i Pakistan worstelt met succes wereldster Malala i n 6 BUITENLAND BOOTVLUCHTELINGEN Weer verdrinken bootvluchtelingen in de Middellandse Zee. Italië en Malta ontberen hulp van de EU. Cycloon trekt spoor van vernieling De cycloon Phailin trok in India een spoor van vernie ling maar heeft relatief wei nig levens gekost. Er zouden acht doden zijn gevallen. Na vorige rampen werkte de preventie ditmaal boven ver wachting goed. Meer dan 500.000 mensen hadden za terdag uit voorzorg een schuilplek gezocht Op veel plekken is de elektriciteit uitgevallen na de zwaarste storm in veertien jaar. De au toriteiten zijn bezig met een grote hulpoperatie. Phailin bereikte windsnelheden van 200 kilometer per uur. Dodental Indiase pelgrims loopt op Zeker 89 pelgrims, onder wie vrouwen en kinderen, zijn gisteren omgekomen toen paniek uitbrak bij een hindoetempel in het district Datia in de centrale deel staat Madhya Pradesh. De meeste slachtoffers vielen in het gedrang. Anderen ver dronken in een rivier, meld den Indiase media. Zo'n 50.000 bedevaartsgangers hadden zich bij de Ra- tangarh-tempel verzameld voor een religieus festival. De paniek brak uit bij een brug over de rivier de Sindh die naar de tempel leidt. Massaal afscheid 'Rode Napoleon' Vietnam heeft gisteren groots afscheid genomen van de legendarische gene raal Vo Nguyen Giap. Hij was in de vorige eeuw het brein achter de Vietnamese overwinningen op de wes terse grootmachten Frank rijk en de Verenigde Staten. Honderdduizenden Vietna- mezen bewezen de laatste eer aan de 'Rode Napoleon' die vorige week vrijdag op 102-jarige leeftijd overleed. Truck stort in ravijn in Peru: 51 doden In Peru zijn 51 passagiers van een vrachtwagen omge komen toen die in een 300 meter diep ravijn stortte. Geen van de inzittenden overleefde de crash. Onder de doden zijn ook vijftien kinderen tussen de 3 en 9 jaar oud, meldde de Peruvi aanse minister van Vrou wenzaken, Ana Jara. 'Honderdduizenden slaven in Europa' In de Europese Unie leven ongeveer 880.000 mensen als slaven. Meer dan een kwart van hen wordt sek sueel uitgebuit, zo blijkt uit cijfers van het Europees Par lement die gisteren zijn ge publiceerd door Der Spiegel. De georganiseerde misdaad verdient met de mensenhan del jaarlijks 25 miljard euro. VALETTA - Ze betaalden rond de 3000 euro per persoon voor de ge vaarlijke overtocht op een gam mel vaartuig. Toen dat door slecht weer in de problemen kwam, wil den de ongeveer 300 opvarenden al zwaaiend de aandacht trekken van een vliegtuig van de Maltese kustwacht. De boot kapseisde. Vanuit het vliegtuig werden op blaasbare reddingsvlotten afge worpen. Door de snelle inzet van Italiaanse en Maltese helikopters en reddingsboten kon herhaling van het drama van 3 oktober wor den voorkomen, toen bij Lampe- dusa ten minste 339 mensen ver dronken. Hoeveel dat er deze keer waren is nog steeds niet bekend. Het laatste dodencijfer staat op 34, maar er is sprake van nog tien tallen vermisten. Russel Caruana, kapitein van de P61, het patrouillevaartuig dat als eerste ter plaatse was, sprak zater dag van de moeilijkste reddingso peratie die hij in tien jaar had meegemaakt. De grote afstand van de Maltese kust (120 zeemij len), het bar slechte weer en het grote gebied waarin drenkelingen - minstens tien kinderen verdron ken - uiteindelijk ronddreven, maakte dit tot iets wat hij niet snel zou vergeten. De P61 bracht 148 overlevenden aan land. Bijna allemaal Syriërs die grof geld had den betaald aan Libische men sensmokkelaars. Wanhopige mi granten die met hun kinderen in de armen hun leven waagden in de hoop te ontkomen aan de gru welen van oorlog, intolerante isla- misten of gewoon de economi sche misère. Net als Italië voelt ook Malta zich door Europa in de steek gelaten na de zoveelste ramp met een schip met vluchtelingen in de Middellandse Zee. Samen moes ten beide landen alleen dit jaar al ruim 30.000 bootvluchtelingen opvangen, bijna vier keer zoveel als in 2012. „Ik weet niet hoeveel mensen nog moeten omkomen voordat er iets gebeurt. Als dit zo blijft, maken we alleen maar een kerkhof van de Middellandse Zee", aldus de premier van Malta, Joseph Muscat. Hij riep zijn Euro pese collegae op dit drama de hoogste prioriteit te geven op de volgende EU-top en ook met Noord-Afrikaanse landen te pra ten over de immigratieregels. „Het gaat niet om strenger of min der streng. Het gaat erom dat het zo niet werkt en dat het wordt ge- repareerd", aldus Muscat. Hij wees erop dat de Italiaanse en Maltese kustwacht wekelijks le vens moeten redden. Europa bood hem vooral 'lege woorden'. Zulke woorden moet Muscat ook weer hebben gehoord in de reac tie van EU-commissaris Cecilia Malmström die de Noord-Afri kaanse landen 'en in het bijzon der Libië' opriep 'effectiever te strijden tegen de criminelen die deze mensen op onzeewaardige vaartuigen zetten en deze reizen des doods organiseren'. Ook VN-chef Ban Ki-moon wil weten welke maatregelen er wor den genomen om een nieuwe bootramp met vluchtelingen te voorkomen en riep de internatio nale gemeenschap op 'zulke trage diën in de toekomst te voorko men'. De oproepen zijn gericht aan do vemansoren zolang de oorlog in Syrië voortwoekert en maffiose milities die in Libië de dienst uit maken munt slaan uit dat drama. Alleen al aan die ene fatale trip van afgelopen vrijdag verdienden de mensensmokkelaars bijna een miljoen euro. En alleen al vorige week moesten 500 bootvluchtelin gen worden gered van verschillen de vaartuigen rond Lampedusa, de belangrijkste toegangspoort tot Europa. Volgens de statistier ken van de Europese grensbewa kingsorganisatie Frontex zijn sinds-1988 ten minste 19.142 men sen verdronken tijdens hun illega le zeereis naar Europees vaste land. Veelzeggend is het verhaal van een Italiaanse visser die zijn boot verkocht en niet meer op zee wilde werken. Hij kon'er niet meer tegen steeds menselijke res ten uit zijn net te moeten halen. mmt Ze kreeg een staande ovatie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, krijgt presti gieuze prijzen - vorige week de Europese Sacharovprijs voor de vrijheid van meningsuiting -po seert met Madonna, Angelina Jo- lie en laat zich interviewen door John Stewart Daily Showen Christiane Amanpour (CNN). De Taliban hebben gedreigd Mala la alsnog te zullen doodschieten wegens belediging van de islam. In de Pakistaanse media is zowel trots als afkeuring te vinden. Mala la wordt verketterd als afvallige en spion op menige website, waar bij vaak meespeelt dat de tiener behoort tot de Pathanen en niet tot Pakistans grootste etnische be volkingsgroep, de Punjabi's. Dat ze opkomt voor Pakistaanse schoolkinderen maar tot voor kort weinig zei over scholieren die omkwamen bij Amerikaanse drone-aanvallen op Talibanstrij- ders werd haar zwaar aangere kend. Die omissie is inmiddels hersteld in de ontmoeting, vrij dag, met de familie Obama in het Witte Huis. Daar vertelde de 16-jarige aan de president van de Verenigde Sta ten dat drone-aanvallen het terro risme slechts aanwakkeren, door dat er ook veel onschuldige slacht offers vallen. Het is beter in de re gio goed onderwijs te ondersteu nen, vond ze. Het was niet genoeg voor haar scherpste critici. Die menen dat ze in haar bestseller Ik ben Malala de Pathaanse cultuur en de islam zwartmaakt. De islamitische inter netsite Crescent International weet zeker dat Malala wordt 'mis bruikt door mensen met een an dere agenda', te weten de CIA. Die zou bezig zijn met de voorbe reiding van een Amerikaanse aan val op Noord-Waziristan waar de Taliban sterk zijn. Maar Malala staat niet alleen. De schrijfster Bina Shah hekelde het 'schandalige fenomeen van Paki stanen die zich tegen mensen ke ren op wie ze trots zouden moe ten zijn'. Een andere schrijver, Na- deem Paracha, maakte alle com plottheorieën belachelijk met zijn 'onthulling' dat Malala in werke lijkheid 'een katholiek Pools meis je is dat door de CIA in de Swat- vallei is geïnfiltreerd', om Noord-Waziristan aan te vallen. Bewoners van de Swatvallei -waar Malala vandaan komt- meldden dat zij weinig baat heb ben bij Malala's mondiale roem. In lokale media wordt kritisch ge sproken over Malala's vader, die via zijn dochter veel aandacht zou opeisen voor zijn eigen privé- school maar amper spreekt over andere scholen die onder dezelf de moeilijke omstandigheden hun werk doen. En wie schrijft er over Atiya Ar- shad, een 11-jarige schoolmeisje dat door de Taliban in de buik werd geschoten en nu in een rol stoel zit? Atiya zelf is trots op Ma lala en noemt haar inspirerend. Maar haar vader klaagt dat zich nog geen westerse ster heeft ge meld om zijn dochter te helpen. NEV die dec ten me een beg bez van naa Na gev 52-j pak het NEW DELHI NEW DELHI HANOI LIMA HAMBURG Een dodenreis voor 3000 euro door Bob van Huët Veelzeggend is het verhaal van een visser die zijn boot verkocht, omdat hij te vaak menselijke resten opviste ISLAMABAD - Waar het dappere Pa kistaanse schoolmeisje Malala in de halve wereld wordt bewonderd, zitten veel Pakistanen met gemeng de gevoelens. Malala foto ANP Mai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6