Ada van Randwijk (101overleden 'De mensen komen wel v; I Domburgse Vikinggesp Klaverblad Zeeland opent meldpunt 4 Lekker puh Op buitenlandse vakanties wordt beknibbeld. Zeeland lijkt ervan te profiteren. 66 Zeeland steunt op Gelderland, Zuid-Holland, Utrecht 22 ZEELAND BESTE ZOMER IN VIER JAAR donderdag Je bent eigenaar van een res taurant in Axel, de tafeltjes zijn goed bezet, vanuit de keuken waaieren honger- makende geuren en de gasten lepelen genoeglijk hun bordje leeg. Komt er een bezopen Rus binnenwankelen. Die begint de clientèle lastig te vallen en de boel op stelten te zetten. Wat doe je dan als eigenaar? Je ver koopt zo'n vent een stevige op lawaai en sodemietert hem de tent uit. Klaar is Kees. Klaar is Kees? Als ik de eige naar van het restaurant was, zou ik daar niet zo zeker van zijn; voor je het weet staat Poe- tin bij je op de stoep om excu ses te eisen. Want Poetin, zo weten we inmiddels, laat niet met zich spotten. Eerst was daar het incident rond de Russische ambassa deur in Den Haag. Die roste in een dronken bui zijn kinderen af, werd door de politie in de boeien geslagen en in het ca chot geworpen. 'Schande', brul de Poetin vanuit het Kremlin. Hij balde de vuisten en verlang de op hoge toon verontschuldi gingen. En wat deed onze mi nister van Buitenlandse Zaken? Inderdaad, geïmponeerd door zoveel verbaal geweld, bood brave Fransje namens ons allen zijn nederige excuses aan. Vrede getekend? Niks daarvan. Dinsdagavond werd een Neder landse diplomaat in zijn appar tement te Moskou door een paar indringers mishandeld. 'Lekker puh', roepen de Russen triomfantelijk, 'moeten jullie maar met je tengels van onze ambassadeur afblijven'. Dit jaar worden we geacht te vieren dat we al heel lang vriendjes met Rusland zijn. Maar met zulke vrienden heb je geen vijanden meer nodig. 'De slingers moeten van de mu ren', hoorde ik een politicus op de radio zeggen. 'Koning Wil lem-Alexander en koningin Maxima moeten hun voorgeno men bezoek aan Rusland afbla zen', sprak een andere parle mentariër op gedecideerde toon. Ik denk dat Willem-Alexander en Maxima juist wél moeten gaan. Kan Willem-Alexander die Poetin helemaal gek van ja loezie maken. „Jij hettf lekker niet zo'n lekker wijf en ikke lek ker wel. Lekker puh!" Bezetting vakanties: Pasen 55% Mei 75% MIDDELBURC - In de tweede helft van oktober werden er 11,5 pro cent minder vliegvakanties ge boekt dan in dezelfde periode vo rig jaar, blijkt uit boekingscijfers van brancheorganisatie ANVR. In Zeeland is het aantal boekingen in de herfst identiek aan dat van vorig jaar, met een plus voor de vakantieparken. „Misschien profiteren wij wel van de terugloop van het aantal vlieg vakanties", zegt Patrick Polie van Promotie Zeeland Delta. De teller van het aantal boekingen in Zeeuwse hotels, bed and break fasts, vakantieparken staat in de eerste week van de herfstvakantie op 40 tot 50 procent. „Het lijkt misschien wat rustig te zijn, maar we hebben altijd minder bezoe kers als Regio Zuid vakantie heeft", zegt Polie. „Zeeland steunt op Gelderland, Zuid-Holland, Utrecht en natuurlijk komen er ook Brabanders en Limburgers. VLISSINGEN - Dinsdag is Ada van Randwijk op 101-jarige leeftijd overleden. Ze was weduwe van Henk van Randwijk (1909-1966), de verzetsman, journalist en dich ter wiens naam verbonden is aan de vrijheidslezing die elk jaar op 5 mei wordt gehouden in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. Net als haar man, die hoofdredac teur was van het illegale blad Vrij Nederland, was ook Ada van Randwijk actief in het verzet, on der meer als koerierster. De Van Randwijklezing is begon nen als een initiatief van de Zomeruniversiteit Zeeland en de. PZC. Sinds 2005 is de lezing een programmaonderdeel van het Be vrijdingsfestival Zeeland. Tot de sprekers behoorden onder ande ren Max van der Stoel, prinses Ma- bel en Job Cohen. Tot 2010, toen Jan Marijnissen op het spreekge stoelte stond, woonde Ada van Randwijk elke lezing bij. Haar ge zondheid liet niet toe dat ze de laatste drie lezingen - van Alexan der Pechtold, Inez Weski en Paul Scheffer - kon bezoeken. „In die twee maanden hebben we gelukkig meer omgezet dan de vo rige zomerVeel ondernemers in Zeeland hebben ondanks het slechte voorseizoen toch een goe de zomer kunnen draaien. „We hebben geen speciale acties gehad of de prijzen omlaag gedaan, je zou eerder de prijzen omhoog doen na zo'n voorseizoen", zegt Smit. „Maar het hoeft maar vijf tien graden te zijn. De mensen ko- MIDDELBURG - Tüssen alle archeolo gische vondsten bijna drie jaar ge leden gedaan in Domburg be vindt zich een ongeveer 1200 jaar oude bronzen gesp afkomstig van de Vikingen. Op initiatief van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) is een workshop ge houden met deskundigen uit Ne derland, België en Engeland. Daar bij werden tal van metalen voor werpen bekeken die tijdens de op graving in Domburg zijn gevon den. Experts kwamen tot de con clusie dat één van de voorwerpen een metalen gesp van de Noor mannen is, daterend uit de negen de eeuw. Volgens SCEZ-depotbe- heerder Henk Hendrikse gaat het om een zeldzame vondst. Dat de Vikingen langs de Zeeuwse kust aanwezig zijn geweest is bekend, maar er zijn in Zeeland maar wei nig voorwerpen gevonden die aan dit volk zijn toegeschreven. Het Zeeuwse patiëntenplatform houdt de meidactie naar aanlei ding van onderzoek van zusteror ganisatie Zorgbelang Brabant. Daaruit bleek dat veel mensen met een verstandelijke beperking en hun mantelzorgers problemen ervaren bij een ziekenhuisbezoek of een opname. „Deze mensen moeten op een an der niveau benaderd worden. Dat blijkt vaak niet goed te gaan", zegt Ad van de Kreeke van Klaver blad. Hij heeft de indruk dat deze problemen ook in Zeeland spelen. Dat maakt hij op uit gesprekken die medewerkers van Klaverblad voerden met vertegenwoordigers van Zeeuwse zorgorganisaties voor mensen met een verstandelij ke handicap. Van de Kreeke: „Ziekenhuisperso neel moet in de vraagstelling en het taalgebruik rekening houden met deze mensen. Iemand met We richten ons vooral op mantelzorgers en familie leden. Zij gaan vaak mee naar ziekenhuisbezoeken. angststoornissen kan het bedrei gend vinden als iemand in een witte jas zegt 'ik ga jou behande len'. Zo'n patiënt wordt daardoor angstig. Dat soort problemen pro beren we met de meidactie boven water te krijgen. We richten ons vooral op mantelzorgers en fami lieleden. Zij gaan vaak mee naar ziekenhuisbezoeken." Aan de hand van de resultaten van de meidactie wil Klaverblad in gesprek gaan met de Zeeuwse zieicenhuizen. Mensen kunnen hun ervaringen melden vanaf maandag 21 oktober tot en met vrijdag 1 november, op werkdagen tussen 9.00 en 14.00 uur. Telefoonnummer 0113-212783 of ask@klaverbladzeeland.nl. Willem van Dam Herfst opsteker door Edith Ramakers Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Patrick Polie. door Merlijn van Dierendonck MIDDELBURG - „De eerste zes maan den was het natuurlijk helemaal niks, maar in juli en augustus heb ben we het verlies in kunnen ha len", vertelt Christiaan Smit, eige naar van ijssalon A Domani in Mid delburg. Ondernemers spelen quit te. door Cornelieke Blok De bronzen gesp in de voor de Vikingen kenmerkende Borrestijl. GOES - Klaverblad Zeeland opent een meldpunt voor mensen met een verstandelijke beperking en hun mantelzorgers. Zij kunnen klachten kwijt over de Zeeuwse ziekenhuiszorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22