Moord op Baby Hope na 22 jaar opgelost Kaapstad ten onder aan verscheurende kracht tik BUITENLAND 7 Red de Eucharistieviering van RKK op TV! i6 Een hele generatie gaat naar de verdommenis door deze drug help de KRO om deze uitzendingen voort te zetten! NEW YORK - Het was de cold case die de politie van New York twee decennia lang maar niet kon losla ten. Het lijk van een naamloos meisje werd in 1991 gevonden in een koelbox langs een snelweg in Manhattan. De politie betaalde de begrafenis en honderden mensen bezochten de herdenkingsdienst van het 4-jarige meisje, dat de bij naam Baby Hope kreeg. Na 22 jaar is er nu toch een dader gevonden. In New York werd een 52-jarige neef van het meisje opge pakt. Hij bekende zaterdag dat hij het kind twee decennia geleden Baby Hope is pas kortgele den geïdentificeerd als Anjelica Castillo, haar neef heeft de moord nu bekend seksueel misbruikt heeft en daar na vermoord. Samen met zijn zus heeft hij het lichaam in de koel box gestopt en gedumpt langs de snelweg. Baby Hope was nooit als vermist opgegeven en kon pas kortgele den worden geïdentificeerd als Anjelica Castillo. De politie kreeg afgelopen zomer een doorslagge vende tip, nadat ze nog eens met flyers de buurt in was gegaan. Een buurtbewoonster herinnerde zich een verhaal van een andere vrouw die haar ooit had verteld dat haar zusje was vermoord. Via een DNA-onderzoek werd duide lijk dat deze vrouw inderdaad de zus is van Baby Hope. Vanwege scheidingsperikelen en het feit dat de moeder geen voogdij had over het meisje was Anjelica - die bij haar vaders familie woonde- nooit als vermist opgegeven. KAAPSTAD - Tik, ofwel crystal meth, is een groot probleem in Zuid-Afri- ka. Schrijver Adriaan van Dis ont dekte dat tijdens zijn verblijf in Kaapstad, waar hij er zijn roman Tikkop over schreef. Zaterdag ver telde hij erover in Kaapstad. „In een gebied waar ik meer dan de helft van de jonge mensen ver stomd tegen de muur zag zitten; waar een hele generatie naar de verdommenis ging door deze drug", 'vertelt Van Dis tijdens een cultureel symposium van het Zuid-Afrikaans Centrum voor Ne derland en Vlaanderen. De regio Kaapstad gaat momenteel ten on der aan de drug crystal meth, in de volksmond tik genoemd. Van Dis kwam tijdens het schrijven van Tikkop, dat onder meer gaat over het redden van een verslaaf de jongen, in aanraking met de verscheurende kracht van dit che mische middel. De meest recente cijfers spreken voor zich. Blijkens overheidsstatis- tieken ligt het aantal tik-verslaaf- den in de Westkaap-provincie, met Kaapstad als hoofdstad, nu op 250.000, een kwart miljoen. 36 procent van de verslaafden is jon ger dan 18 jaar. De populariteit van de witte, gekristalliseerde sub stantie is zo groot, omdat die goedkoop thuis gemaakt kan wor den. De ingrediënten zijn redelijk vrij verkrijgbaar. Het gebruik van tik is schrikba rend toegenomen. In 2002 was de drug goed voor 0,2 procent van de Kaapse afkickpatiënten. In 2007 was dat al 50 procent. Tik, ook bekend als shabu en super speed, behoort tot de meest versla vende en vernietigende drugs. Het zorgt voor een scala aan ern stige gezondheidsproblemen: le ver-, nier- en longbeschadigin gen, hartaanvallen en psychoses. De drug speelt in Kaapstad vaak een rol bij straatbendes en crimi naliteit, waaronder mishandeling en seksueel geweld. In Tikkop beschrijft Van Dis deze problematiek op aangrijpende wij ze, waarbij hij inspiratie putte uit eigen waarneming en gesprekken met bewoners. Armoede en onge lijkheid bleken belangrijke aanja gers voor de vlucht in drugsge bruik. De helft van de Zuid-Afrikanen leeft in armoede. De kloof tussen rijk en arm is sinds het verdwij nen van de apartheid in 1994 al leen maar groter geworden. Van Dis: „Een arme Zuid-Afri kaanse vertelde mij dat vrijheid niet voor de armen is. Dat greep me. Dan ga je kijken hoe arme Zelfs kinderen van 10 gebruiken, en dat is niet overdreven Zuid-Afrikanen dan leven, en kom je uiteindelijk bij tik te recht." Leslie Pangemanan weet maar al te goed waar Van Dis het over heeft. „Zelfs kinderen van 10 ge bruiken, en dat is niet overdre ven", zegt de Amsterdamse hard loper en sporttherapeut die ne gen jaar geleden Run4Schools op richtte. Het doel: naschoolse op vang verzorgen op basisscholen in Mitchell's Plain. Vooral deze township wordt kei hard getroffen. Tik is overal. Kin deren weten niet beter, zegt Pan gemanan. „Vaak wordt het hen aangeboden door gangsters. Ben deleden genieten een idool-status onder kinderen die in armoede en gebroken gezinnen opgroeien. Gangsters hebben aanzien. In de ogen van jongeren hebben ze al les. Daarnaast speelt de drang om ergens bij te horen een rol." Met de naschoolse opvang pro beert Pangemanan te voorkomen dat kinderen worden geronseld of beroofd door gangsters of hun le ven niet zeker zijn bij vergeldings acties van bendes. Geld voor het preventiewerk wordt ingezameld met hardloop wedstrijden, zoals de marathons van onder meer Rotterdam en New York, de Letterenloop en de Dam tot Dam-loop. Hierdoor kun nen drieduizend kinderen van vier basisscholen de naschoolse periode in een veilige omgeving doorbrengen. Pangemanan: „Het is wellicht een druppel op de gloeiende plaat, maar het is tenminste wél een druppel." MAANDAG 14 OKTOBER 2013 I Twee van de geredde Syriërs worden uitgeput aan land gebracht vanaf het Maltese patrouillevaartuig P61. foto Lino Arrigo Azzopardi/EPA door onze correspondent Miriam Mannak Adriaan van Dis, schrijver Leslie Pangemanan, hardloper LeoFijen Hoofd omroep RKK Ja, Ik halp da KRO om da Eochariitlavlarlng van RKK over te nemen en word nu lid Mfjn gegevens Naam: Voorletters: Adres: Huisnr.: Postcode/Plaats: Telefoon: Get), datum: M V E-mail: Rekeningnummer: Handtekening: Voorwaarden: U hgeft geen geld over te maken. De betaling loopt via een automatische incasso. Het KRO lidmaatschap wordt aangegaan voor 12 maanden en geldt tot wederopzegging Stuur daze bon In een envelop zonder postzegel naar: KRO Leden, Antwoordnummer 234.1200 VB Hilversum. Aanmelden kan ook op www.kro.nl/leden of via OOOO 600 6001. De RKK gaat verdwijnen wegens bezuinigingen en daarmee ook de Eucharistieviering op TV. Maar ais u lid wordt van de KRO, helpt u de KRO om deze uitzendingen over te nemen. Zo kunt u elke zondag blijven genieten van de Eucharistieviering. U krijgt bovendien mijn bundel Geloofsgesprekken cadeau!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7