0* k y 'Het leukst is het om zelf ontdekkingen te doen' VERDIEPING 11 DONDERDAG 1 7 OKTOBER 2013 ir~ urn gaten, je hoort ze kraken, de verbindingen raken los. Na de restauratie zullen de ban den een milde belasting kunnen dragen. Hopelijk komen ze nu, met de voorberei dingen van de tentoonstelling en het be zoek van de koning, voor de laatste keer in beweging. Alleen als iemand echt iets moet weten van het papier, geven we toe stemming voor inzage. Dat is hooguit eens in de vijfjaar." De facsimile heeft een oplage van honderd stuks. De koning ontvangt de eerste, de an dere volgen de komende maanden. „Ze worden handgebonden in Kroatië. Het is tijdrovend werk", verklaart Werner. Wie de negen foliobanden óók in de boeken kast wil hebben, moet snel zijn. Slechts honderd exemplaren worden verkocht, meer dan zeventig mensen hebben al voor- afingetekend. Dat had Werner nooit dur ven dromen, toen hij drie jaar geleden aan het project begon. „Toen de uitgever ermee begon, vonden we het wel een risico. Ze kosten bijna 7.000 euro. Maar er zijn ook mensen die geen last hebben van de crisis, die hooguit de aanschaf van hun Mercedes ervoor uitsteller^ Na deze week verwacht ik dat die andere dertig exemplaren ook zo weg zijn." En voor wie 7.000 euro teveel is: voor een fractie van het bedrag is het tien de deel, met daarin een wetenschappelijke beschrijving van de historisch-cartogtafi- sche achtergronden van de Atlas der Needer- landen, los te koop. ot zijn eigen verrassing vond conservator Jan Werner tij dens een wandeling deze zo mer stukken van een oude Spaanse verdedigingsgracht te rug, die op de kaart van het Kwartier van Roermond was ingetekend. Zo zijn aan de hand van de oude kaarten in het land schap interessante sporen te vinden uit de eerste jaren van het koninkrijk. Die zijn beschreven in het boek Wandelingen der Neederlanden, van de hand van Joyce Roodnat, Kester Freriks en Erik van Zuy- len. „Maar het leukst is het nog om zelf ontdekkingen te doen in het landschap." Veel van de kaarten uit de atlas waren oorspronkelijk bedoeld om tot grote wandkaarten aan elkaar geplakt te wor den. „Dit blad van Zeeland is onderdeel van een negenbladige grote wandkaart. Rechts van deze kaart volgt de kust van Zuid-Holland, aan de onderkant moet westelijk Noord-Brabant komen te lig- gen", legt Werner uit. Vier foliobanden omvatten de provincies Zuid- en Noord-Holland, een is gereser veerd voor Zeeland, terwijl andere pro vincies gedrieën in een band zijn gestopt, zoals Utrecht, Gelderland en Overijssel. „Op deze manier zie je waar de macht lag: in Holland, met een bescheiden rol .voor Zeeland, vanwege de ligging aan de zee." Goed zichtbaar is hoe binnen- én buiten grenzen zijn veranderd. „Kijk eens op het Kwartier van Roermond: Noord-Limburg hoorde indertijd bij Gelderland. Gelde ren ligt tegenwoordig in Duitsland, maar dat plaatsje is wel de bakermat van de provincie Gelderland." Op het eerste oog lijkt Drenthe uit ge bruiksgemak bij Overijssel gevoegd, maar dat blijkt niet te kloppen. „Op deze kaart kun je zien dat dit de historische si tuatie is. Drenthe was een van de vier kwartieren van Overijssel. De andere wa ren Twente, Vollenhoven en Salland." Uit esthetische overwegingen werden de kaarten vaak niet naar het noorden ge legd, maar een slag gedraaid. Zo zijn de Wester- en de Oosterschelde nu goed van elkaar te onderscheiden, ten opzichte van de ligging van de Noordzee. De kaarten waren er niet alleen om te raadplegen, maar ook om mee te pron ken. Een mooi voorbeeld is de kaart van de Slaperdijk tussen Amerongen en Rens- woude. Het verloop ervan is in zes bla- T, den ingetekend door landmeter Justus van Broeckhuysen in 1705. „Mensen vra gen zich af waarom die dijk daar ligt. Vroeger zorgde het veen voor een natuur lijke waterscheiding, maar door jaren van afgravingen was het gebied veel lager ko men te liggen. Als de Rijndijk doorbrak, stroomde het water dwars door de Gel derse Vallei tot Amersfoort, en als je pech had tot helemaal naar de Zuiderzee." ATLAS DER NEEDERLANDEN I Uit esthetische overwegingen werden kaarten wel eens een slag gedraaid, waardoor het noorden niet bovenaan ligt. Op deze kaart onder meer Breda en de Biesbosch; het noor den wordt aangegeven met een kompas dat midden in het water is getekend. Linksboven: Utrecht, onderdeel van een wandkaart in 17 bladen door Bernard de Roy, de tweede uitgave uit 1743. Linksonder blad van Zeeland, onderdeel van een negenbladige grote wandkaart van de Zeven Provinciën uit circa 1740. bron Bijzondere Collecties Universiteit van Amsterdam zie onze website/binnenland Bekijk meer oude kaarten online T Tentoonstelling Atlas der Neederlanden: de dageraad van het koninkrijk, 18 oktober tot 9 februari, di-vrij 10-17 uur, za-zo 13-17 uur, Bijzondere Collecties, Oude Turfmarkt 129, Amsterdam. Facsimile At/as der Neederlanden, uitgeverij Asia Maior/Atlas Maior, genummerde op lage van 100 sets van elk tien delen, 6.995 euro. Bestellen: www.asiamaior.nl of www.atlasderneederlanden.uva.nl, ISBN 978 90 74861 35 9. Tiende deel De Atlas der Neederlanden: Kaarten van de Republiek en het prille Koninkrijk, met 'Belgiën' en 'Coloniën', 190 euro (t/m 15 november 2013, daarna 245 euro). Bestellen bij boekhandel Nijhof Lee of: www.bijzonderecollecties.uva. nl/webwinkel, ISBN 978 90 81926 447. Wandelingen der Neederlanden, door Joyce Roodnat, Kester Freriks en Erik van Zuy- len, uitgeverij Athenaeum, 29,95 euro, ISBN 978 90 25300 94 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11