School deltavliegen Nieuwvliet gered dankzij crowdfunding Promenade en strand aan Oude Dokken Gent Sport met Franse kinderen ZEEUWS-VLAANDEREN 23 Jan Zegers presenteert vrijdag zijn tweede boek 'De stenen van Cruz de Ferro zwijgen' in de bibliotheek van Terneuzen. terneuzen - Steeds meer mensen denken een boek te kunnen schrij ven, terwijl er steeds minder gele zen wordt. Weinig schrijvers sla gen erin veel lezers te bereiken, lan Zegers lukte het vorig jaar wel met zijn eerste publicatie Worste ling naar Geluk, over de moord op een rijke koopman in Terneuzen. Vrijdag verschijnt zijn tweede boek: De stenen van Cruz de Ferro zwijgen, waarvoor hij heeft geput uit zijn eigen levensgeschiedenis. Wat autobiografisch is en wat niet, laat Jan Zegers in het mid den. Het doet er ook niet veel toe. Hoofdpersoon in het boek is Hans Patteer, waarschijnlijk het alter ego van Jan Zegers. Hij groeit op in buurtschap Driewegen onder de rook van Terneuzen. Driewe gen is opgeslokt door Terneuzen en ligt er nu wat verstild bij. In de jonge jaren van Hans Patteer, zo te lezen kort na de Tweede We reldoorlog, was dat heel anders. De lagere school zat vol kinderen. Iedereen kende iedereen. De socia le controle was groot, maar bewo ners hielpen elkaar ook in slechte re tijden. In Hans' jeugdjaren gebeurt iets wat zijn leven zal tekenen. Hij gaat met vrienden spelen op het terrein waar ooit de eerste staalfa briek van Nederland moest ko men. In 1899 begon de bouw. In 1905 was alles klaar voor gebruik, maar productie is er nooit ge draaid. Het bedrijf ging om duiste re redenen failliet. De vier schoor stenen zouden nog blijven staan tot 1972. Ze zijn opgeblazen om de Zevenaarhaven aan te kunnen leggen. In en rond de staalfabriek moet altijd een mysterieuze sfeer hebben gehangen. Wat er ge beurt, als Hans en zijn vrienden op het terrein gaan spelen, past daar precies bij. Eén van de jon gens blijft weg. Hij is 'verdron ken' in het Kanaal. Wat er die dag precies gebeurd is, blijft tot bijna het einde toe in Jan Zegers' tweede boek een myste rie. Als lezer blijf je je ook voort durend afvragen hoe de vriend van Hans aan zijn einde is geko men. Jan Zegers weet zo de span ning erin te houden, zeker omdat de dood van zijn vriend tot ge volg heeft dat zijn beste vriendin netje met haar ouders naar Austra lië emigreert. Ze zullen elkaar op latere leeftijd weer ontmoeten, maar Hans vertelt haar niet wat hij inmiddels weet, hoe haar broer is gestorven. Jan Zegers, voormalig bedrijfslei der van de BMW-garage van Ver- brugge, is erin geslaagd weer een boek te schrijven dat zeker voor Terneuzenaren veel herkenbare elementen bevat. Het had hier en daar wat korter gekund, maar hoe hij het Driewegen van weleer op nieuw tot leven brengt, maakt al les goed. Het boek wordt vrijdag gepresen teerd in de bibliotheek van Ter neuzen om 14.00 uur. Jan Zegers is aanwezig van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur om te signeren. De stenen van Cruz de Ferro zwij gen is uitgegeven bij ClusterEf- fect, telt 296 bladzijden en kost 17,95 euro. De school stond te koop en dreig de te verdwijnen. Dankzij Heieen van den Bos is dat niet gebeurd. Zij leerde deltavliegen in Nieuw vliet en wilde de school redden. Financiering bij banken kreeg ze echter niet los. Een deltavlieg- school is niet zo'n zekere investe ring. Van den Bos, niet voor één gat te vangen, greep naar een ander mo dern financieringsmiddel: crowd funding. Ze gebruikte daarvoor op internet het platform Crowd- AboutNow. „Dat biedt een alter natief voor hoge rentes bij ban ken", aldus Van den Bos. De actie via CrowdAboutNow le verde snel succes op. Al drie we ken na het begin was 17.000 euro geïnvesteerd. De score is inmid dels opgelopen tot 25.000 euro en dat tegen een rendement van 2,7 procent, wat volgens Van den Bos laag is. Het is de investeerders ook niet te doen om het rendement, weet ze. „De investeerders in de vlieg- school, vrienden, piloten, maar ook onbekenden, hechten duide lijk meer belang aan lef en dro men dan aan geldelijk gewin", al dus de initiatiefneemster. Zij citeert een reactie van een in vesteerder: 'Zoveel liefde voor de sport en ambitie om iets moois voort te zetten en mogelijk uit te bouwen moet worden gesteund.' De deltavliegschool is gevestigd op Boerenhoeve Nieuwvliet. De school deelt het terrein met een parapenteschool (parapentes zijn glijschermen waarmee rond hel lingen wordt gevlogen) en vlieg- vereniging Jan van Gent. De over name van de deltavliegschool is al dus Van den Bos dankzij de bijdra gen nu 'verzekerd'. Van eleven exposeert Sofie Van eleven uit Zeebrug- ge exposeert tot en met 17 no vember in galerie De Twaalf Apostelen aan de Kapellestraat in Sluis. Zij won twee jaar gele den de schilderswedstrijd van de aanpalende kunstenaarswin- kel Artists Materials. Soosmiddag Caritas Caritas Clinge houdt donder dag in Malpertuus een soos middag voor 60-plussers, waar op volksverhalen centraal staan. De verhalen die worden verteld zijn gebeurtenissen die écht in de streek hebben plaats gevonden. Aanvang: 14.00 uur. Kinderen van basisscholen in de gemeente Sluis zijn morgen welkom bij een sportmiddag van de Stichting Welzijn West Zëeuwsch-Vlaanderen. Die vindt plaats in het sportcen trum in Oostburg en begint om 13.00 uur. Deelnemers kunnen meedoen met onder meer voet bal, turnen, dansen en zwem men (A-diploma vereist). Deel name is gratis. Er komen, dank zij een uitwisselingsproject, ook veel Franse kinderen. Op verschillende plekken worden de drie oudste dokken van Gent gedempt, maar een deel wordt ook behouden en ingrijpend gere noveerd. Het gaat om een project dat tientallen miljoenen vergt. Het wordt stapsgewijs uitgevoerd. Naast woningen is plaats inge ruimd voor tal van recreatiemoge- lijkheden, kantoren, lokale klein handel en publieke voorzienin gen zoals een school, een kinder dagverblijf en een sporthal. De stadsring wordt er deels voor ver legd. In één van de voormalige dokken zijn inmiddels ligplaatsen voor 34 woonboten gecreëerd. De ze week werd bekendgemaakt dat de oude kaaimuren van het Hout dok worden gerenoveerd pn dat er een wandelpromenade en een strand worden aangelegd. Er komt ook een jachthaven. De tota le kosten van deze fase bedragen naar schatting 2,2 miljoen euro. De renovatie en herinrichting moeten in het najaar klaar zijn. REGIOAGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. WOENSDAG 16 OKTOBER 2013 Dood vriend blijft lang mysterie door Harmen van der Werf I Hier gebeurde iets wat het leven van de hoofdpersoon uit het nieuwe boek van Jan Zegers zou tekenen, foto Beeldbank Zeeland, Zeeuwse Bibliotheek NIEUWVLIET - Eén van de oudste scholen voor deltavliegen in Neder land, Randonaero Adventures in Nieuwvliet, is gered dankzij finan ciering door particulieren, oftewel crowdfunding. SLUIS OOSTBURG CLINGE door Wout Bareman CENT - Het havengebied van de Oude Dokken in het noordelijke deel van Gent wordt heringericht. De komende vijftien tot twintig jaar verrijst er een nieuwe woon wijk met zo'n 1500 woningen. WOENSDAG 16 OKTOBER AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten; De Halle, 13.45 uur: Dansmiddag; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schieting; HULST - De Lieve, 19.30 uur: Bruno Gro- ning lezing met als thema 'genezende kracht'; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 14.00 uur: Bingo; OSSENISSE - Herberg De Snis, 13.30 uur: Kaarten; PHILIPPINE - De Kaaie, 14.00 uur: Bie den, jokeren; SAS VAN CENT - De Statie, 14.00 uur Kaarten; St Albert, 14.00 uur: Kaarten; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Kaarten, zangles; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Bingo;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63