Oranje verjaagt donkere visioenen 1 i I I Kuijt vreest voor gebroken nacht I 30 SPORT TURKS VOETBAL Het Turkse voetbal is een grote puinhoop, zegt Özcan Akyol, schrijver van het boek Eus. Blind verwacht een Turkse heksenketel 1 Waar het Nederlandse clubvoet bal in crisis wegzakt, geeft het na tionale elftal een signaal van hoop. De galashow van Oranje te gen Hongarije van vrijdag had op geen beter moment kunnen ko men. Nu het Nederlandse club voetbal in een crisis is gestort, is elk teken van hoop welkom. De eredivisie is de aansluiting met de grote competities verloren en in Europa spelen we al lang slechts een marginale rol. De sta dions worden steeds meer ont sierd door lege plekken. KNVB-di- recteur Bert van Oostveen schets te onlangs zelfs het doemscenario dat onze competitie in financieel opzicht dreigt af te glijden naar het niveau Luxemburg. In Utrecht durven ze dat niet meer te ontken nen. In het miljoenencircus dat voet bal heet, leunt Nederland niette min op een fundament dat voor komt dat we straks inderdaad tot de derde garnituur van Europa be horen: een imponerende mozaïek van goed onderhouden voetbal complexen over het hele land, tot in de kleinste dorpjes, waar speler tjes zich vanaf de F'jes kunnen ontplooien en niemand door het fijnmazige net glipt van de scouts. Die infrastructuur staat garant voor een constante stroom van ta lent, zo wijst de geschiedenis uit. Door gebrek aan financiële slag kracht vliegen die talenten welis waar uit, waardoor onze competi tie verzwakt wordt, maar samen gebundeld in het nationale elftal zijn ze tot veel in staat. En daar om kan Oranje zich steeds weer als A-merk handhaven in de inter nationale top, in tegenstelling tot de clubs in de eredivisie. Ook bondscoach Louis van Gaal profiteert van weer een nieuwe generatie. Een talentvolle lichting die de hand van de oude garde nog niet kan missen en af en toe nög broos is, maar wél de doem denkers voorlopig hun munitie ontneemt. Neem Kevin Strootman, 23 jaar pas, maar al spelend als een Ro meinse veldheer. Hij is al zeker van een plek in de WK-selectie. Of Daryl Janmaat en Jeremain Lens, die onder Van Gaal een spec taculaire progessie doormaken. In de WK-kwalificatiecyclus leidde de Oranje-renovatie nog niet tot voetbal van een andere planeet, maar tijdens de wervelende voor stelling vrijdag tegen de armetieri ge Hongaren (8-1) kwam het er voor het eerst allemaal uit. Een kruisbestuiving van de oude en de nieuwe generatie, in de geest van de avontuurlijke Hol landse school, waarvan het pure voetbalplezier soms afspatte. Ook bij gelouterde namen als Arjen Robben en Robin van Persie, de nieuwe koningsschutter van Oran je. Het belooft allemaal nog niets voor het WK, waar de tegenstand vele malen groter zal zijn, maar deze oppepper kon het gemoed van de Nederlandse voetballief hebber wel even gebruiken. De visioenen van de donkere be ginjaren tachtig, waarin niet al leen de eredivisieclubs maar ook Oranje afzakte naar de grauwe middenmoot, lijken voorlopig ver vlogen. De Champions League gaan we vermoedelijk de komende twin tig jaar niet winnen, maar het moet gek lopen in dit land van plotseling oplopende voetbal- koorts als binnenkort niet de eer ste oranje sambaballen in de schappen van de supermarkten liggen. Oh ja, nog een boodschap voor KNVB-baas Van Oostveen: Luxemburg verloor vrijdag met 0-4 van Rusland. Kansloos. In zijn veelbesproken boek Eus gaat hij de rauwe taal niet uit de weg. Als Ozcan Akyol naar de toestand van het Tïirkse voetbal wordt ge vraagd, ligt het fluweel ook niet op z'n tong. Heel Turkije mag dan in de ban zijn van het duel met Oranje, voor Akyol verbloemen de emoties rond die wedstrijd het ware gezicht. „Er is genoeg geld, want Sneijder verdient er 4.5 mil joen euro per jaar", zegt hij. „Maar er is geen visie, de oplei ding is slecht, het niveau in de competitie stelt niks voor en wordt voor de buitenwacht louter cosmetisch opgepimpt. De facili teiten onder de topclubs zijn dra matisch. Kort samengevat: het is een grote puinhoop." De schrijver uit Deventer, een hartstochtelijk voetbalfan die re gelmatig aanschuift bij Pauw en Witteman, heeft er voor het tijd schrift Hard Gras net weer een aantal stadionbezoeken in Istan bul opzitten. Wat hij zag, stemde hem niet vrolijk. Dat de chaos regeert, weerspiegelt zich volgens hem in de situatie van de drie traditionele topclubs Besiktas, Galatasaray en Fenerbah- ce. Neem Besiktas, de club die on langs wereldnieuws werd omdat supporters tijdens de stadsderby tegen Galatasaray het veld be stormden. „Sindsjlien doen er allerlei cow boyverhalen de ronde", zegt Akyol. „Maar ondertussen lijkt het er steeds duidelijker op dat de rellen niet veroorzaakt zijn door voetbalsupporters, maar door knokploegen van premier Erdo- gan. Besiktas is een linkse wijk waar de protesten tegen Erdogan begonnen, het hevigst waren en het langste duurden. De mensen raken er steeds meer van over tuigd dat de regering Besiktas nu in een kwaad daglicht wil stellen. De echte supporters hadden de relschoppers nog nooit in het sta dion gezien, zeggen ze. Het is wel heel opvallend dat een dag na de rellen de meeste leiders van de supportersclubs van Besiktas zijn opgepakt en veel zwaardere straf fen hebben gekregen dan de figu ren die op het veld kwamen." Bij de twee andere grootmachten van Istanbul zijn de problemen van een andere aard, maar dat neemt niet weg dat de gezworen vijanden Galatasaray en Fenerbah- ce allebei worstelen met hun iden titeit. „Galatasaray presteert dramatisch en dat komt omdat er te veel ver waande sterren rondlopen", zegt Akyol. „Ze hebben de grote lei der, Fatih Terim, ontslagen maar die man is wel bondscoach. Dat zegt alles. Het is ongelooflijk on rustig in de top van de club en op het veld is er totaal geen een dracht. Het is lachwekkend om te zien dat spelers als Drogba, Sneij der en Melo ruzie maken bij een vrije trap. Ze gunnen elkaar niks." Er stroomt bijna net zoveel geld door de club als water door de Bosporus, maar om nou te zeggen dat er met beleid is ingekocht? Akyol vindt van niet. „De club heeft miljoenen geïnvesteerd in de verkeerde spelers. Sneijder is daar het grote voorbeeld van. Ik geloof niet meer in hem, want hij leeft niet als een prof, hij is klaar. Je merkt dat de meeste fans onge duldig beginnen te worden. De kritiek op Sneijder groeit met de dag. Wat dat betreft is er in de stad meer respect voor Dirk Kuijt. Dirk heeft veel minder kwaliteit, maar haalt wel het maximale uit zijn mogelijkheden. Aan de ande re kant zegt het alles over het ni veau in Tïirkije, dat hij het goed doet, want bij een Europese mid denmoter als HSV zou hij niet eens in de basis staan." Met de club van Kuijt, Fenerbah- ce, is het overigens niet veel beter gesteld, oordeelt Akyol. De eerste plaats op de ranglijst leunt op een berg schroot. „Fenerbahce heeft een groot imagoprobleem. Het is net als bij Ajax in Nederland. Je bent voor de club of je hebt er een hekel aan. Maar in het geval van Fenerbahce komt daar nog wat anders bij kijken. Ze zijn uit het Europese toernooi gegooid, ze hebben scheidsrechters omge kocht en wedstrijden gemanipu leerd. Voor veel Tïirken staat Fe nerbahce voor louche." Al die problemen zie je vervol gens terug in de nationale ploeg, zegt Akyol. Dat het opgeleefde Tïirkije nu opeens weer volop in de race is voor het WK, mag nau welijks een prestatie worden ge noemd. Ze hadden het in zijn ogen nooit zover mogen laten ko men. „Ze hebben al sinds de ople ving op het WK van 2002 niets meer gepresteerd. Er zijn genoeg goede voetballers, maar er zijn te veel egootjes", aldus Akyol. „Ze hebben zo'n trots dat ze weigeren in dienst van het elftal te spelen en tactisch zijn ze slecht. Het is geen toeval dat er in het buiten land nauwelijks Tïirkse voetbal lers bij grote clubs zijn geslaagd. Hier in Nederland zie je hetzelf de. Er loopt ongelooflijk veel T\irks talent rond in de jeugd, maar hoeveel halen er uiteinde lijk het betaalde voetbal?" NOORDWIJK - Normaal gesproken wordt Dirk Kuijt luidkeels toege zongen en aanbeden door de Turk se supporters als hij op het veld staat in Istanbul. De aanvaller van Fenerbahce en Oranje rekent er echter op dat morgenavond de ontvangst een stuk minder vrien delijk zal zijn. „De sfeer en ambi ance zullen denk ik zelfs vijandig zijn, maar ook dat is voor onze ploeg een goede ervaring", zegt Kuijt, die met het Nederlands elf'w tal de WK-kwalificatie afsluit in 'zijn' Istanbul. Voor Turkije is het Nederlands elf tal de laatste horde richting de play-offs, waarin het als nummer twee van groep D om een WK-tic- ket wil strijden. Bij winst is het voetbalmaffe land van bonds coach Fatih Terim zo goed als ze ker van de tweede plaats. „Turkije staat op z'n kop, ze zul len er alles aan doen om de play-offs te halen", zo weet Kuijt, die vorig jaar neerstreek aan de Bosporus. Na zes jaar bij Liver pool viel de Katwijker in 2012 voor een lucratief aanbod van Fe nerbahce. Bij de club uit het Azia tische deel van Istanbul groeide Kuijt al snel uit tot publiekslieve ling. „Het was een cultuuromslag na zes jaar in Engeland, maar we heb ben een enorm mooie tijd in Istanbul. Het leven is geweldig, je krijgt zoveel respect van de men sen. Istanbul heeft alles", aldus Kuijt, die momenteel met vijf doelpunten gedeeld aan kop gaat in het topschuttersklassement van de Süper Lig. De spits zat vo rig jaar september op de bank toen Oranje de WK-kwalificatie startte met een zwaarbevochten zege op Tïirkije (2-0). „We heb ben toen allemaal kunnen zien dat ze best een goede ploeg heb- Dirk Kuijt ben. Daarna is het een stuk min der gegaan, maar de laatste drie duels hebben ze allemaal gewon nen." Dankzij de eclatante zege van Oranje vrijdag op Hongarije (8-1) schoofTurkije op naar de tweede plaats. In het volgepakte stadion van Fenerbahce kan de ploeg van Terim het morgen afmaken. „Zij waren natuurlijk heel blij met ons resultaat tegen Hongarije. Ik had mijn Turkse ploeggenoten al beloofd dat we onze plicht zou den doen. Maar dat is het enige hoor, ze zullen het nu verder zelf moeten verdienen. Wij willen ook winnen om bij de bovenste zeven op de wereldranglijst te ko men, daar gaan we voor." Kuijt weet als geen ander hoe fa natiek en vijandig de Turkse fans kunnen zijn. Het zou de 97-vou- dig international dan ook niet ver bazen als het in de nacht van maandag op dinsdag een dolle boel wordt rond het spelershotel van Oranje. „Ik denk niet dat ze ons lekker zullen laten slapen. Het wordt mijn eerste Tïirkije-Ne- derland en ik kijk er erg naar uit. De sfeer zal in ieder geval heel mooi zijn." NOORDWIJK - Met Ajax speelde Da ley Blind in 2011 al eens een oefen wedstrijd in Istanbul tegen Gala tasaray. Toen was de sfeer feeste lijk vanwege de opening van het nieuwe stadion van de Tfirkse top club. De 23-jarige international weet dat het morgen in de WK-kwalifi- catiewedstrijd tegen Tïirkije, in het stadion van Fenerbahce, wel anders zal zijn. „Het zal een hek senketel worden, want Turkije moet winnen", zegt Blind. De Aja- cied kreeg begin 2011 al wat mee van het Turkse fanatisme toen hij met de Amsterdamse club oefen de tegen Galatasaray. „De Tïirkse fans zijn heel fanatiek en dat la ten ze blijken ook. Ze leven bij zonder intensief mee met de-wed strijd. Ik verwacht dat het publiek dinsdag ook heftig tekeer zal gaan." EP door Roel Wiche NOORDWIJK - Zouden ze in Differ- dange intussen het dorpsplein heb ben genoemd naar de topscorer van de plaatselijke FC? De Luxem burgse voetbaldreumes verbaasde dit seizoen vriend en vijand door FC Utrecht in de Europa League te verslaan, toch een club die in Ne derland in de categorie subtop thuishoort. En dan waren er ook nog Bulgaren en Roemenen uit oor den met tongbrekende Oost- blok-namen die zonder veel moei te Vitesse en PSV over de knie leg den. De chaos regeert door Leon ten Voorde t I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30