~*ec8( DE AANHOUDER WINT De dagen duurden voor Tim verschrikkelijk lang 66 Daarna ging ik sporten. Gewoon, rondjes lopen door mijn cel van drie bij vier BINNENLAND 5 terre des hommes Aletta Jacobs. Amsterdam 1914 len als een arrestatieteam van de politie dat doet'." Allemaal zeggen ze niet zomaar 'rijke omaatjes' te overvallen. Een van de daders in het rapport: „An dere criminelen overvallen inte resseert me niet, zij weten wat voor risico ze lopen. Ik ben ook een dealer, ik weet ook dat ze bij mij met vijf man binnen kunnen komen. Maar iemand die gewoon zo aan het winkelen is - ze krij gen klappen met een hamer, dat kan gewoon niet. Het zijn dingen die een grote maatschappelijke rel veroorzaken. En daardoor zijn die straffen ook zo enorm omhoog ge gaan. Mensen gaan een oma over vallen, ze slaan een eigenaar van een juwelierszaak half dood. Dat soort dingen gaat gewoon te ver." Wie die oma's dan wel overvalt? Onderzoekster Lindegaard: „Dat blijft natuurlijk het punt. Het ge beurt wel degelijk. Alleen wijzen ze allemaal naar een ander." HILVERSUM 'Gijp' wint NS-prijs De NS Literatuurprijs is gewon nen door Michel van Egmond met het boek Gijp over oud voetballer en televisiecommen tator René van der Gijp. Van de stemmers koos veertig procent voor Gijp. In totaal brachten 96.000 mensen hun stem uit. APELDOORN Excuses voor training De directeur van de Politieaca demie heeft excuses aangebo den aan haar studenten die ge wond zijn geraakt tijdens een weerbaarheidstraining met een kickbokser. De academie heeft maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. HILVERSUM Britse politie zoekt Nederlandse getuigen Alle Nederlanders die op 3 mei 2007, ten tijde van de verdwij ning van de Britse peuter Made leine McCann, in Praia da Luz in de Algarve verbleven, is gis teren tijdens Opsporing Ver zocht gevraagd via 0800-6070 contact op te nemen met de po litie. De driejarige Madeleine verdween 's avonds uit het ap partement dat haar ouders had den gehuurd. De Britse politie heeft veel reac ties gekregen op oproepen die maandag werden uitgezonden in Crimewatch. Vandaag be steedt de Duitse televisie aan dacht aan de zaak. Iedereen heeft idealen. Maar lang niet iedereen heeft de kracht om ervoor te strijden tot ze verwezenlijkt zijn. Daarom laten wij ons inspireren door mensen als Aletta Jacobs. Ze vocht dwars tegen alles in voor de rechten van vrouwen. Voor een betere wereld. Daarmee kreeg ze iets voor elkaar dat ondenkbaar was in haar tijd. Net als zij blijven wij vastberaden en strijden wij voor óns ideaal: een wereld zonder kinderuitbuiting. Waarin een kind kan opgroeien tot iemand die de wereld ook zelf beter kan maken. stopt kinderuitbuiting door Merel van Beers LOON OP ZAND - Hij is al een week thuis, heeft al een frikadel speciaal gegeten en gegamed met vrien den, maar in zijn hoofd is het nog niet helemaal goed. Het schiet nog alle kanten op, zegt Tim Valk (20). Tijdens een va kantie raakte hij betrokken bij een dodelijk ongeval en ging de Vietnamese cel in. Hij voelt zich opgelucht, schuldig, in de war vaak. En moe ja, vooral moe. Hij is al vaak terug geweest op de plek. Middenin de nacht vooral, zwetend, in zijn cel. „Dan lag ik ineens weer op de grond naast m'n scooter." Nu is hij thuis. Hij wil eerst even een sigaretje roken met z'n beste vriend Arjen met wie hij op va kantie was in Vietnam. Een gewel dige vakantie was het, drie weken lang. Met moeite denkt Tim Valk dan ook terug aan het moment dat daar abrupt een einde aan kwam. Ze hadden scooters ge huurd en toerden twee dagen lang over het eiland Phu Quoc. Tim ziet hem aankomen, de mo tor. „Arjen kon hem ontwijken, ik niet meer. Hij raakte m'n arm en ik verloor de macht over het stuur." Daarna gaat het beeld op zwart. „Ik weet alleen nog dat ik daar lig en samen met die man in een taxi naar het ziekenhuis werd gebracht." Die man is een 51-jari- ge Vietnamees. Tim heeft hem ge schept in zijn val. Hij is buiten be wustzijn en Tim vreest dan al het ergste. Even later horen ze dat de man overleden is. Tim wordt op gepakt en gaat voor 48 uur de poli tiecel in. Arjen brengt hambur gers en een matje om op te sla pen. Maar Tim mag niemand zien en niemand spreken. Later brengt Arjen hem het slechte nieuws: hij moet naar de gevangenis, twee maanden naar Rach Gia. „Doods bang was ik." Zijn handen trillen. Thuis in Loon op Zand lijkt de spanning zich voort te zetten. Dan noemt hij het gevangenis nummer: „883-13." Ze verven het op zijn kleren: 883-13. Koortsach tig maar met een sprankje hoop op een snelle oplossing komt Tim de eerste week door. Dan komt zijn advocaat en Tim beseft dat het niet bij die ene week zal blij ven. „Met een brief van mijn ouders en een boek van de consul ging ik terug naar mijn cel." Het slechte nieuws en de brief breken Tim Valk hem. „Maar de andere gevange nen bleven 'baby! baby!' naar me roepen. Toen heb ik de knop om gezet. Ik moest wel." Hij past zich aan. „Om 5 uur werden we ge wekt door de radio. Dan ontbijt, altijd noodles. Daarna ging ik sporten. Gewoon, rondjes lopen door mijn cel van drie bij vier. En dan lezen, 25 bladzijdes per dag, anders had ik het boek te vlug uit, bedacht ik. Lion and Dragon heet te het. Over de Vietnamees-Ne- derlandse betrekkingen." Om 11 uur lunch, altijd rijst. „Tot het avondeten (ook rijst) ging ik maar uit het raam kijken. De dagen duurden verschrikkelijk lang." Er komen brieven van thuis, maar pas na een week of vier is er echt nieuws. „Mijn vader zou langsko men. Ik was natuurlijk blij, maar ik voelde me ook schuldig. Voor het verdriet dat ik mijn ouders heb aangedaan." Het bezoek gaat toch goed, maar als hij daarna niet met zijn vader mee naar huis mag, komt dat kei hard aan. Opnieuw een tegenval ler, want de familie van het slacht offer had de aanklacht al ingetrok ken nadat ze ruim 28.000 euro smartegeld had gekregen. Maar er moest nog een onderzoekscom missie bekijken of Tim vervolgd zou worden_of niet. Het oordeel pakte gunstig voor hem uit. „Net daarvoor had ik de situatie al min of meer geaccepteerd. Ik zou drie tot vijf jaar vastzitten. Maar als je dan hoort dat je wellicht na een week vrij komt, dan kun je alleen maar daar aan denken." Sinds een week slaapt Tim weer in zijn eigen bed. A l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5