De Lange Jan kan nergens schuilen voor elementen Concert op hoog niveau Antieke boeken over Zeeland voor goed doel 26 WALCHEREN Goes was de derde etappe van de armoede- en schuldenestafette van staatssecretaris letta Klijnsma ii Ik ben op reis om ideeën te verzamelen en rond te brengen. De Lange jan Kijk maar eens wat er gebeurd is met het lood." Johan Mesu wijst naar een gaatje in het lood. Mesu is inspecteur van de Monumenten- wacht Zeeland, een onderdeel van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland. Eén keer per jaar controleert Mesu de Abdijtoren van top tot teen. We staan buiten, op zo'n vijftig meter hoogte op de trans van de Lange Jan, ter hoogte van de wij zerplaten, als Mesu zachtjes tegen het lood duwt. Het bovenste ge deelte van de Lange Jan is een con structie van eikenhout. In dat hout zit looizuur en dat reageert met het lood van de gevelbedek king. Het lood vormt een wit poe der, het giftige loodoxide, en wordt steeds dunner, zo dun dat er gaten in vallen. Jaarlijks inspecteert Mesu vele mo numenten, woonhuizen, molens, kerken, maar de Lange Jan is een geval apart. De toren is meer dan welk gebouw ook onderhavig aan de elementen. Een hoge toren vangt veel wind, regen en zonne schijn. De Lange Jan kan nergens schuilen en staat in niemands schaduw. „Hij krijgt het behoor lijk voor zijn broek", zegt Mesu. „Het schilderwerk bijvoorbeeld is een flinke kostenpost." Eens per jaar klimt Mesu hele maal naar boven. Hij begint de APK in de kroon. „Het is wel zaak dat je niets vergeet mee te ne men, anders moet je dat hele eind weer naar beneden." Als het drin gend is, verricht hij provisorisch reparaties. „De laatste keer zat het lood los in de kroon. Om verdere lekkages en schade tegen te gaan heb ik er een loodslab op gelegd." Bij de keuring gaat het ook om ogenschijnlijke details. Mesu wijst in de bezoekersruimte op loszittende ringetjes die het lood van het raam horen te koppelen aan koperen stangen die in de muur zijn verankerd. Dit moet voorkomen dat de ruiten gaan klapperen in de wind en breken zodat het glas een meter op veer tig lager op de grond klettert. Na de inspectie gaat Mesu's rap port naar de eigenaar, in dit geval de gemeente Middelburg, Bij alle gecontroleerde punten staat een waardeoordeel en aanbevelingen voor onderhoud of reparatie. De controle van de toren gebeurt van binnenuit. Maar eens in de zo veel jaar gaan Mesu en zijn colle ga's in een bakje aan een hoogwer ker omhoog om de toren ook van de buitenkant te controleren. Ook de Lange Jan is één van de locaties in het uit gebreide programma van de Nacht van de Nacht, 'op 26 ok tober. Wie fit genoeg is om de tre den naar boven af te leggen, kan op de hoogste plek van Middel burg luisteren naar 'een illuster gezelschap van dromers en wroch- ters'. De miniconcerten zijn om 20.00, 20.45. 2130 en 22.15 uur. Aan het concert wordt medewer king verleent door Soort van Sven, Broeder Dieleman, Ersha Sollgar en Admiraal Oosterbroek. De Voorstellingen duren onge veer twintig minuten. Wegens beperkte ruimte mogen slechts 25 mensen per keer naar boven. Reserveren is daarom ver plicht via het mailadres: iangejanmiddelburg@live.nl GOES - Aan tafel hoort ze het ene schrijnende verhaal na het ande re. Hoe kinderen bij de kleding- bank komen met zulke krappe schoenen dat hun tenen er krom in staan. Of hoe er voor jongeren, diep in de schulden, ook al geen plaats meer is in de crisisopvang. „Het is best wel zwaar weer in Ne derland", zegt Jetta Klijnsma, staatssecretaris van sociale zaken tegen dertig vertegenwoordigers van organisaties die zich met ar moedebestrijding bezighouden. Die zijn woensdagavond samenge komen in wijkcentrum De Spin- ne in Goes om met haar van ge dachten te wisselen over de aan pak van schulden en armoede. „Ik merk dat mensen het moeilijk vinden om rond te komen", zegt Klijnsma. „Ik ben op reis om idee ën te verzamelen en rond te brengen. Ik wil heel graag van jul lie horen hoe of wat." Klijnsma is deze week op tournee door Neder land: op armoede- en schuldenes tafette. „Waarom Goes? Omdat ik begrepen heb dat men hier be hoorlijk van wanten weet in aan loop naar de participatiewet." Een paar uur eerder is ze bij de Betho, een organisatie die de ge volgen van die wet ondervindt: de sociale werkvoorziening gaat op de schop, mensen moeten zo veel mogelijk bij reguliere bedrij ven aan de slag. „Dit is om héél blij van te worden", roept de staatssecretaris als ze een filmpje heeft bekeken over Bethomede- werkers die worden gedetacheerd bij een bouwmarkt en een bow lingcentrum; 'tegen gunstige tarie ven', werft de voice-over voor po tentiële werkgevers. In de spinternieuwe bedrijfshal van de Betho loopt Klijnsma een rondje langs de traditionele werk nemers van de sociale werkvoor ziening, zoals Matthijs, die stickers plakt op een verpakking voor vaatwasblokjes. „Er is niet zo veel werk", zegt hij. „Dit doen we om een voorraad aan te kunnen leggen." Het aantal mensen met schulden in Goes neemt wel toe, maar min der dan in andere Zeeuwse plaat sen, vertelt wethouder Jan de Poo- ter (PvdA) aan Klijnsma. Dat komt door de directe aanpak, denkt hij: wie in de bijstand komt, moet eerst langs de budget adviseur. Dat veel mensen proble men hebben is wél duidelijk. Dit jaar meldden zich al 161 mensen bij de afdeling schuldhulpverle ning. Die komen trouwens lang niet allemaal in de schuldsane ring terecht: sommigen gaan met een simpel advies weer naar huis. Aan tafel in De Spinne hoort Klijnsma later de voorbeelden. Bart van Hasselt vertelt dat zijn stichting Leergeld zelfs al niet meer kan bijdragen in de reiskos ten voor MBO-ers, omdat die te duur worden. „Wij kunnen dat niet meer doen. Dan moeten we andere kinderen overslaan. De ver voerskosten naar het beroepson derwijs zijn echt een groot pro bleem." Dat gebeurt in de Lourdeskerk in zijn woonplaats. Want de op brengst van de verkoop gaat naar het goede doel: de kerk. Rochus is oud-medewerker van het archief in Bergen op Zoom, schreef tal van bijdragen in De Waterschans, en is kenner van Bergen op Zoom en wijde regio. En zo bouwde hij ook zijn verzameling op. Daaron der zitten heel wat boeken over Zeeland en Zeeuwse steden. Daar naast heeft hij veel werken over de Watersnoodramp verzameld en bijna vanzelfsprekend over het nabijgelegen Tholen. Nu Rochus is verhuisd, heeft hij geen plek meer voor alle boeken die hij be zit. Hij probeerde de collectie als totaal te verkopen. Dat lukte niet. Toen las hij dat de Lourdeskerk na de omvangrijke restauratie nog altijd met een tekort zit. En be sloot: dan gaat alles in de verkoop en de opbrengst naar de kerk. De prijs voor de meeste boeken blijft onder honderd euro. De verkoop is van 5 tot en met 9 november. Dagelijks van 10.00 tot 16.30 uur. I Johan Mesu van de Monumentenwacht Zeeland, foto's Theo Giele Wie hijst de vlag in top, wie bepaalt welke muziek het carillon speelt en wat als er brand is? In de PZC een serie over de grootste Middelburger aller tijden: de Lange Jan. door Theo Giele Volgende week deel 8. I Controle van de roeden I Gat in het lood onder de klok door Nadia Berkelder Jetta Klijnsma, staatssecretaris I Johan Mesu wijst op de voegen BERGEN OP ZOOM - Verzamelaar Ro- chus van den Bergh uit Bergen op Zoom gaat vrijwel zijn complete collectie van boeken, kaarten, kran ten, atlassen die hij de afgelopen decennia verzamelde, verkopen. 'Zelfs geld voor de bus is er niet'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26