Veel spannender gaat het niet worden, vreest Marianne Vos Ouwe bok houdt zich staande tussen jonkies De ster van Naomi Zuidweg rijst snel. De Middelburgse zit ineens bij long Oranje en debuteert tegen Jong Duitsland. 38 SPORT KORFBAL Vos hoopt dat er links en rechts wat meer concurrentie opduikt in het veld, maar waar die vandaan moet komen, 'weet ze ook niet. „Ik heb gehoord dat Katarina Nash deze winter in Amerika blijft en wat Kathy Compton gaat doen is me niet duidelijk", zegt ze over de twee Amerikanen, die haar op een slechte dag nog het meest pijn zouden kunnen doen. De Nederlandse Sanne van Paas- sen heeft last van een liesvernau wing en moet onder het mes. De eerste maanden komt ze zeker niet in actie. Het was druk zaterdag in het Pet- telaarpark. Mede dankzij Vos. De Brabantse beseft dat ze in het vrouwenveldrijden qua publici teit zowat in haar eentje de kar moet trekken. „Maar aan de ande re kant moet je ook niet vergeten dat hier zestig vrouwen aan de start staan. Het gaat dus niet al leen om mij." Net als op de weg rijdt ze alleen veel harder dan de rest. Dat de koersagenda van alleskun- ner Marianne Vos overvol is, mag duidelijk zijn. In aanloop naar de eerste cross had ze eind vorige week slechts twee keer de tijd voor een specifieke crosstraining: „Eentje in het veld en eentje op de weg." Ze koos in Den Bosch voor een vliegende start. „Daar had ik al snel spijt van. Op de weg zijn dat soort inspanningen van veel kortere duur. In het veld moet je ze veertig minuten zien door te trekken." Uiteindelijk was het geen pro bleem omdat ze twee ronden voor het einde het gas er met een gerust hart afkon halen. Haar Ra- bo-ploeggenote Sabrina Stultiëns pakte na een kettingbreuk in de openingsronde nog vrij gemakke lijk de tweede plaats, voor de Brit se nummer drie Helen Wyman. Marianne Vos rijdt zondag de we reldbekercross van Valkenburg en dinsdagavond de Nacht van Woer den. Dan neemt ze een koerspau- ze van twee maanden om vanaf Tweede Kerstdag (Zolder) vol door te trekken naar het WK in Hoogerheide. Omdat Meeusen volgens Van der Haar een betere versnelling had staan, won de Belg het haantjesge vecht en dus ook de cross. „Ik had er geen problemen mee", zei de Telenet-kopman over het gevecht waarbij de twee ook met elkaar in aanraking kwamen. „Het ging al leen zo ver dat we beiden het ge vaar liepen dat die 'ouwe' er als derde mee van door zou gaan", wees Van der Haar op wereldkam pioen Sven Nys, die uiteindelijk naar tweede plaats spurtte. Van der Haar moest zich neerleggen bij de derde stek. 'Ouwe bok' Nys hoorde het glim lachend aan. „Dat ik me zo vroeg in het seizoen al staande kan hou den tussen die jonge honden, geeft me een goed gevoel", zei de 37-jarige Vlaams-Brabander. De afgelopen seizoen kwam Nys vaak pas later op stoom. „In het begin heb je het moeilijker tegen de frisheid van de jeugd. Later, als de zwaarte van het seizoen gaat wegen, is het mijn beurt", schetst hij zijn strijd met de jonge hon den in het veld. Een dag later maakten in de GP Mario de Clercq in Ronse regen, wind en modder de openingsron de van het bPost-klassement tot een ware helletocht. Jonge hond Van der Haar sleurde de meute uiteen, maar op het einde moest iedereen het afleggen tegen 'ouwe' bok Nys. „Zo heb ik het graag", zei hij over de omstandig heden. „Maar op het einde zat ook ik er ver doorheen. Lopen werd toen kruipen." Achter Nys werden Thijs van Amerongen zes de en Van der Haar zevende. Bij de beloftes won debutant Ma- thieu van der Poel op het vettige parkoers direct zijn allereerste cross in de voor hem nieuwe klas se. p 24 april 2012 maak te korfbalster Nao mi Zuidweg grote indruk. De achttien jarige doelpunten- machine van Swift speelde met de Walcherse selectie een formi dabele wedstrijd tegen het Neder lands team. Het Middelburgse groentje was fel, slim en scoorde vier keer tegen de o zo ervaren Roxanne Detering. Wim Scholtmeijer, die de Zeeuw se nog niet eerder had zien spe len, werd verrast bij dat duel in Arnemuiden, zo bekende hij za terdag na Jong Oranje-Jong Duits land. De bondscoach was niet meteen verkocht („Ik dacht niet: dit is de beste korfbalster die ik ooit gezien heb"), maar besloot Zuidweg toch te blijven volgen. „Ik vond haar namelijk een goede speelster. Gedreven en lekker aan vallend ingesteld. En dat moet je hebben in het moderne korfbal. Dienende vrouwen zijn helemaal uit." Scholtmeijer hield aanvankelijk een afwachtende houding aan. „Wat je vaak ziet bij clubs die wat lager spelen, is dat het voorname lijk gaat om de gezelligheid, het familiaire en het sporten op een leuk niveau. Pas toen Naomi van Swift naar OWO ging, werd het weer interessant voor mij. Zo'n stap naar een Korfbal Leagueclub getuigt van veel lef. Ze bewees dat ze de drive heeft om het beste uit zichzelf naar boven te halen." Bij OWO in Maarssen liet Scholt meijer Zuidweg eerst even wen nen. „Ze zou daar in het begin zo veel nieuwe indrukken opdoen, dat ik haar niet meteen ook bij Jong Oranje wilde halen. Maar nu, na de eerste helft van het veld- seizoen, kon het wel, vond ik. Ik heb Jennifer Tromp, haar train- ster, gebeld en zij was ook en thousiast over haar. Vandaar dat ik Naomi gevraagd heb of ze te gen Jong Duitsland mee wilde spelen. Ik wilde haar wel eens zelf aan het werk zien. Met zoiets moet je ook weer niet té lang wachten." Zuidweg zelf wist niet dat ze ge volgd werd. Ze had dus niet ver wacht zo snel een uitnodiging te krijgen. Sterker nog: ze had niet verwacht überhaupt een keer op- geroepen te worden. Immers, ze zat nog nooit bij een nationale ploeg. Hoewel ze in Middelburg met haar spel de tongen losmaak te, viel ze niet op bij scouts van het KNKV. Waar Anita de Ridder (TOP Arnemuiden) en Demi Mondeel (toen Fortis, nu Tjoba) wel in jeugdteams van Oranje speelden, kreeg Naomi Zuidweg die kans niet. „Ik kan het zelf ook niet verklaren", zei ze zater dag. „Zeeland is misschien ver weg. En ik korfbalde met Swift na tuurlijk nog niet op het hoogste niveau. Bij OWO doe ik dat wel. Dan zien veel meer mensen je." In Maarssen heeft Zuidweg inmid dels aangetoond moeiteloos mee te kunnen komen. In de competi tievoorbereiding liet ze zich goed zien, waardoor ze meteen een ba sisplaats veroverde. En in haar eer ste officiële duel, de thuiswed- Ik heb enorm genoten van de wedstrijd, maar wat moest ik wennen, zeg strijd tegen DOS'46, scoorde ze zes keer. Hoewel ze in de weken erna de teller niet meer zo hoog liet oplopen, bleef ze prima korf ballen en sneeuwde ze niet on der. „Het grote verschil met Swift is dat iedereen makkelijk scoort. Ik ben daar dus minder de speelster die het af moet maken. Daarnaast ligt het tempo heel hoog. Ik moest wel wennen, maar ik ben wel tevreden over de eerste wed strijden." Daarin stond ze tegenover onder anderen Suzanne Struik (PKC) en Barbara Brouwer (Dalto), twee speelsters van naam. „Tot voor kort zag ik die in de Korfbal Lea gue spelen en nu sta ik zelf tegen over hen. Het is allemaal heel snel gegaan met me." En toen kwam er ook nog een uit nodiging voor Jong Oranje bij. Dat team is in voorbereiding op het EK onder 21 jaar van volgend jaar. Scholtmeijer belegde afgelo pen week een trainingskamp in Dordrecht, waar hij dagelijks met de ploeg trainde en ook al een oe fenwedstrijd speelde. Zuidweg sloot echter pas zaterdag middag aan bij de nationale equipe. Ze kwam met haar sport tas aan bij de DVO-hal in Benne- kom en stelde zich netjes voor. „Dat was wel een beetje raar. De anderen hadden al de hele week met elkaar opgetrokken en ik MAANI door Ad Pertijs DEN BOSCH - Marianne Vos dook za terdag in haar geboorteplaats Den Bosch voor het eerst het veld in. Ze wist gelijk hoe laat het is. Nie mand die haar vanaf de eerste ron de kon volgen in de CP van Bra bant. Met groot verschil zette de meervoudige wereldkampioene dan ook de eerste crosszege van deze winter op haar erelijst. „Voor zo'n eerste veldrit ben je uiteraard een beetje onzeker en gespannen", gaf ze na afloop ruiterlijk toe, om vervolgens vastte stellen dat het na zaterdag niet veel spannender zal worden. Marianne Vos door Ad Pertijs DEN BOSCH - De strijd om de zege in de eerste Grote Prijs van Bra bant was er een van veel jeugdig lef, bravoure en wapengekletter. „Het ging in iedere bocht tot op het randje", omschreef Lars van der Haar (22) zijn gevecht met Tom Meeusen (bijna 25) in de laat ste ronde om de beste uitgangspo sitie voor de eindspurt Een halve ronde lang werd er geduwd en ge wrongen om als eerste door de laatste bocht te komen. „Want al leen dan kun je de ander kloppen in de sprint", wist Van der Haar. Zuidweg valt e o door Roeland van Vliet Naomi Zuidweg met de handen in haar zij. Ze komt even op adem na één van de aanvalle Naomi Zuidweg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66