Herfstregen veroorzaakt veel schade Schunnige tekst dichten? Geen probleem IN HET NIEUWS 3 Het zit best snor met de taalvaardigheid van jongeren, stelt Onze Taal. Platte teksten dichten kunnen ze als de beste. VOOR DE DECEMBERVEILING GEVRAAGD Het KNMI kondigde code oranje af wegens aanhoudende regenval en daardoor gevaarlijke omstan digheden, van gisterochtend tot vier uur 's middags. Ook de ANWB adviseerde voorzichtig heid op de weg. Er deden zich meer ongevallen voor dan op een normale zondag, wat op verschil lende plaatsen tot files leidde. In sommige delen van het land viel bij hevige rukwinden meer dan too millimeter water, net zo veel als gemiddeld in de hele maand oktober. Bomen waaiden om, riolen overstroomden en kel ders liepen onder. De brandweer was op veel plaat sen bezig met het leegpompen van huizen. Akkers stonden blank en gewassen werden bedreigd. Ge malen draaiden op volle kracht om het overtollige water weg te pompen. Ook noodpompen moes ten verlichting brengen. Veel straten op Goeree-Overflak- kee stonden volledig onder water. In Stellendam spoelde een stuk van een dijk weg. 1\vee polders werden in gebruik genomen voor het bergen van water. Op de snelwegen rondom Rotter dam gold een maximumsnelheid van 70 kilometer per uur. In Rot terdam-Zuid verzakte een gaslei ding, waardoor het metroverkeer enige tijd moest worden stilge legd en vijftien woningen moes ten worden ontruimd. Aan de Zeeuwse kust werden zware windstoten tot 90 kilome ter per uur waargenomen. bruikers' die een bezoekje kregen. Een man had drie plaatjes kinder porno gedownload en voelt* 1 zich daar afschuwelijk onder. „De man had ze ook meteen weer verwij derd en was op zoek gegaan naar hulp. Hij was eigenlijk wel blij met het bezoek van de politie. Door zo vroeg in te grijpen, ho pen we iemand uit de zedencrimi- naliteit te kunnen houden", ver telt Peter Reijnders, landelijk pro grammamanager bestrijding kin derporno en kindersekstoerisme bij de nationale politie. Hij heeft vorige week zelf deelgenomen aan de landelijke actie. Of alle 144 personen strafrechte lijk worden vervolgd, hangt af van verder onderzoek. Recher cheurs zullen zo snel mogelijk al de in beslag genomen spullen gaan bekijken om vaart in het on derzoek te houden. Als het inderdaad bij het downloa den van drie plaatjes is gebleven, wordt gekeken naar een alternatie ve afwikkeling. „Zo iemand wordt niet vervolgd als hij zich verplicht laat behandelen onder toezicht van de reclassering. Op het moment dat deze persoon zich niet houdt aan de voorwaar den van de reclassering, moet hij alsnog voor de rechter verschij nen", legt Michiel Zwinkels uit. Maar iemand wordt meteen aan gehouden als tijdens het onder zoek blijkt dat er aanwijzingen zijn voor kindermisbruik of als er gevaar dreigt voor kinderen, bena drukt Zwinkels. Het aantal in beslag genomen spullen varieerde per huisbezoek. Bij een man in de regio Oost-Bra bant nam de politie zevenhon derd dvd's met mogelijk kinder pornomateriaal in beslag. Die moeten allemaal worden beke ken. Met de huidige techniek gaat dat steeds makkelijker. De politie beschikt over een nationale data bank waarin al het kinderporno materiaal staat. Die databank wordt dagelijks aangevuld met nieuw materiaal. Zwinkels: „Het gaat vaak om gi gantische hoeveelheden data die we in beslag nemen. Het systeem filtert het materiaal dat al bekend is binnen de databank eruit. Dat is grote winst en scheelt ons een hoop werk." De aanpak van kinderporno is een speerpunt bij politie en OM. Het aantal rechercheurs is verdub beld naar 150, verdeeld over teams door het hele land. Ze worden landelijk aangestuurd, wat betekent dat waar nodig bij stand kan worden verleend. Dat gebeurde bijvoorbeeld in de zaak van Frank R. uit Cuijk, verdachte in een grote zedenzaak. De man werd op 19 mei al aangehouden, maar vorige week werd pas be kendgemaakt dat hij tientallen meisjes heeft misbruikt. Bij huiszoeking bij R. werden 26.000 filmpjes en 144.000 foto's gevonden. „Die zaak slokte heel veel capaciteit op van onze recher cheurs in het noorden, waardoor andere onderzoeken op de plank bleven liggen. Zij kregen tijdelijk ondersteuning van collega's uit het land, zodat het werk kon door gaan", aldus Reijnders. De politie moet dit jaar minstens 546 zaken aandragen bij het OM die te maken met kinderporno of kindersekstoerisme. Dat is een van de doelen waar politie en OM aan moeten voldoen, en Zwinkels verwacht dat te halen. De landelij ke actie van vorige week wordt ze ker herhaald. DEN HAAG - Platte versies van po pulaire liedjes. Wie kent ze niet? Neem bijvoorbeeld de variant op de begintune van kinderprogram ma De Fabeltjeskrant: Hallo, meneer de Uil Uw onderbroek is vuil Wat gaan we daarmee doen Wassen met citroen Of deze variant op het bekende Engels kerstliedje: Jingle bells, jingle bells Geef de kat een lel Schop hem in het ziekenhuis Dan zegt-ie dankjewel Een oproep op sociale media lever de maandblad Onze Taal een stroom inzendingen op. Medewer kers Frank Jansen en Saskia Auke- ma publiceren hun bevindingen in het oktobernummer. Wat blijkt? Nederlanders zijn heel goed in het dichten van schunni ge teksten. „Het is helemaal niet zo eenvoudig om op een bestaan de melodie teksten te maken die precies goed zijn. Met de lettergre pen, klemtonen op de goede plek", vertelt Jansen, universitair docent Nederlands in Utrecht. „En toch is dat bij bijna alle ver sies het geval." Het gros van de teksten ontstaat op het schoolplein. Er zijn muzi kanten die er hun brood mee heb ben verdiend, zoals de Dikke Lui Band, Rubberen Robbie en Ome Henk. En in voetbalstadions laten fans zich niet onbetuigd met spreekkoren. Maar in het alge meen ontspruiten de platte ver sies aan het brein van kinderen op de basisschool of in de eerste klassen van de middelbare school. Die versies zijn altijd aardser dan het origineel, constateren Jansen en Aukema. Als de originele ver sie al niet zo verheven is, zakt de parodie een niveau verder af. Jan sen en Aukema onderscheiden drie categorieën. De eerste is on zindelijkheid. Zoals deze variant op Oya Lélé van K3: Oya Lélé Ik zit op de plee Met mijn broek naar benee Het lijkt op saté Maar het is diarree De tweede is geweld. Een voor beeld is deze tekst op de begintu ne van Sesamstraat: Sla je moeder neer, Met een teddybeer, In Sesamstraat! En met stip op 1 staat seks. Hoe wel geweld hierbij soms een bij rol vervult. Een van de bekendste voorbeelden is wel het Brigitte Bardot, Bardot, Die heeft ze niet zó, maarzo op het nummer Brigitte Bardot van de Emeralds. Het antwoord op de vraag of het dichten van schunnige teksten een typisch Nederlandse bezig heid is, moet Jansen schuldig blij ven. „Dat zou een aparte studie vergen." MIDDELBURGS VEILINGHUIS Houtkaai 9, Middelburg www.middelburgsveilinghuis.nl MAANDAG 14 OKTOBER 2013 bij Vieze mannetjes' ROTTERDAM - De herfst heeft zich gisteren voor het eerst dit jaar ge manifesteerd. Extreem was het weer in Zeeland, Zuid-Holland, Gel derland en Utrecht. door Saskia Wassenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3