 oktober, Marieke Visser met 'Top', Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48