Jaspers klopt De Bruijn op WK driebanden I I I Oranje is waarschijnlijk geen groepshoofd bij WK in Brazilië Stewart: 'Beste oplossing AZ' 32 SPORT AZ Dick Advocaat kan het trainen niet missen en gaat weer aan de slag in de eredivisie. Na 27 beurten lichtten op de im posante beeldschermen glashelde re 40-28-cijfers op die het niveau verschil tussen beide spelers illus- - treerden. De Bruijn kon vervol gens niet anders dan zijn status van kansloze erkennen en opmer ken dat er, wat hem betreft, met een een streep kon door het WK 2013. „Met drie in een poule ben je klaar na verlies van je eerste wedstrijd." Niets wilde de Hul stenaar afdingen op de winst van zijn opponent. „Hij was beter. Wil ik hem kloppen, dan zal alles moeten lopen. Moet ik positie krij gen en ook positie creëren. Geen van beide gebeurde. Dan krijg je zo'n wedstrijd." De ervaren Jas pers kreeg in de sfeervolle Lotto Arena voor de ogen van zo'n dui zend toeschouwers als eerste vat op het nieuwe, maar daardoor zo moeilijke voorspelbare materiaal. Nadat De Bruijn zijn acquitstoot op een haar na miste, tikte Jaspers op het schuivende laken zijn eer ste punten bijeen. Om zijn tegen stander vervolgens na elke misser met problemen van een. onge kend hoge moeilijkheidsgraad op te zadelen. De Bruijn deed wat hij kon, reken de zich suf, maar meer dan een rol als figurant op grote achter stand van Jaspers was aanvanke lijk niet voor hem weggelegd. Zonder dat Jaspers tot grote hoog ten steeg en indrukwekkende se ries liet optekenen, sloop hij met tweetjes en drietjes steeds verder uit het gezichtsveld van De Bruijn. Het begon met een nog overbrugbare 2-6,3-10, maar daar na ging het dus mis voor de Zeeuwse biljarter. Bij 7-22 mocht De Bruijn het eerste deel van zijn eenzame gevecht met tafel en te genstander onderbreken. De korte pauze deed hem goed, al was zijn achtervolgingsmissie op voorhand al als kansloos te betite len. De schande van een totale ontluistering bleef hem via een veel betere tweede partij helft be spaard. Jaspers keek met een veel beter gevoel terug op zijn ope ningspartij. Dat hij in de slotfase bij vrijwel elk punt achterom keek om te inspecteren of de klok hem wellicht dreigde uit te tellen, mocht niet gezien worden als te ken van nervositeit. „Misschien was het omdat er even iets van spanning in de partij kwam toen Jean-Paul me tot op tien punten naderde. Maar paniek, nee, geen moment. Ik begin het spelen met een klok met veertig seconden steeds beter onder controle te krij gen. Op dat vlak heb ik al heel wat progressie geboekt." Jaspers had zich voor de wedstrijd ook aan de statistieken vastge klampt. „De onderlinge resulta ten tussen Jean-Paul en mij spre ken die allemaal in mijn voordeel. Ik ben geen moment bang ge weest dat hij mij nog kon bedrei gen. Hij kwam nooit verder dan tweetjes en een enkel drietje." Op 18-^9 leek de spanning niettemin heel even terug te keren toen De Bruijn met enkele fraaie punten de kloof in een gat had veranderd. Verder liet Jaspers het niet ko men. Met een serie van zes na een wat gelukkig uitgevallen losban- der, legde hij het duel in een be slissende plooi. alkmaar - Verslaafd aan voetbal, verliefd op AZ. Er was weinig voor nodig om hem over te halen, zei Dick Advocaat gisteren tijdens zijn presentatie bij AZ. Nog maar net weg uit de eredivisie, gaat de 66-jarige Hagenaar gewoon weer aan de slag. Omdat het AZ is. „Voor een andere club zou ik het niet hebben gedaan." Thuis zitten en niets doen, Advo caat vindt het een gruwel, ook op zijn 66e nog. Na twee dagen be denktijd was hij er daarom snel uit met AZ. Hij volgt er de ontsla gen Gertjan Verbeek op tot het einde van het seizoen. Vier jaar ge leden zat Advocaat achter dezelf de tafel, en de toon en inhoud van de teksten van toen waren vergelijkbaar met die van nu. Op donderdag 10 december 2009 presenteerde AZ hem als opvolger van de ontslagen Ronald Koeman. Voor de gelouterde Advocaat was AZ destijds een ideale klus ter op vulling van de vele vrije dagen die hij had als bondscoach van België. Nu is AZ dat eigenlijk op nieuw: een leuke klus op een ide aal moment. Advocaat zit sinds zijn vertrek bij PSV, afgelopen zo mer, zonder werk en dat is niets voor hem. Hij is verslaafd aan voetbal. Maar de absolute top, dat hoeft niet meer zo nodig. „De gro te druk die dat met zich mee brengt, dat heb ik wel gehad. Ik zit nu in een andere fase van mijn leven." Daarom ook had hij de laatste tijd vier clubs afgezegd, waaronder 'een heel grote'. „Een buitenland se club wilde ik niet meer, en een functie als bondscoach lukte nog niet. Dan blijft er weinig over. Dat heeft wel meegespeeld in mijn beslissing om 'ja' te zeggen tegen AZ." Gezien zijn cv en zijn erelijst is het een stap terug, maar daar heeft hij dus bewust voor geko zen. Hij is een beetje verliefd op AZ. De club betekent voor hem een werkplek dichtbij huis en een groep collega's met wie hij vier jaar geleden al eens een halfjaar 'een ontzettend fijne tijd' had. „Mensen die ik kan vertrouwen, mensen die uit het voetbal ko men, mensen die weten wat een club nodig heeft. En AZ heeft een leuke, frisse, talentvolle selectie met veel mogelijkheden. Ik denk dat we een heel leuk seizoen kun nen draaien." Terwijl de ontspannen Advocaat uitstraalde dat dit voor hem ge sneden koek is, is voor AZ het bin nenhalen van de oud-bondscoach veel meer dan de aanstelling van zomaar een nieuwe trainer. Ear nest Stewart, directeur voetbalza ken, zei dat AZ 'ontzettend ver eerd' is met de komst van Advo caat. „Ik geloof dat iedereen dacht dat hij dit niet zou doen. Maar we hebben de stoute schoenen aange trokken en hem gebeld. En nu zit hij hier." Het liefst was Advocaat aan de slag gegaan als bonds coach, wat hij eerder was bij Oran je, Zuid-Korea, de Verenigde Ara bische Emiraten, Rusland en Bel gië. Hij was ook wel in gesprek, onder meer met Ierland, maar kreeg geen uitsluitsel. Toch heeft hij het nog niet uit zijn hoofd ge zet. Of hij zijn werk bij AZ mag combineren met een baan als bondscoach? „Dat heb ik wel la ten vallen in mijn gesprek met AZ, maar daar heb ik nog geen antwoord op gekregen." Het liefst was AZ na het ontslag van Gertjan Verbeek in zee ge gaan met een trainer voor de lan ge termijn. Zo polste de club bij voorbeeld Fred Rutten. Dat lukte niet. „Dan moet je gaan voor de trainer die in deze situatie de nummer één is. Dat was voor ons Dick Advocaat." Advocaat zit er niet mee dat hij een 'tussenpaus' is. „Ik zou het ook logisch hebben gevonden als ze Fred Rutten hadden genomen. Da's een jongere jongen, eentje met mogelijkheden. Maar oké, die kon om wat voor reden dan ook niet komen, en toen zijn ze bij mij gekomen." Voor volgend sei zoen heeft AZ nog geen trainer be naderd. Brazilië is als gastheer sowieso één van de groepshoofden. Dat geldt ook voor Spanje, Argentinië, Duitsland en België. Oranje had bij de laatste drie eindtoernooien (EK 2008, WK 2010 en EK 2012) wel die 'beschermde' status. Ne derland, de finalist van het laatste WK, zakte vorige maand van de vijfde naar de negende plaats op de wereldranglijst. En dat terwijl Nederland voor de derde keer op rij zich ongeslagen geplaatst heeft voor het WK. Net als voor de toernooien van 2006 en 2010 bleef Oranje op weg naar 'Brazilië 2014' zonder nederlaag. De ploeg van bondscoach Louis van Gaal sloot de kwalificatie reeks dinsdag af met een overwin ning op Turkije (0-2). De laatste nederlaag in de WK-kwalificatie dateert van 1 sep tember 2001, toen Oranje op Lans- downe Road in Dublin verloor van Ierland (1-0). Die nederlaag maakte toen een einde aan de kan sen van het Nederlands elftal op deelname aan het WK van 2002. Met Marco van Basten aan het roer won Oranje in 2004 en 2005 bijna alle wedstrijden, alleen te gen Macedonië werd het twee keer gelijk. Onder Bert van Marwijk kwalifi ceerde de nationale voetbalploeg zich met acht zeges in acht wed strijden voor het WK 2010. In de kwalificatie richting Brazilië ver speelde Oranje slechts één keer punten, op bezoek bij Estland (2-2). Inmiddels zijn 21 landen zeker van een plek op het WK van 2014. Honduras voegde zich samen met Chili en Ecuador bij de achttien al eerder gekwalificeerde landen. Op de laatste speeldag in Europa stelden Spanje, Engeland, Rus land en Bosnië-Herzegovina het startbewijs veilig voor het eind- toernooi om de wereldtitel. Er zijn daardoor nog elf plaatsen te vergeven. Daarvan kom er vier uit Europa, waar play-offs worden gespeeld tussen de acht beste nummers twee uit de groepsfase en vijf uit Afrika, waar de play-offs al in volle gang zijn. CË door Karei Pleunis ANTWERPEN - Geen Hollands ko ningsdrama en van een heuse tita nenstrijd met een karrenvracht aan onmacht en emotie als ingrediën ten was al evenmin sprake. Het kwaliteitsverschil tussen nationaal kampioen Jean-Paul de Bruijn en drievoudig wereldkampioen Dick Jaspers was gisteren op' de ope ningsdag van het WK driebanden in Antwerpen te groot om zelfs maar van een enerverende ontmoe ting te spreken. jé Een beetj e verliefd op AZ Jean-Paul de Bruijn door Theo Brinkman i RIJSWIJK - Het Nederlands elftal lijkt er niet op te hoeven rekenen dat het bij het WK voetbal in Brazi lië volgend jaar één van de acht groepshoofden is. Daarvoor moet het vandaag op de nieuwe wereld ranglijst van de Fifa ten minste bij de beste zeven landen staan, maar door overwinningen van concurren ten Uruguay, Zwitserland en Co lombia lijkt dat niet te gaan gebeu ren. Louis van Gaal hield ook de 'lastige jongens' zoals Sneijder en Robben bin nen boord, foto Stanley Gontha/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32