I 66 Als je straks over 't zandpad naar je vakantiehuisje rijdt kom je meteen ontspannen aan 24 ZEELAND BROUWERSEILAND m Vijfentwintig jaar geleden maakte hij in de recreatiewereld faam met Port Zélande. Nu staat architect en 'conceptontwikkelaar" Matthijs Zeelenberg (66) aan de vooravond van twee nieuwe projecten aan de Brouwersdam. De 72 strandvilla's van Eco-hotel Punt-West, wa ren binnen vier weken ver kocht. Voor Zeelenberg een gunstig voorteken, want hij wil over twee jaar beginnen met de aanleg van Brouwerseiland; een nieuwe archipel van eilandjes nabij de Brouwersdam, waar drie jaar later 400 eenheden moeten staan. Hij heeft de afgelopen 40 jaar over de gehele wereld zeer vele leisureprojecten op zijn naam staan. Samen goed voor een investering van 6 miljard euro. Ondanks alle projecten die hij wereldwijd heeft gerealiseerd, valt er nog iets aan zijn oeuvre toe te voegen. Langs de oevers van de Grevelingen, waar hij zowel woont als kantoor houdt, verrijzen de komen de jaren twee projecten waar hij natuurbele ving de hoofdrol wil laten spelen. „Projecten waar wonen, recreëren en werken niet meer gescheiden zijn maar met elkaar vervlochten zijn in een natuurlijke setting." Zeelenberg wil met Brouwerseiland en Punt-West 'the next step in leisure' zetten. „In een ver verleden waren alle functies van el kaar gescheiden. Hier wonen, daar recreëren en verderop natuurbeleving. Ondertussen is er al veel veranderd, maar het kan nog veel be ter. We vinden het nog heel normaal dat jacht havens er uitzien als een parkeerterrein van boten; een drijvende camping eigenlijk. Als het mooi weer js, zit je op een meter afstand van elkaar te ontbijten. Je hebt dus nog min der ruimte dan thuis, waar je net bent wegge vlucht. Wat wij straks bieden op Brouwersei land is veel meer individualiteit, booteigena ren leggen straks hun schip beschut en mid den in de natuur aan de steiger." Die natuur moet nog worden aangelegd, daar voor is Zeelenberg een samenwerking met baggerbedrijf Boskalis aangegaan. Op de plek waar de drie schiereilanden van Brouwersei land moeten komen, is nu nog een oude, die pe werkhaven.te vinden. „De Middelplaatha- ven is zo diep dat er op de bodem bijna niets leeft. Door eilanden op te spuiten, gaan we er voor zorgen dat de bodem weer gaat leven. De natuur boven water wordt ingericht als een jong duinlandschap, net als je aan de andere kant van de Brouwersdam kunt vinden." Voor de vormgeving van de eilandjes heeft Zeelenberg met een schuin oog naar de morfo logie van de Ossehoek gekeken, een recrea tie-eilandje in het Grevelingenmeer. „Dat is een.door mensen gemaakt eilandje dat zich op een natuurlijke manier verder hëeft ont wikkeld. Er zijn baaitjes, waar schepen be- schut kunnen aanleggen en olifantenpaadjes die ontstaan zijn doordat mensen tussen de begroeiing hun weg hebben gezocht." Het verschil met de Ossehoek is dat op Brou werseiland wordt gebouwd. Ondanks dat de strandvilla's voor het hogere segment zijn be doeld, spat de luxe er niet vanaf. „Het tijdperk waarin mensen alleen maar streven naar su- per-de-luxe hebben we gehad. Mensen willen back to basic, overigens wel met usb-aanslui- tingen en wifi. Genieten van de basic genoe gens, metje voeten in het zand staren naar de horizon. Niets nodig, nergens heen. Als je straks over het zandpad naar je vakantiehuisje rijdt, kom je meteen ontspannen aan. Basic comfort, dat is je handen warmen aan het vuur. Door de crisis verlangt de tijdgeest naar dit soort zaken." Voor Brouwerseiland heeft Zeelenberg met zijn vrouw Richtje, tevens architect, overal ter wereld inspiratie opgedaan. Op de Scandinavi sche Oostzee, die hij met zijn zeilboot heeft verkend. Op Martha's Vineyard, het ëiland tus sen Boston en New York waar rijke Amerika nen hun buitenverblijf hebben „Misschien heb ik me voor Port Zélande 25 jaar geleden wel eens door de Franse stijl laten inspireren. Dat was in een tijd dat nog bijna niemand vloog. Toen moest je nog een stukje Frankrijk naar Nederland halen. Dat doen we nu niet, we maken echtde Brouwerseilandstijl. Die doctrine wordt er sterk ingehouden. Een heel eigen stijl die zich kenmerkt door onopval lendheid, rust, natuurlijke materialen, ecologi sche verantwoord. Houtrijk dus." Volgens Zeelenberg wordt de bebouwing op Brouwerseiland zeer divers, Van wat dichter in het duinlandschap aan de randen met veel De strandvilla's van resort Punt-West aan de noordkant van de Brouwersdam waren in vier weken verkocht, illustraties Zeelenberg Architectuur Zeelenberg bestrijdt crisis met duurzaamheid door Joeri Wisse Architect Matthijs Zeelenberg 4 Richtje en Matthijs Zeelenberg. foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56