TO©S PZC tig Bezoek koning aan Moskou onzeker Het zoveelste incident zet de relatie Man overleden en vrouw vermist nadat plezierjacht werd overvaren II II II I, 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! DIPLOMATENREL tussen Nederland en Rusland onder druk. Hoe nu verder? EF PAUL KUSTERS tooserihenk.nl O CONFLICT NEftERUNMUSUN» BLIJFT ESCALEREN T: 0113- 31 5670 T: 088-0139995 Minister-president Mark Rutte en minister van Buitenlandse Zaken Frans Timmermans nemen waar schijnlijk vandaag, na een debat met de Kamer, een besluit of het feestelijke bezoek door moet gaan. „Daar is het nu te vroeg voor", zei Timmermans gisteren. Over de aanval op de Nederlandse diplomaat Onno Elderenbosch zei de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Sergei Lavrov 'ge schokt'. Hij sprak van dit 'ernstige misdrijf. Er is onmiddellijk een strafrechtelijk onderzoek gestart, liet hij Timmermans telefonisch weten. Daarmee is wat hem be treft de kous nog niet af: „Ik ben bemoedigd door wat hij gezegd heeft, maar zolang niet duidelijk is wat er precies is gebeurd, kan ik niet tevreden zijn." Hij maakt zich zorgen over de veiligheid van Nederlandse diplomaten in Rus land. Onno Elderenbosch moest in Moskou een uur wachten op de politie. Of de aanval op de di plomaat te maken heeft met zijn homoseksuele geaardheid, staat niet vast. Wel dat hij in zijn (be veiligde) appartement werd vast gebonden en geslagen door twee mannen die zich voordeden als elektricien. De daders lieten als boodschap een hartje achter met de letters LGBT lesbiangay, trans- gender, biseksual), verwijzend naar de homogemeenschap. Elderenbosch is de tweede man op de ambassade in Moskou, net zoals Borodin de tweede man is op de Russische ambassade in Den Haag. De politie pakte de di plomaat vorige week op vanwege mishandeling van zijn kinderen. Timmermans wilde geen link leg gen tussen beide zaken. DEN HAAG - Op een geslaagd feest je krijgt geen enkele gast een tik, worden pijnlijke verschillen van inzicht uit beleefdheid even inge slikt en hoeft niemand op hoge toon excuses te eisen. Wat in de huiskamer geldt tussen vrienden en kennissen, geldt in de interna tionale diplomatie ook. In dat op zicht is het Nederland-Rusland jaar een feest geworden waarbij de hoofdrolspelers al een kater hebben opgelopen voor het feest gedruis goed en wel is verstomd. Het laatste incident, waarbij de Nederlandse diplomaat Onno El derenbosch in zijn eigen woning in Moskou werd overvallen en mishandeld, werpt de zoveelste schaduw op het jaar dat de cultu rele en economische band met de Russen nu juist moest onderstre pen en versterken. Eerder haalde de Russische presi dent Vladimir Poetin nog fel uit naar Nederland toen een Russi sche diplomaat na een melding van kindermishandeling door Haagse agenten werd opgepakt. De diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen staan on der druk, zo veel is wel duidelijk. Volgens meerdere Tweede Kamer fracties, waaronder minister Tim mermans' eigen PvdA, is het in- Met het afblazen van de reis van de koning help je de mensenrechten niet middels tijd om de slingers van de muur te trekken. Om de mu ziek uit te zetten en het feestje voortijdig te stoppen. Het ge plande bezoek van koning Wil lem-Alexander aan president Poe tin aankomende november zou misschien beter kunnen worden afgeblazen, menen zij. „Dat is het slechtste wat je kunt doen", rea geert Robert Nahon van Venster naar Rusland, een organisatie die de contacten tussen beide landen promoot en handelsmissies orga niseert. „Dan snijden we in onze eigen vingers. Want tijdens een vriendschapsjaar zie je dat veel economische banden ontstaan." Russen zijn daarbij een 'trots volk', merkt hij op. „Je moet ze niet op de tenen trappen. Vriend schap bouw je op door met elkaar in gesprek te gaan en te blijven, niet door dat af te kappen." Jaarlijks exporteert Nederland voor 7 miljard euro aan goederen en diensten naar Rusland. „Dat kan nog veel meer worden", aldus Nahon. „Rusland is een onein dige markt, op de stoep van Ne derland. Willen we uit de crisis komen, dan moeten we handel met ze drijven. Want de gewone Rus op straat heeft meer geld dan ooit. En de Rus spaart niet, die geeft uit." Die Rus koopt nu on der meer duurdere kleding, auto's en wasmachines: „De retailmarkt groeit daar jaarlijks met 5 tot 12 procent." Kortom, zo betoogt Na hon: de economische belangen vragen om een goede verstand houding met Moskou. Marcel de Haas, Ruslandkundige aan de Rijksuniversiteit Gronin gen, kan niet volledig uitsluiten dat de Russische geheime dienst achter de mishandeling van de Nederlandse diplomaat zit, zegt hij. „Maar waarschijnlijker is dat de daders uit de hoek van de rechts-populistische Vladimir De 20-jarige dochter van het stel is wel uit het water gehaald en naar een ziekenhuis gebracht. Haar vader werd rond 17.00 uur zo'n 500 meter van de plaats van het ongeluk dood aangetroffen. Omdat het water erg koud is en er ongeveer vijf uren zijn verstre ken sinds de aanvaring, is er geen hoop meer dat de moeder het on geluk heeft overleefd. Daarom is er nu sprake van een bergingsope ratie. Op weg richting Dordrecht werd het gezin iets voor 11.00 uur over varen door een nog onbekend gro ter schip. Het plezierjacht zonk vrij snel en werd later op de bo dem gevonden door een sonar- boot. Opvarenden van een passe rende ferry probeerden de vader nog uit het water te halen, maar die verdween weer uit het zicht, vermoedelijk door de sterke stro- ming. De moeder is niet meer ge zien sinds de aanvaring. Duikers zochten naar haar in de gezonken boot. Er is verder geen gevaar voor de omgeving, er lekken bijvoorbeeld geen gevaarlijke stoffen uit het ge zonken jacht. De politie heeft een groot schip voor anker laten gaan in verband met het onderzoek. Zij vermoedt dat dit schip betrokken was bij de aanvaring en verhoort de bemanning. Omdat nog niet zeker is dat dit schip echt iets te maken heeft met het ongeluk, worden de naam en de vlag waar onder het vaart nog niet bekend gemaakt. fl3 Tt- WACHTi DEFENSIE HEEFT HOE MOET IK ER EEN SEBRUIKSAANWIJZIN® HIERMEE BIJ SEDAAN... SCHIETEN! Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes E-mail: bevelanden@pzc.nl th'olen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee «Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. Feest heeft door Sandra Donker DEN HAAC - Het bezoek van koning Willem-Alexander en koningin Maxima aan Rusland, op 9 novem ber, is onzeker geworden. Aanlei ding is de aanval op een Nederland se diplomaat door twee onbeken den. door Floor Ligtvoet Illustratie Nourdin Kouch Marcel de Haas, Ruslandkundige -+) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee RIDDERKERK - De vader van een ge zin dat werd overvaren op de Nieu we Maas bij Ridderkerk is dood ge vonden. Dat meldde een woord voerder van de politie woensdag middag. De Zwitserse man en zijn vrouw werden vermist na een aan varing met hun plezierjacht op de Nieuwe Maas bij Ridderkerk. Van de vrouw wordt aangenomen dat ook zij dood is. II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2