I Kunstwerk als oproep voor strand in Hoofdplaat Keukens Christelijk woonproject Terneuzen Verdachte schietpartij primeur voor Zeeuws-Vlaanderen IJzendijke langer vast 16 ZEEUWS-VLAANDEREN Het nieuwe boek 'De schoolmeester en de stad' van Lo van Driel corrigeert het beeld over lohan Hendrik van Dale. Keuken y SLUIS - Johan Hendrik van Dale (1828-1872) staat bij veel landgeno ten in het geheugen gegrift als de naamgever van de naar hem ge noemde 'Dikke': het Groot woor denboek van de Nederlandse taal. Maar, zo ontdekte Lo van Driel in zijn nieuwe boek 'De schoolmees ter en de stad', eigenlijk beteken de Van Dale destijds meer voor zijn stadje Sluis dan voor de Ne derlandse taal. Van Driel geeft een nog niet eer der gepubliceerd beeld over het le ven en werk van Johan Hendrik van Dale. In zestig korte vertellingen over het wel en wee van Sluis in de ne gentiende eeuw komt hoofdon derwijzer en stadsarchivaris Jo han Hendrik van Dale tot leven. Volgens Van Driel, die weken doorbracht in het archief van de voormalige gemeente Sluis, speel de Van Dale destijds een eminen te rol. Hij bekleedde verschillen de functies en had diverse taken in de gemeenschap. Van Driel verklaart dat Van Dale wel degelijk in Sluis het levens licht zag en niet in Eeklo, zoals werd aangenomen. Ook de indruk dat hij een leven lang aan het woordenboek werkte en een halve idioot was, wordt weggenomen. De feiten zijn duidelijk anders: Van Dale was een rustige, be dachtzame man, die zijn leven lang hard werkte en die beleefd, vriendelijk en hulpvaardig was. Volstrekt onjuist is ook de stelling dat hij Sluis niet wou verlaten. De bewerking van het woorden boek was een klus die uitgevers hem vroegen. Leuk vond Van Da- Ie het niet, maar hij werd er goed voor betaald. Opvallend daarbij is de rol van zijn echtgenote, die zeer ambiti eus was en bij haar man aandrong op veel publicaties. In de nieuwe levensschets gaat Van Driel niet in op die woordenboekbewer king, noch op zijn vele taalkundi ge artikelen en handboeken voor de zinsontleding. „Ik reken zijn schoolboeken op het gebied van ontleden tot de kern van zijn werk waarmee hij blijvend de grootste waardering verdient." Overigens oordeelt de schrijver nu milder over Van Dale dan in zijn biografie uit 2003. „Deze uit gave is niet primair voor historici, laat staan voor taalkundigen, maar voor iedereen die in de schoolmeester en in zijn stad is geïnteresseerd", aldus Van Driel. Naast twee lezingen en de presen tatie van het boek vond zaterdag in het Belfort ook de première plaats van de documentaire 'De schoolmeester van Sluis' van de hand van Rebecca van Wittende. Hij verraste er zaterdag wethou der Peter Ploegaert van Sluis com pleet mee toen die de expositie Onbegrensd kwamen openen in galerie Acid-test in het voormali ge klooster in Hoofdplaat. Daar exposeert een groep kunste naars uit alle windstreken. De ex po is een veelzijdig cultureel eve nement met naast beeldende kunst ook poëzie, theater, muziek en dans. Ploegaert was wel het affiche op gevallen over de schoonste stran den van het land die vooral in Sluis liggen. Maar dat beschouw de hij louter als onderdeel van een luchtig en origineel kunst werk met houten voorwerpen op strandzand. Maar Priester, niet geboren maar wel thuis in Hoofdplaat, vroeg de wethouder in relatie tot dat kunst object om werk te maken van een eigen strand bij Hoofdplaat. Het Zeeuws-Vlaamse strand houdt, gezien vanaf Retranchement, im mers niet op bij Breskens, vond BRESKENS - Tim Meeusen, sinds kort aspirant opstapper van de KNRM in Breskens, weet zich sinds zaterdag verzekerd van een betaalde opleiding en training. Het benodigde bedrag van 2500 euro, is door de Ronde Tafel 32 Zeeuws-Vlaanderen opgebracht. „Wij steunen ieder jaar een aantal goede doelen", zegt Lennie Ver maas van de Ronde Tafel. „Daar bij is altijd een lokaal project, dit jaar de KNRM." „Opleiding gaat altijd voor en wordt betaald", zegt Rino van Vooren van de reddingboot Zee- manshoop. „Deze hulp helpt on ze exploitatiekosten lager te hou den. Wij zijn hier heel blij mee." ruime keuze, voor elk budget hij. Ploegaert was dat met hem Zo werd deze geheel zonder subsi- tiek hoogstandje ook een creatief eens en beloofde die wens onder die tot stand gekomen expositie actiemiddel. De expositie aan de de aandacht te brengen van de als onderdeel van het project 'Ti- Oostlangeweg 9 m Hoofdplaat is Sluise politiek me Travellers IV' naast een artis- te zien tot en met 3 november. Ze hebben met elkaar gemeen dat ze langdurige zorg nodig hebben omdat ze een geestelijke of licha melijke beperking hebben. „Onze bewoners hebben vooral last van trauma's, van angsten", zegt Frans Izeboud, algemeen direc teur van de stichting. De bewo ners delen niet enkel hun zorgin- dicatie. Voor hen vormt het evan gelie een richtsnoer in hun reso- cialisatieproces. Ze krijgen daarbij steun van Janiene en Jean-Pierre Adamse, hun surrogaatouders. Die wonen er ook en staan zeven tig uur per week voor hen klaar. „Wij doen de basiszorg. We zor gen voor drie maaltijden op een dag en ze kunnen bij ons terecht voor een praatje." Daarnaast kun nen de bewoners een beroep doen op professionele zorg van Emergis waar mee wordt samen gewerkt. Een aantal bewoners werkt bij de werkvoorziening, op de dagbesteding in een kringloop winkel of in een moestuin. Dit christelijk woonproject in GGZ-verband is het eerste in Zeeuws-Vlaanderen. „De bewo ners vormen samen een gemeen schap met voldoende ruimte voor privacy", zegt Izeboud. Deze me thode werkt volgens hem beter dan permanent in een instelling vertoeven. „Ik ben van de hel in de hemel terecht gekomen", aldus een van de bewoners. Ze wonen er nu een half jaar. Ze moeten zo veel mogelijk een 'normaal' leven leiden. Ook in contacten met an dere buren. Dat buurtgevoel werd zaterdag prettig gevierd. IJZENDIJKE - De vijftigjarige ver dachte van het dodelijke schietin cident op 25 september bij IJzen dijke blijft tot januari 2014 achter slot en grendel. Vorige week is zijn voorlopige hechtenis met ne gentig dagen verlengd. Wel mag de uit Dordrecht afkom stige verdachte vanaf nu bezoek ontvangen. Na zijn arrestatie mocht hij alleen met zijn advo caat spreken. Die beperking is door het Openbaar Ministerie op geheven. De vijftigjarige man wordt ervan verdacht dat hij een 24-jarige plaatsgenoot heeft dood geschoten. Beiden werkten met andere medewerkers van een Dordts bedrijf aan de weg N61 bij IJzendijke. De verdachte werd daar 's ochtends rond half tien met een pistool in de hand door de politie aangetroffen vlakbij het lichaam van het slachtoffer. Het politieteam en de officier van justitie proberen in beeld te krij gen wat zich precies daar heeft af gespeeld. Zowel andere wegwer kers zijn gehoord, als zogeheten onafhankelijke getuigen die in de buurt waren en mogelijk iets ge zien of gehoord hebben. Getuigen kunnen alsnog bellen met 0900-8844 (recherche Zeeland). J.H. van Dale: 'op en top Sluis' door Frank Cijsel 60 korte vertellingen leiden de lezer van het boek door de negentiende eeuw- se geschiedenis van Sluis, maar daarin telkens aandacht voor de betekenis van J.H. van Dale voor het stadsleven. Het boek is de jaaruitgave van de Heemkundige Kring West - Zeeuws - Vlaanderen. Uitgegeven bij Durenkamp in Aarden burg. door Henk Boot HOOFDPLAAT - Het was de verbor gen agenda van kunstenaar Glen Priester: „Geef ons in Hoofdplaat weer een eigen strand." Het kunststrand op de expositie Onbegrensd in Galerie Acid-test in Hoofdplaat als symbolische oproep aan de ge meente Sluis om bij Hoofdplaat weer werk te maken van een echt verzorgd strand, foto Peter Nicolai ook uoor uui totale keukenuerbouwing Spoorstraat 18c plfiC 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie wuiw.keubenplus.com door Henk Boot TERNEUZEN - Ze wonen er met zes tien mannen en vrouwen in de leef tijd van 19 tot en met 59 jaar. In een serviceflat aan Stuvesande in Terneuzen. Elk in een eigen flatje van zeventig vierkante meter. Ge huurd door Stichting Evangelische Zorg. door Henk Boot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60