'Meer leven op Burg brengen' g£n woonboot, Bevrijdingspopfestival in Westkapelle 24 WALCHEREN FACEBOOKPACINA Minitriathlon ten bate van Stichting Spieren voor Spieren Middelburger biedt zijn woonboot aan op de Facebookpagina: 'Ik geef weg - Walcheren'. Kijkje achter de schermen van het zee-aquarium Niet alleen de boodschap is dezelf de, maar ook de gedachten over wat er allemaal mogelijk is op de historische ringwalburg. Meer eve nementen dan ringrijden, volksdan sen en Highland Games (die door een tekort aan vrijwilligers overi gens niet meer bestaan), bepleit de Partij Souburg-Ritthem (PSR). Denk aan muziek, theater, mark ten, de kinderkermis die een aantal jaren geleden een stille dood is ge storven weer tot leven wekken, par keren voor mensen die in het dorp werken zodat er op straat meer ruimte is voor (winkelende) bezoe kers. Dezelfde ideeën dus als CDA'er en Oost-Souburger Suurmond twee jaar geleden uitte. Voor het CDA was een levendigere Karolingische Burg deze (bijna afgelopen) raads periode al aandachtspunt; het PSR maakt er een speerpunt van voor de komende periode, na de verkie zingen van maart. Waterman: „2014 wordt een cruciaal jaar." Dat de PSR met dezelfde voorstel len komt als het CDA twee jaar te rug is wel begrijpelijk. „De zaken die toen speelden, liggen nog steeds open. Er is niks veranderd", zegt Suurmond. „Behalve dan dat we er als gemeente Vlissingen fi nancieel nog slechter voor staan. We moeten problemen tackelen die aanzienlijk van omvang zijn." Er hoeft ook niet veel geld van de gemeente bij, zegt Waterman. „Als die de basisvoorzieningen er maar zijn, dan kunnen verenigingen en bewoners er zelf verder mee aan de slag. De burg is ook een mooie plek voor bijvoorbeeld het Zeeland Na zomer Festival. De muziekvereni gingen zouden er openluchtconcer ten kunnen geven." Suurmond heeft nog steeds hetzelfde voor ogen. „De basisvoorzieningen als elektriciteit, water en afvoer zijn er inmiddels al. Ie kunt met de vereni gingen samen kijken wat er verder mogelijk is." Hij erkent wel dat dat nu net het probleem is. Want als de basisvoorzieningen er al zijn, waarom zou de Karolingische Burg nu dan niet al veel vaker gebruikt worden? „Daar heb je een punt. Maar we kunnen wel voor meer draagvlak zorgen. Dat hoeft niet heel luxe." Daarin speelt de Stichting Karolin gische Burg een belangrijke rol, merkt Suurmond op. Die stichting zet zich in voor het behoud van de historische ringwalburg, maar heeft de afgelopen jaren ook aller lei initiatieven genomen voor acti viteiten. „De stichting kan nieuwe ontwikkelingen positief beïnvloe den, of negatief. Als ze vooral wil vasthouden aan de historische waarde, dan is er minder mogelijk voor evenementen. Maar als ze praktisch meedenkt, kan er veel meer", denkt Suurmond. De stich ting blijft alert op wat er mogelijk is, reageert voorzitter Ko Hame link. „Het behoud van de histori sche waarde staat praktisch ge bruik niet in de weg. We hebben juist zelf initiatieven genomen om verenigingen bij elkaar te brengen en nieuwe acitiviteiten op te zet ten. Als de politiek ons nu volgt, is onze missie geslaagd." Eén belang rijke wens heeft de stichting vol gens Hamelink nog wel. En dat is dat de provincie Zeeland de vijf ringwalburgen, waar de eerste be woning van Zeeland is ontstaan, be ter promoot. Dan wordt ook beken der dat hier een burg ligt." VLISSINGEN - In het Vrijburgbad in Vlissingen wordt in de avond en nacht van 26 op 27 oktober ge sport voor het goede doel. Optis- port doet dan mee aan een actie van de Stichting Spieren voor Spieren. In Vlissingen wordt bij Optisport (Vrijburgbad) de Mi- nitriathlonChallenge gehouden. Bedoeling is dat mensen tussen 20.00 en 21.01 uur gaan fietsen, aquajoggen en zwemmen. Een Xtra Care MIDDELBURG - „Ik zie mezelf al he lemaal zitten met mijn twee kin deren en een glaasje wijn op deze knusse boot", was één van de reac ties op de 'Ik geef weg -Walche ren' Facebookpagina. Adriaan Machielse (48) plaatste vorige week een advertentie op de pagina waarin hij zijn woon boot gratis aanbood. „Het was bedoeld als een ludieke actie, maar de advertentie werd meer dan honderd keer gedeeld en drie geïnteresseerden kwamen aan de deur." Toch werd er geen overeenkomst gesloten licht Machielse toe. „De een was in de veronderstelling mijn buurman te worden en de boot te kunnen laten liggen. De ander had gekeken voor een lig plaats in Bergen op Zoom, maar dat liep uit op niets. De laatste die een kijkje nam, was alleen uit nieuwsgierigheid gekomen." Dat er heel wat haken en ogen aan de 'gratis' woonboot zaten werd echter wel snel duidelijk. „Ik had expliciet vermeld dat het niet om een paar schoenen ging die je zo aan de deur op kunt ko men halen", benadrukt Machiel se. Er zit namelijk geen ligplaats bij de woonboot en de boot zal dus weggesleept moeten worden. Daar zitten nou net de kosten in, vertelt Machielse. „Het bedrag voor het wegslepen kan variëren van nul tot dertigduizend euro. Dan moet de woonboot nog een ligplaats krijgen en die zijn nogal schaars in ons land." In Nederland zijn meer woonbo ten dan ligplaatsen dus is het moeilijk om als eigenaar je oude woonboot kwijt te raken. Het komt dus wel vaker voor dat woonboten gratis van de hand ge daan worden. De reden dat Machielse nu van de woonboot af wil, is omdat hij afge lopen zomer een woonark heeft gekocht. uur en een seconde lang alleen zwemmen of fitnessen mag ook. Na afloop zorgt DJ Martij n voor een 70's Disco. De Wintertij^ Challenge vindt tegelijkertijd plaats bij Optisport en nog op zo'n honderd andere locaties in de nacht dat de wintertijd ingaat en de klok teruggaat. Het festival start om 16.00 uur. De toegang is gratis. Er treden zes regionale bands op: Gantle Acous tic, Blue Clay, ROLR, CIA Cover band, Bandover een surprise act. Vanaf november start het Kasteel „De bak van de woonboot was vroeger van een werkschip en moet iedere tien jaar uit het wa ter voor inspectie. Als dat niet ge beurt, krijg je de boot niet verze kerd." Met de woonark heeft Machielse deze kostenpost gelukkig niet. „De ark is met als doel gebouwd om op te wonen, niet om mee te varen. Het casco is van beton en kan als dat nodig is vanuit binnen gerepareerd worden. Hierdoor hoeft de boot niet iedere tien jaar uit het water en bespaar ik duizen den euro's." Ondanks het onderhoud en de kosten van een huis op het water, zou Machielse het niet willen ver ruilen voor een woonplaats op het land. „Tien jaar geleden ben ik terug naar Nederland gekomen. Ik had voor mijn werk een aantal jaren in Amerika gewoond. Ik zocht een plekje waar ik het ultie me vakantiegevoel altijd kon bele ven. Dat vond ik hier op het wa ter." De woonboot moest eigenlijk 1 ok tober al weg van de gemeente, omdat de doorgang voor schepen nu belemmerd wordt. „Ik had een koper maar die wilde hem niet", legt Machielse uit. Maar niet voor lang meer, zo zegt hij zelf. „Waar schijnlijk gaat de woonboot naar Friesland. Ik ben gebeld door een bedrijf die de boot komt halen." Wat er met de boot gaat gebeuren weet Machielse niet. „Hij is niet lek en dat is best bijzonder. In Amsterdam liggen veel boten met een dompelpomp om droog te blijven. Voor een tweede leven kan de woonboot nog prima door." van Batavia ook met een reeks maandelijkse Live unplugged mu- ziekoptredens. Deze vinden steeds plaats op een zondagmid dag. Aanvang 17 uur. Ook daarbij is er gratis entree. Het eerste op treden in deze reeks is op 17 no vember. Dan treedt de band The Outback op. Die bracht onlangs een album uit en speelt naast ei gen werk ook covers van bekende nummers. Op 8 december is het de beurt aan The Blue Clay. Die speelt akoestische folk en americana. Op 26 januari volgt een optreden van Ray Alain. Dit duo speelt mu ziek van de sixties tot nu. Terra Maris in Oostkapelle gunt belangstellenden vrijdag een kijjc- je achter de schermen van het zee-aquarium. Daarin leven vis sen en andere zeedieren die in de Oosterschelde en de kuststrook voorkomen. In het grote aqua rium is een dijktalud met strand- palen gemaakt, waar zee-anjelie ren, zee-anemonen, schelpdieren en wieren leven. Tussen de strand- palen door zwemmen haaien, zee baarzen en andere vissen. Op de bodem liggen tussen het zand di verse soorten platvissen. Wie mee wil, kan zich melden bij de balie van het museum. De rondlei ding duurt van 13.00 tot 13.30 uur. cd door Maurits Sep OOST-SOUBURG - Twee jaar geleden was het CDA'er Rijnco-Jan Suur- mond die de kat de bel aanbond; nu is het Lou Waterman van de PSR. De boodschap is dezelfde: er moet hoognodig iets gedaan wor den om leven te brengen op de Ka rolingische Burg. Na het CDA pleit nu ook de PSR voor meer activiteiten op de historische ringwal burg in Oost-Souburg. SCHOONHEIDSINSTITUUT door Maarten Back I Op de Facebookpagina wordt van alles aangeboden: van een klein poppetje tot een Maxi-Cosi voor de baby of zelfs een complete woonboot. Alles is gratis af te ha len. www.wintertijdchallen- ge.nl/event/vlissingen-optisport door Henk Postma XT,a Care Sr hminhnil, instituut maandag Vm (Tonrirfiliv) Klwii Frankrijk 7. 4461 ZN Govs U 900 17.00 on 0113 317771. grain park erop 19 00 33.00 inloCxtraraie www xtrarare.nl vrijdag 09 00 17 30 uur 4'9alonXliaCara zaterdag 09 00 13.00uur WESTKAPELLE - In Westkapelle vindt op zaterdag 2 november voor de eerste keer een bevrijdings popfestival plaats. Dat gebeurt in café Het Kasteel van Batavia. Het herinnert aan de landing van de ge allieerden bij Westkapelle op 1 no vember 1944. Het was bedoeld als een ludieke actie, maar de ad vertentie werd meer dan honderd keer gedeeld en drie geïnteresseerden kwamen aan de deur. Adriaan Machielse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24