IjÊÊH* GroenLinks wil onderzoek Rekenkamer Dooddoener Fietshelmproject sluit af met een kinderfeest Dienst Landelijk Gebied wordt opgeheven commentaar 'i AÈ ZEELAND 19 GL in Staten: doe kerncentrale dicht W: Dineren in de Kloveniersdoelen! Kloveniersdoelen «mooTi „S, yt Dat vindt GroenLinks in de Twee de Kamer. „Onacceptabel dat niet duidelijk is waar een half miljard, bedoeld voor duurzame energie, gebleven is", reageert Kamerlid Liesbeth van Tongeren. „Dat de kerncentrale pas in 2034 dicht gaat is pijnlijk genoeg; want de Kamer had eerder tot sluiting in 2014 besloten. Nu is zelfs totaal onduidelijk wat er is terechtgeko men van de duurzame compensa tie die destijds met de Kamer is af gesproken. GroenLinks wil in zicht in de bestedingen en resulta ten tot nu toe en zo snel mogelijk een plan van aanpak om de afspra ken alsnog te halen." D66 vindt het ook belangrijk dat snel duidelijk wordt waaraan het geld is besteed. Stientje van Veld hoven: „Bij het eerstvolgende de bat zal ik minister Kamp hier naar vragen. De transitie naar een schone en groene economie is te belangrijk om geld te verspillen." De SP stelt vandaag schriftelijke vragen aan minister Henk Kamp (Economische Zaken). Volgens Paulus Jansen leiden vage con structies zoals in het Borssele-con- venant per definitie tot proble men. „In 2006 hebben verschillen de fracties, waaronder de SP, te gen verlengde openstelling van de kerncentrale gestemd. Het mis tige fonds is destijds door D66 (toen in het kabinet met WD en CDA-red.) in het convenant ge fietst om het besluit te kunnen verkopen aan de achterban." Jansen vindt dat 'de spelregels van het fonds niet deugen'. „Een maal gestort in een fonds, is het geld niet meer van Delta en Es- sent, maar van ons. Zo'n commis sie die vertrouwelijk projecten be oordeelt is lekker voor bedrijven. Die hebben geen pottenkijkers." Jansen wil dat de Kamer snel (ver trouwelijk) wordt geïnformeerd over hoe projecten zijn getoetst en wat waaraan is uitgegeven. Gemaakte afspraken moeten wor den nagekomen, vindt René Leeg te (WD). Hij wil eerst het rap port zien voordat hij officieel rea geert. „Maar ik vind het belang rijk genoeg om me erin te verdie pen, want het gaat om serieus geld. Dit soort teleurstellingen helpen de duurzame energievoor ziening niet vooruit." Zeven jaar geleden sloot de Nederlandse samenleving een over eenkomst met Delta en Essent. De kerncentrale Borssele, waarvan ze toen ie der voor de helft eigenaar wa ren, mocht langer openblijven. Een van de voorwaarden was dat de twee energiebedrijven elk 125 miljoen euro in innova tieve projecten voor duurzame energie zouden steken. Wat er met dit geld is gebeurd is duister. Delta en Essent ver schaffen er geen informatie over en hanteren een dooddoe ner: bedrijfsgevoelige informa tie. Deze opstelling is verwon derlijk. Delta is welbeschouwd van alle Zeeuwen en die heb ben recht op enige uitleg over de besteding van die 125 mil joen. Als blijkt dat een deel van dit geld verloren is gegaan in onfortuinlijke investeringen van Delta (biodiesel, zonnecel len) dan zij dat zo. Innoveren betekent risico's nemen. Nu be staat het gevaar dat gebrek aan transparantie uiteindelijk leidt tot minder draagvlak voor duurzame energie. MIDDELBURG - In een studie over het beheer van radioactief afval in de verre toekomst hoort de slui ting van de kerncentrale Borssele als een optie te worden meegeno men. De Statenfractie van Groen Links laat dit weten in een reactie op het plan van het ministerie van Economische Zaken de mogelijk heden te verkennen van wat te doen met radioactief afval nadat het honderd jaar in het opslagcen trum van de Covra in Vlissingen- Oost heeft gelegen. Sluiting van Borssele vermindert volgens Groen Links het probleem, omdat dan minder kernafval wordt ge produceerd waarvoor een oplos sing moet worden gevonden. MIDDELBURG - Het Regionaal Oor- gaan Verkeersveiligheid Zeeland houdt een fietshelm-feestje voor kinderen in Middelburg, Vlissin- gen, Veere en Noord-Beveland. De afgelopen weken hebben basis scholen in deze gemeenten mee gedaan aan het fietshelmproject. Om het helmgebruik te stimule ren, krijgen de betrokken leerlin gen tijdens een fietsevenement een gratis traktatie op vertoon van hun fietshelm. Ook is er mu ziek, een springkussen en een fietsparcours. De afgelopen maanden volgden leerlingen van deelnemende basis scholen een lespakket over fiets- helmen. Ook bekeken enkele scho len een theatervoorstelling. Daar bij leerden ze dat het best leuk is om een fietshelm te dragen. En vooral: waarom dat belangrijk is. Ook kregen de kinderen in groep 1 een fietshelm van het gemeente bestuur. Met het afsluitende fietsevene ment willen ROVZ en Provincie Zeeland kinderen stimuleren om hun helm te blijven dragen. Ook als zij hun fietshelm nog niet zo vaak op hebben. Ook in andere ge meenten loopt het helmenpro ject. Daar wordt in het voorjaar van 2014 een theatervoorstelling met een feestje georganiseerd. MIDDELBURG - De Dienst Landelijk Gebied houdt per 1 januari 2015 op te bestaan als landelijke dienst. DLG wordt per die datum opge splitst, waarbij vierhonderd fte overgaan naar de provincies. In Zeeland werken achttien mede werkers voor de DLG. In het onderhandelingsakkoord Decentralisatie Natuur van 20 sep tember 2011 was afgesproken dat de provincies, in verband met de decentralisatie van het natuurbe leid, per 1 januari 2015 de zeggen schap zouden krijgen over de vier honderd fte van DLG. Rijk en pro vincies hebben lang met elkaar overlegd hoe het woord 'zeggen schap' ingevuld moest worden. De staatssecretaris heeft zich al tijd op het standpunt gesteld dat de uitkomst van dit proces op vol doende draagvlak moest rekenen bij de provincies. De provincies hebben een voorkeur om de ge noemde fte's te verdelen per pro vincie en niet, zoals de staatssecre taris heeft voorgesteld, om de be schikking te kunnen hebben over deze fte's binnen DLG als onge deelde landelijke dienst. DLG heeft momenteel een om vang van circa 950 fte. Het is nog niet bekend welke functiegroe pen) al dan niet zullen overgaan naar de provincies. WOENSDAG 16 OKTOBER 2013 euro's van Borssele »oo* I foto Lex de Meester montage Donja Odijk DEN HAAG - De Algemene Rekenka mer moet onderzoeken wat er is gebeurd met het compensatie- fonds voor Borssele. Vanaf donderdag 17 oktober nu ook diner in de Kloveniersdoelen. Elke week op donderdag, vrijdag en zaterdag, weekmenu voor 22,50 en a la carte. www.kloveniersdoelen.nl Tegen inlevering van deze advertentie 25 korting op diner op 17, 18 en 19 oktober 2013 café cinema zalen tuinterras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59