l I UWV-cijfers: veel minder vacatures en veel meer werklozen in Zeeland I Onjuist Contacten Meer mensen beginnen eigen bedrijf, maar de helft stopt ook weer binnen vijfjaar. Mariniers 14 ZEELAND De Zeeuwse Zetel F 3 STARTERS Startersdagen maandag De herinneringen die ik aan mijn jeugd in Vlissingen heb, zijn soms vol gedoe. Ik heb dan de indruk dat er van al les gebeurde. Er was steeds wel weer een storm en dan spoten grote golven omhoog tegen de muren van de boulevards en de wind blies het water de stad in. Loodsboten en vissersschuitjes voeren in en uit. De vissers kie perden manden met vissen en krabben op de kade of gingen ij verig hun netten repareren. Vis- karren werden door hard gillen de visvrouwen door de straten geduwd. Ze waren niet de eni gen die daar rondliepen. Er wa ren bakkers, al stapten die al gauw over op een bakfiets. Paar den trokken de karren van de groenteman door de stad. Je had ook nog de petroleumboer, de melkboeren, de postbodes met hun lederen tassen, die tweemaal per dag post bezorg den, de schillenboer en de vuil nismannen die de oude waske tels met vuilnis in hun wagens leeg kieperden. Er waren veel geluiden: het geratel en geha mer op staal op de scheeps werf, de stoomschepen die blie- EF zen en walmden, de mist hoorn, het gefluit en gepuf van het fabriekstreintje, de ronken de bussen van de Stoomtram Walcheren. Overal waren kin deren, ze voetbalden in de stra ten, speelden buut met de blik ken bus, ze klommen op en in bunkers. Steeds waren er wel feesten met koekhappen en zak- lopen; fanfares marcheerden heen en weer, er waren optoch ten met de turnvereniging en verkenners met flaphoeden en stokken. Steeds weer gingen we naar het strand, nu ja, het strandje dat door sommigen het vlooienstrandje werd ge noemd: er lagen vooral stenen en steeds lag er wel een dode bruinvis, of een zeehond lekker in de zon te bakken. Maar mijn herinneringen klop pen niet Laatst zag ik een lucht foto van rond 1950: de zon scheen, maar alle straten waren leeg, geen verkeer, geen paard, geen auto, geen mens, geen hond te zien. Waarschijnlijk was het maandag: in verschil lende tuintjes hing de was bui ten. De stad lag daar op de foto in volkomen rust en leek hele maal uitgestorven. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Uit het oog, uit het hart, is het ada gium in politiek Den Haag. Het is iets om te onthouden, of je nu po liticus, ondernemer of journalist bent. Wil je in Den Haag iets voor elkaar krijgen, dan moeten ze je niet alleen kennen. Ze moeten je vooral geregeld zien en spreken. Eenmaal aan de praat komen de ideeën. „Oh ja, weet je, binnen kort komt dat en dat aan de orde; zou ik even in de gaten houden als ik jou was." Het is absoluut geen onwil, maar Kamerleden zijn te druk om bij elk onderwerp te bedenken wie ze zouden kunnen bellen of mai len. Onlangs waren Zeeuwse Sta tenleden op bezoek in de Kamer. Ze zagen tot hun ergernis dezelf de introductiefilm als scholieren ('we weten het verschil tussen Tweede en Eerste Kamer wel'), volgden een stukje van een debat en kregen uitleg van Zeeuwse Ka merleden en de Zeeuwse lobbyist Eén boodschap werd hen op het hart gedrukt: Zeeland moet zich vaker in Den Haag laten zien. Een terechte hartekreet. Johan Robesin van de Partij voor Zeeland pikt het serieus op en stelt binnenkort voor dat Statenle den regelmatig - bijvoorbeeld eens in het kwartaal - hun gezicht in Den Haag laten zien. Een sym pathiek voorstel. Toch zal het niet werken. Bijpraten kan ook op de Abdij in Middelburg. Eigenlijk MIDDELBURG - De economische cri sis weerhoudt mensen er niet van een eigen bedrijf te beginnen. Het aantal starters is Zeeland- breed met acht procent toegeno men ten opzichte van de eerste negen maanden van 2012. Zeeuws-Vlaanderen spant de kroon. Daar is het aantal starters met 17 procent gegroeid. Op Wal cheren is dat 10 procent en op de Bevelanden 2. Dat blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland. Overigens is het niet allemaal rozengeur en maneschijn. Ongeveer de helft van de starters stopt weer binnen nu en vijfjaar. De crisis weerhoudt niet alleen, maar spoort mensen soms ook aan voor zichzelf te beginnen. Simpelweg omdat ze hun baan zijn verloren. De meeste jonge ondernemers zoeken het in de persoonlijke dienstverlening, zoals schoon heidsverzorging, manicure, bevei liging. Ook de zorg is populair. De Kamer van Koophandel houdt drie startersdagen in Zeeland: 28 oktober in Hotel Van der Valk in Middelburg (18.30 uur). 29 oktober in De Stenge in Heinkenszand (18.30 uur). 30 oktober in het Mauritshof, Party Business Events in IJzen- dijke (18.30 uur). Dat geldt ook voor facilitaire dien sten als automatisering, fotogra fie, schoonmaak en beveiliging Vooral het aantal jongere starters is flink gestegen ten opzichte van vorig jaar. Sandra Leenders, woordvoerder van de KvK Zuid west-Nederland: „Dat kan te ma ken hebben met het slechte voor uitzicht dat jongeren hebben op de arbeidsmarkt. Ook wordt het ondernemerschap op scholen ge stimuleerd en zijn activiteiten zo als het opzetten van een webwin kel erg populair onder jongeren." Volgens Leenders is er geen reden tot juichen. „De cijfers liegen niet. Tegenover de flinke groei staat een groot aantal opheffingen. Niet alleen bedrijven die op de fles zijn gegaan maar ook onder nemers die voortijdig hun deuren sloten. Dan praat je over twee pro cent meer ten opzichte van de eer ste negen maanden van 2012." Leenders ziet vooral 'stoppers' in de detailhandel (stenen winkels), de groothandel en de uitzend- branche. De redenen voor ophef fing zijn naast de tegenvallende omzet door de crisis ook een slechte voorbereiding. zou de oproep moeten zijn dat le den van het provinciaal bestuur de banden met Kamerleden aanha len. Een aantal partijen heeft dat keurig voor elkaar, andere niet. Dat merk je als je met Kamerle den praat. De één is beduidend be ter op de hoogte van de Zeeuwse situatie dan de ander. Statenleden waren teleurgesteld over het werkbezoek. Ze verwacht ten meer dan alleen de Zeeuwse Kamerleden te kunnen spreken. Hoe naïef kun je zijn? Op de bon nefooi lukt dat niet. Parlementa riërs zitten voortdurend in debat ten of overleggen. De enige oplos sing is om zelf langs te gaan. Goed voor de contacten en het Zeeuwse gezicht. Onbekend maakt immers onbemind. In Assen en Ermelo hangen sinds vrijdagavond de vlaggen uit. De ka zerne en het 45e Pantserinfanterie- bataljon blijven bestaan, staat in het akkoord tussen kabinet, D66, Christenunie en SGP. Geen woord over de Van Ghentkazerne in Rotterdam. Positief voor Zee land? Dat moeten we afwachten. Vorige week stelde de Kamer al tientallen vragen over het vast- goed van Defensie, ter voorberei ding op de begroting. Komende woensdag staat de Kamer alvast stil bij een aantal vastgoedzaken. Zo komt de bijdrage van 3 miljoen van de gemeente Vlissingen aan de marinierskazerne aan bod. Bovendien is het gros van de vaca tures (64 procent) van een laag ni- vëau. Dan gaat het vooral om (sei- zoens)banen in de horeca, detail handel en zakelijke diensten. Dat blijkt uit Zeeuwse cijfers van uitkeringsinstantie UWV. De da ling van het aantal vacatures is een rechtstreeks gevolg van de re cessie. Die zorgt ook voor banen- krimp in alle sectoren behalve zorg en welzijn, waar sprake is van een lichte toename. Wat be treft werkgelegenheid is de indus trie momenteel het zorgkindje. Dat was lange tijd de bouw. Het UWV verwacht dat het aanbod van vacatures volgend jaar wel weer stijgt, met name omdat er dan werknemers met pensioen gaan. De komende tien jaar zal die trend zich sterker doorzetten, als 23.000 Zeeuwen afzwaaien. Die toename leidt het komende jaar niet meteen tot meer banen. Het UWV voorziet dat het aantal werkzoekenden eind 2014 ruim boven de 10.000 uitkomt. Dat is zes procent van de Zeeuwse be roepsbevolking. Overigens is Zee land dan nog steeds de regio met de laagste werkloosheid. De jeugdwerkloosheid valt in pro centen nog mee, maar inmiddels is wel een kwart van de nieuwe werkzoekenden jonger dan 25 jaar. Ook is er sprake van een for se stijging tussen augustus 2012 en augustus 2013: van 891 naar 1213.'Daarom hebben de Zeeuwse gemeenten weer een actieplan ge maakt. Rijk en EU stellen samen ruim negen ton beschikbaar. Daar mee moet het aantal jonge werklo zen worden teruggedrongen tot onder de 1000. Wim Hofman Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Aantal starters door Frank Balkenende Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink VerHooP Wie: Andriessen Beheer en Bestuur in Wissenkerke. Eigenaar Petra Andriessen (51) Opgericht: 14 juni 2013 Aantal personeelsleden: 1, wel hulp werkstudent. Waarom een zelfstandig bedrijf? „Ik was businesscon- sultant. Ik deed onder meer werk voor Verenigingen van Eigenaren. Toen iemand vroeg of ik zijn apparte ment wilde verkopen, vond dat ik zulk leuk werk dat ik besloot makelaar te worden." Waarin onderscheid je je? „Intensieve begeleiding, crea tieve oplossingen, contacten met bedrijven en overhe den. Zo ben ik gevraagd een plan voor een nieuw be drijventerrein in Kamperland te maken." Hoe gaan de zaken? „Goed, maar nog geen vetpot." Wie: Dielen Gerechtsdeurwaarders in Terneuzen Eigenaren: Hans (52) en Wendy (47) Dielen Opgericht: 1 juni 2012 Aantal personeelsleden: 5 Waarom een zelfstandig bedrijf gestart? „We hadden allebei al ervaring in een maatschap van gerechtsdeur waarders, waarin mijn man deelnam. Hij wilde voor zichzelf beginnen, had een visie hoe hij het bedrijf wil runnen. Vorig jaar zijn we er samen in gestapt." Waarin onderscheiden jullie je? „Voortgang in alle dos siers, ook als het druk is. Daarnaast houden we de klant voortdurend op de hoogte. Ook proberen we zo veel mogelijk langs minnelijke weg te incasseren." Hoe gaan de zaken? „We kunnen er goed van leven." door Frank Balkenende MIDDELBURG - Het aantal vacatures in Zeeland is tussen juli 2012 en juli 2013 met 1500 gedaald ten op zichte van dezelfde periode een jaar eerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58