Godsvruchtig land Vijf titels maken nog kans op 18 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw In de theatershow 'Beat Bordeel sluipers' is ze het jonge talent tussen de oude rockers: de Zeeuwse zangeres Joëlle Vierling. Toen ik de krant open sloeg zag ik meteen dat het mijn straatje was, maar dan jaren terug. Het centrum van Lams- waarde, waar ik nu zelf ook woon. Dus dit komt me heel bekend voor. Veel kan ik over deze tijd niet zeggen, want dat is voor mijn tijd en ik woonde vroeger op Graauw", vertelt Marlies de Booij uit de Jacobus de Waalstraat in Lamswaarde. Zij schrijft ook dat er waarschijnlijk meer inzenders zijn, die er wel iets over kunnen vertellen. Daar heeft ze gelijk in. Een van hen is Jacqueline de Bak- ker uit Hulst Zij bracht hier haar kinderjaren door: „Deze kaart is van de Dorpsstraat, later Jacobus de Waalstraat te Lamswaarde. Ook wel 't Heiligland genoemd. De be naming is waarschijnlijk ontstaan toen het katholieke geloof tijdens de Reformatie niet in het open baar mocht worden uitgeoefend. In 1686 werd op Lamswaarde een schuurkerk gebouwd met de in gang aan de Achterstraat. Dit was de eerste schuurkerk in het Land van Hulst. Uit heel de streek kwa men ze om de mis bij te wonen", vertelt zij. „Het eerste gebouw aan de rechter kant is de Boerenleenbank met Ka- rel van den Ende als kassier. Hij werd opgevolgd door zijn dochter Marie. Daarnaast gareelmaker Peet Claessens, vrijgezel; woonde in zijn ouderlijk huis. Kreeg later ge zelschap van tante Louisa van Driessche, zijn nichtje, die het huishouden voor hem deed. Daar naast woonde een deftige dame die bekend stond als Louise van Bekkum, maar eigenlijk de Wilde heette. Haar moeder was als wedu we hertrouwd met Jan van Bek kum, hulponderwijzer en winke lier. Daarnaast het café van Louis Claessens (broer van Peet) ge trouwd met Louisa de Bruijn dit waren de ouders van o.a. Leon en Honoré Claessens. Leon had er la ter een schilderswinkel." Rinus de Moor benoemt ook nog de RK Sint Corneliuskerk in het midden, op de achtergrond. „Deze is gebouwd in 1871-1873 en inge wijd in 1873 door deken Buys." De kerk verving volgens hem de schuurkerk, waar ook Jacqueline de Bakker aan refereerde. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. VLISSINGEN - Het is inmiddels ne gen jaar geleden dat ze als veer tienjarige in het Middelburgse ca fé 't Hof een liedje zong. Danny Vera was onder de indruk en vroeg haar of ze mee wilde doen met zijn optreden in 't Schutters hof. „Toen stond ik ineens voor een paar honderd man te zingen en dacht: dat is leuk, dat wil ik meer doen." Sindsdien zet Joëlle Vierling (23), kleindochter van de bekende ope razangeres Willy van Drunick, al le kaarten op eeh carrière in de muziek, hoewel ze 'als back-up' ook hechtte aan een goede oplei ding. Twee jaar geleden voltooide ze haar studie Communicatie aan de HZ. Sindsdien vervult ze free lance opdrachten in aanverwante sectoren. „Ik doe bewust niets vast, want zingen staat voor mij al tijd voorop." Drie jaar geleden keerde ze terug naar haar geboortestad Den Haag maar de band met Zeeland - waar ze vrijwel haar hele jeugd door bracht - is hecht. „De plek waar je bent opgegroeid, mag je nooit ver geten, maar Den Haag biedt me veel meer mogelijkheden. In de Randstad gaat alles nu eenmaal net een tandje harder." Vierling deed al volop ervaring op in de muziek, maar is tegelijk nog zoekende. „Ik ben nu in de fa se dat ik steeds meer begin te ont dekken wat ik wil en dat is: zelf muziek schrijven, zodat ik die van uit mijn eigen inspiratie, gevoel en visie kan brengen." Een eerste begin is er, maar de ko mende tijd wil ze er echt werk van maken. „Het is al snel een droom, maar dat geeft niet. Als je iets echt wil, moet je daar ook voor gaan. Dit wordt een project voor de winter. Maar omdat het voor mij allemaal nieuw is, zit ik er ook een beetje tegenaan te hik ken. Daar moet ik even doorheen. Het gaat zeker lukken, maar het heeft even wat tijd nodig. Geluk kig heb ik al wat afspraken staan met mensen die me erbij willen helpen." De komende tijd is ze vooral te zien in Beat bordeelsluipers, dat door het land reist en volgende week Vlissingen aandoet. Het is een theatershow met de gerenom meerde coverband The Clarks, over de geschiedenis van de Haag se popmuziek, met muziek van onder anderen The Tielman Bro thers, Johnny Lion, (The) Galden Earring(s), Q65, The Shoes, Earth Fire en Shocking Blue. Joëlle De boeken die nog kans maken op de prijs zijn (in alfabetische volgorde): Geschiedenis van Zeeland (deel I en II) van Paul Brusse e.a. Naar het aards paradijs. Het rus teloze leven van Jacob Roggeveen, ontdekker van Paaseiland (1659- 1729) van Roelof van Gelder Pier en Oceaan van Oek de Jong Het badhuis van Corine Kisling De Staats-Spaanse Linies. Monu menten van conflict en cultuur van Jan. J.B. Kuipers en Winant Half- werk. Voor de prijs - voor boeken uit of over Zeeland die de afgelopen twaalf maanden zijn verschenen - was een recordaantal van 82 ti tels ingezonden. Deze zijn beoor deeld door een jury die bestaat uit commissaris van de Koning Han Polman, Paul van der Velde, Ton Brandenbarg, Peter Jansen, Saskia de Bodt en Jaap de Moor. Onder de vijf genomineerden zijn twee oud-winnaars: Jan J.B. Kuipers won samen met Robbert Jan Swiers de Zeeuwse Boeken- De winnaars van de cadeaubonnen zijn deze week: Jacqueline de Bakker uit Hulst, Marlies de Booij uit Lamswaarde en Petra de Back uit Terneuzen. mm LAMSWAA1ZD6 -ZI4L. Talent gedijt tussen door Rolf Bosboom I Joëlle Vierling Joëlle Vierling samen met The Clarks in Beat en Bordeelsluipers. MIDDELBURG - De jury van de Zeeuwse Boekenprijs 2013 heeft de eerder gepresenteerde longlist met tien boeken teruggebracht tot een shortlist met vijf titels. door Rolf Bosboom ROKLOF VAN CK1.D1 R AAK HET AAKDS PARADIJS Hd nmda» kien \;iii I.K.0I1 Roggctvcii. miUktkrt «11 Putei land 116^9-1719!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18