Groen licht voor zorgvilla's bij résidence Oud Bommenede SCHOUWEN-DUIVELAND 21 De Prunje wordt gebruikt als berging voor water uit de polders. De koeien moeten daarom weg. SEROOSKERKE - Een pomp van de brandweer en een tractor van Wa terschap Scheldestromen staan dag en nacht te stampen aan de Slikweg bij Serooskerke. Ze pom pen water uit de achterliggende polders in De Prunje (onderdeel van plan Tureluur). Dat is nodig om het vele water van de over vloedige regenval van zondag weg te kunnen werken. Het gaat niet hard. Zes kuub per minuut en Waterschap Schelde stromen verwacht nog wel tot en met donderdag bezig te zijn voor dat het waterpeil in de polders weer normaal is. „Dit is de eerste keer dat we De Prunje gebruiken als waterberging", zegt Dirk Fluijt van natuurbeheerder Staatsbosbe heer. „Dat hebben we destijds bij de aanleg zo met elkaar afgespro ken." Fluijt staat.aan de rand van het water, de kaplaarzen diep wegge zakt in de zompige klei. Hij wijst naar een grote groep koeien aan de andere kant van de plas water. „We hebben de boeren gewaar schuwd dat ze de koeien weg moeten halen omdat het calami teitenplan in werking is getre den." Maatschap Van As uit Noordgouwe is een-van de bedrij ven met koeien in het gebied. Zij zijn gelijk begonnen met het weg halen. Met een flinke emmer biks zijn de koeien en kalveren in een kraal gelokt om later op de dag op te halen en naar de stal te breng en. Veertien dagen eerder dan ge bruikelijk. Normaal mogen de koeien er tot november blijven staan. Nu gaan ze eerder weg, om dat het waterpeil omhoog komt. Niet dat er direct gevaar is, vol gens Van As. Er zijn nog meer dan voldoende droge stukken over waar de koeien kunnen lo pen „En het gaat ook niet zo snel met deze pompen." De koeien lij ken van dit hele gedoe weinig op gewonden te worden. Ze grazen gewoon verder in de kraal. Wanneer de andere koeien uit het gebied gehaald worden is nog onbekend. Hoewel er vanuit de agrarische hoek in het verleden negatieve reacties zijn geweest op de natuur van Tlireluur, werkt het nu in hun voordeel, constateert Fluijt. „Ik denk dat we nu heel blij moe ten zijn met de natte natuur want anders had de Platte van Schou wen helemaal blank gestaan." Want niet alleen in Hireluur wordt water weggepompt, ook de kreken in de nabijgelegen Schelp- hoek zijn momenteel tot de rand gevuld met water uit de polders. Alle zoet water heeft volgens Fluijt wel een negatieve invloed op de natuur. Niet zozeer omdat grote gebieden dan zoeter zouden worden (het water in Tlireluur is nu zilt), maar wel omdat het wa ter uit de polders veel voedselrij ker is dan het water dat normaal in het gebied staat. Dat kan de be groeiing gaan beïnvloeden. Als we dit niet hadden gehad, was de platte van Schouwen ondergelopen Kinderclub en een griezelparty bij Big S In Big S aan het Sluispad in Burgh-Haamstede is het zater dag 19 oktober kinderclub. Vori ge keer werd gemozaïekt met kapot geslagen tegeltjes en de ze keer is weer iets anders ver zonnen. Voor vrijdag novem ber staat een griezelparty voor ikirtd£rt2tv1V&hiP4 jaar op het »n programma. De kinderclub za terdag begint om 14.00 uur. Meedoen kost 2,50 euro, inclu sief drinken en wat lekkers. Mobiel infopunt Visio toert door de regio Belangenorganisatie voor blin den en slechtzienden Konink lijke Visio is in de regio Zee land, Goeree-Overflakkee, Dor drecht, Alblasserwaard en Hoeksche Waard een mobiel in formatiepunt gestart. Dinsdag 22 oktober doet het mobiel info punt van Visio Middelharnis aan. Het Visio-busje staat van 13.00 tot 16.00 uur bij de biblio theek aan het Kerkepad in Mid delharnis. Mini-instuif YMCA in gebouw De Driehoek YMCA Zierikzee verzorgt woensdag 23 oktober een mi ni-instuif voor kinderen van 4 tot 7 jaar. De instuif wordt ge houden in gebouw De Drie hoek aan het Kerkhof Noordzij de in Zierikzee. De instuif begint om 14.00 en duurt tot 15.30 uur. Wie meer wil weten kan bellen met Wil na Bazen. Zij is bereikbaar op 0111-412921. 'Geef niet op' motto dienst met Laetare Gospelkoor Laetare uit Burgh-Haamstede treedt zon dag 20 oktober op tijdens de kerkdienst in de Bethlehem- kerk in Scharendijke. Het koor staat onder leiding van diri gent Van den Berg. Thema van de dienst is 'Geef niet op'. De eredienst'ii* de Bethlehemkefki au begint om 10.00 uur. Na afloop van de dienst kan nagepraat worden onder het genot van een kopje koffie. Jongeren en alcohol op agenda dorpsraad De dorpsraad Nieuwerkerk ver gadert dinsdag 22 oktober. De vergadering wordt gehouden in gebouw Punt-3 aan de Kerk- ring. Thema van de vergade ring is de campagne 'jongeren, laat ze niet (ver)zuipen'. Het is de bedoeling dat er een forum discussie gevoerd wordt over dit onderwerp. Ook op de agen da van de dorpsraad staat de be stuursverkiezing. Aanvang 19.45 uur. Project proeftuin op agenda dorpsraad Project proeftuin, een drie jaar geleden in Dreischor gestart proefproject met betrekking tot waterkwaliteit, wordt dit jaar afgesloten. Tijdens de ver gadering van de dorpsraad Dreischor op woensdag 23 okto ber presenteert Marloes van Til- borg de resultaten. De dorps raadsvergadering wordt gehou den in het dorpshuis en begint om 20.00 uur. Fikse stroomstoring in wijk Poortambacht, 2000 aansluitingen uur zonder elektriciteit In de Zierikzeese wijk Poort ambacht hebben de bewoners in de nacht van maandag op dinsdag gekampt met een stevi ge stroomstorihg. Ruim twee duizend aansluitingen hebben van 02.34 tot 3.33 uur zonder stroom gezeten. De oorzaak van de storing is volgens woordvoerder Gerard Fokker van Delta Netwerkbedrijf nog niet bekend. „Maar negen van de tien keer gaat het om een de fecte verbindingsmof in een stroomkabel." Dergelijke stroomstoringen worden door het systeem zelf gemeld aan Delta, waarna met gebruik van moderne technieken gericht kan worden gezocht naar de bron van de storing. Als gevolg van de stroomstoring raakte bij Allévo-zorgcentrum Borren- damme iemand opgesloten in een lift De brandweer bevrijd de het slachtoffer. „Ze hebben het idee altijd om armd, het past ook in de toekomst visie, maar ze wilden zeker weten dat er ook mensen komen. Dat hebben we nu bewezen", aldus initiatiefnemers Brenda Voet en haar zakenpartner Dominique De guelle. Volgend jaar rond deze tijd begint de bouw van de eerste fase van zeventien woningen. „In totaal komen er 35 zorgvilla's en 25 appartementen." Résidence Oud Bommenede richt zich op ge zond blijven (preventie), gezond worden (voor of na een operatie) en gezond zijn met een chroni sche ziekte. De plannen ontston den negen jaar geleden. „En wat we toen al wilden realiseren is nu een hot item." Want, zo betogen Voet en Deguelle, de gezondheids zorg is aan het veranderen. Pre ventie wordt heel belangrijk. Het voorkomen van ziekte en daar mee gepaard gaande kosten. „Dat kan door bewegen, gezonde voe ding en werken aan de mentale conditie." Er zijn vergevorderde gesprekken met zorgverzekeringen om een pi lot-project te beginnen op het ge bied van preventie en pre-opera- tieve zorg. Maar bij Oud-Bom- menede wordt ook nu al zorg ge boden. Diverse therapeuten, zoals een fysiotherapeut en voedings deskundige hebben zich verbon den aan het bedrijf en de school voor gezondheid is gestart. Er is ook een samenwerking met Aller- zorg en een intentieovereen komst met het ADRZ. De bouw van de zorgwoningen en appartementen maakt het plaatje compleet. „De woningen komen los van elkaar te staan en hebben veel glas om uit te kijken over de akkers." Oud Bommen ede wordt niet alleen een zorgbe- drijf. De huidige basis, een akker bouwbedrijf - wordt voortgezet, net als de (sterk afgeslankte) cam ping. zh WOENSDAG 16 OKTOBER 2013 koe uit Prunje door Melita Lanting De koeien van maatschap van As in de kraal bij De Prunje. Op de achtergrond staan de koeien van een andere boer. Ook zij zullen uit Tureluur gehaald moeten worden, foto Pieter van der Laan Dirk Fluijt, Staatsbosbeheer BURGH-HAAMSTEDE MIDDELHARNIS ZIERIKZEE SCHARENDIJKE NIEUWERKERK DREISCHOR ZIERIKZEE door Meiita Lanting ZONNEMAIRE - Het college van B en W heeft groen licht gegeven voor de bouw van zorgwoningen bij Ré sidence Oud-Bommenede in Zon- nemaire. Daarmee heeft het colle ge de eerdere twijfel over het zorg- project laten varen. I Dominique Deguelle en Brenda Voet. „De nieuwe gezondheidszorg begint in Zonnemaire." foto Pieter van der Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47