Verkeer krijgt veel aandacht in 2014 Keukens 7 'Goed contact jeugd' Ook met een rolstoel spelen in de natuur 16 SCHOUWEN-DUIVELAND STRAATCOACHES Een half jaarwerken straatcoaches op Schouwen-Duiveland om overlast te verminderen. Een reportage. Keuken Plus Maar liefst zeventien projecten staan op de rol voor het komende jaar. Daarbij zit ook de invoering van het 'real time' betalen van par- keergeld. Een project dat eigenlijk in 2013 al ingevoerd zou zijn. Bruinisse krijgt in 2014 de beloof de veilige fietsroute bij de Havendijk/Noorddijk. Deze fiets route is nu gevaarlijk. Het college kwam in 2011 al met een plan om de situatie te verbeteren. In Burgh-Haamstede wordt het kruispunt Noordstraat met de Kloosterweg aangepakt. Het colle ge wilde hier een rotonde aanleg gen, maar ha felle protesten uit het dorp blijven de stoplichten. In woners voorzagen in de zomer chaos als grote aantallen fietsers de rotonde zouden moeten ne men. Om de beloofde fietspaden langs de Stolpweg in Nieuwer- kerk en langs de Roterijdijk in Dreischor te realiseren maakt de gemeente in 2014 geld vrij. De aanleg gebeurt door Waterschap Scheldestromen. In Renesse wordt het kruispunt bij het trans ferium veiliger en er wordt ko mend jaar gewerkt aan de herin richting van het parkeerterrein Scheldestraat Zierikzee. Ook in Zierikzee worden de wandelrou tes naar de binnenstad van de par keerterreinen buiten de grachten verbeterd. De toegang stadsentree zuidoost vanaf de Platteweg tot het Groeneweegje wordt ook in 2014 gerealiseerd. De recreatiever- deelweg (deel 2) wordt dit voor jaar afgemaakt. ruime keuze, voor elk budget ZIERIKZEE - De ontmoeting met straatcoaches Albert en Rob is ge pland om half zeven zaterdag avond op een bekende hangplek in Zierikzee. Maar het parkeerter rein aan de Hoofdpoortstraat is stil. Afgezien van de geparkeerde auto's en een touringcarchauffeur is er niemand. „Het is ook nog een beetje vroeg", zeggen Albert en Rob. „Ze eten tussen zes en ze ven." We wachten een kwartier tje, maar besluiten dan te gaan rij den. „Eens kijken of de groep in Nieuwerkerk er al is." De straatcoaches hebben een flin ke route. De Westhoek, Nieuwer kerk, Scharéndijke, Bruinisse en Zierikzee zijn vaste elementen. „We hebben een hele lijst doorge kregen van de gemeente, politie en inwoners. Wij rijden al die plekken af en als er jongeren zijn maken we een praatje." De route ligt niet vast. De groepen verande ren, splitsen zich op of gaan op een andere plek zitten. „Er was al tijd een groep bij de Lidl in Zierik zee maar die moesten we daar weghalen. Dat is gelukt. Dit was ook de enige keer dat een groep echt weg moest." In Nieuwerkerk is het stil bij de skatebaan. Geen kip te zien. „We gaan maar even in Scharendijke kijken. Het is herfstvakantie, wel licht zitten ze in het Jop." De deur van het Jop (jongeren ont moetingspunt) staat open en er brandt licht. Binnen zit een groep je; een grote fles cola op tafel. Rob en Albert lopen naar binnen. Ze zijn welkom, maar er hangt toch een wat afwachtend sfeertje. Ze vinden de straatcoaches 'wel goed'. „Maar jullie worden ge stuurd door de gemeente en dat is wat minder. We hebben het ge voel dat we niet vertrouwd wor den." De plek wordt inderdaad extra in de gaten gehouden om dat een vorige groep de boel ver- stierd heeft. Daar zijn deze jonge ren min of meer de dupe van. „Maar het gaat nu heel goed", zeg gen Albert en Rob. Ze babbelen nog wat over uitgaan in Renesse en vertrekken weer. Op naar Burgh-Haamstede. De eerste hal te is bij de begraafplaats. „Hier zat ook een groep en dat kan niet, dit is een stilteplek." Ook bij het Ga- drabos is niemand te zien. „Hier zijn ook klachten over geweest maar wij hebben nog nooit ie mand gezien." In Renesse hetzelf de beeld. Daar rijden de straat coaches vooral op de plekken ach ter het uitgaanscentrum. „Het is opmerkelijk rustig vanavond. Geen idee hoe dat komt." We zet ten koers naar Bruinisse. Alle hangplekken worden bezocht maar niemand is op straat. Het wordt inmiddels echt koud. „Het is nu ook niet meer lekker om op straat te zitten." Op de terugweg naar Zierikzee toch maar even weer Nieuwerkerk in. Nog steeds doodse stilte bij de skatebaan. En dan ineens zien we een groepje. Bij de supermarkt zitten zeven jongeren. Ze hebben de bood- schappenwagentjes op de kant ge legd bij wijze van stoel. Een zak chips en wat blikjes bier maken de avond compleet. De groep kent Albert en Rob goed. De toon is vriendschappelijk. „We dachten eerst: wat is dat, straatcoaches. Maar het is beter zo, er is minder rotzooi en ze helpen ons ook. We willen een container." De groep probeert ook een nieuw bankje te krijgen bij de skatebaan. De oude is helemaal rot. Om de overlast voor de buren te beperken willen de jongeren de bank aan de ande re kant van de baan. Dan hoort niemand hen praten en zitten ze beschut. „Fijne avond verder en wel even opruimen hé?" De groep belooft alles netjes achter te laten. Terug in Zierikzee treffen Albert en Rob twee 'vaste gasten' met een biertje op het parkeerterrein Scheldestraat en weer wordt een praatje gemaakt. „Weten jullie wel dat ze tegenwoordig bij de oude bibliotheek staan?", tipt een van de twee. Het typeert de ver standhouding die de coaches in een halfjaar hebben opgebouwd. zierikzee - Tevredenheid over heerst bij de gemeente over het project straatcoaches. „Er is goed contact met de jeugd", zegt Jac ques Straver, beleidsambtenaar. „We krijgen steeds beter een beeld van wat er aan de hand is en ik durf te zeggen dat de over last minder wordt." Hoewel vol gens Straver overlast een subjec tief begrip is, was het wel reden voor de gemeenteraad budget vrij te maken voor het project straat coaches. „In Nieuwerkerk bijvoor beeld, hangt een grote groep bij de skatebaan. Dat is ook de plek waar ze zouden moeten zijn, maar ze geven wel overlast. De dorpsraad wil dat er wat gebeurt." De project straatcoaches wordt met hetzelfde beveiligingsbedrijf gedraaid als het susteam. Dat heeft volgens Straver veel voorde len. „De jongeren en coaches ken nen elkaar vaak al vanuit Renesse. Dat is gemakkelijk." Het project is een initiatief van de Christen- Unie, CDA en Alert! De straat coaches zijn sinds april actief. Bin nenkort volgt een evaluatie. OUWERKERK - Het is nog nevelig en koud als zaterdagochtend zes mannen en twee vrouwen zich melden bij de kreek van Ouwer- kerk. Ze gaan verder bouwen aan de speelnatuur tegenover het Wa tersnoodmuseum. Het is al goed te zien hoe het ge bied uiteindelijk wórdt vormgege ven. Er zijn kleine kreken gegra ven. Boomstammen over het wa ter zorgen voor een avontuurlijke oversteek maar eigenlijk is dat een beetje bijzaak. De hoofdmoot van het gebied is juist de natuur lijke manier waarop kinderen of volwassenen met een beperking zich kunnen bewegen. „Daar bij de vissteiger is een telescoop ge plaatst zodat iemand in een rol stoel ook op het wateroppervlak kan kijken. Het is toch heel leuk om plat op je buik op een steiger over het water te kijken, maar dat kan iemand in een rolstoel nor maal niet. Met die kijker wel", zegt ontwerpster Jootje Vaas. Het is maar één voorbeeld van al le voorzieningen die zijn gemaakt om het kinderen (en volwasse nen) met een handicap naar de zin te maken in de speelnatuur. Zo is ook een boomhut gebouwd waar je met een rolstoel in kan. De vrijwilligers bouwen vandaag aan een muurtje van tegels boven op de damwand. „Je ziet het ver schil wel tussen de jonkies en de ouderen hé?, lacht een van hen. „Die jonkies sjouwen vier tegels per keer en wij maar twee." De jeugd heeft de plek al ontdekt. „Hee, grappig. Die dikke takken hebben wij niet neergelegd in het water, dat zullen kinderen wel ge daan hebben", zegt Vaas. Ze laat ze liggen. De speelplek is nog niet af. Er komt nog een voorplecht van een schip aan de waterkant en er moeten nog wat puntjes op de i worden gezet. Daarna krijgt de na tuur de kans te herstellen in de wintermaanden tot de opening in april volgend jaar. 'Het is nu opmerkelijk ZIERIKZEE - Als de voortekenen niet bedriegen worden in 2014 veel verkeersknelpunten opgelost. ook uoor uw totale keukenverbouwing door Melita Lanting Spoorstraat 18c 4431 NK 's Gravenpolder T {0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie unuio.keuhenplus.com Zeven jongeren zitten bij de supermarkt in Nieuwerkerk. Chips en bier erbij. De toon is vriendschappelijk. door Melita Lanting I Vrijwilligers aan de slag. Op de voorgrond Jootje Vaas. foto Dirk-Jan Gjeitema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50