i i i Provincie moet even op de rem Blootsvoets de tuin in om de meubelen veilig te stellen I ZEELAND 15 STARTENDE ONDERNEMINGEN 9 Tips voor startende ondernemers Ook wil het dagelijks provinciebe stuur de rekening niet bij de bur ger neerleggen. Daarom komt er geen verhoging van de provincia le opcenten voor de motorrijtui genbelasting. Dat blijkt uit de Na jaarsnota van Gedeputeerde Sta ten. De komende jaren krijgt de pro vincie fors minder geld van het Rijk. Zeeland ontvangt tot 2017 per jaar zo'n zeven tot elf miljoen euro minder. Wel is de provincie volgend jaar af van de subsidië ring van Omroep Zeeland (ruim 8,6 miljoen euro per jaar). Dat komt door het plan de regionale omroepen op rijksniveau te bekos tigen. Maar per saldo schiet de provincie er over drie jaar zeker anderhalf miljoen euro bij in. Er rest de provincie geen andere keuze dan de ambities terug te schroeven en beleidsvoornemes in een langzamer tempo uit te voeren, melden GS. Want het pro vincie wil wel de algemene reser- vepot, waarmee tegenvallers kun nen worden opgevangen, op peil houden. Naast een lagere bijdrage van het Rijk schetsten GS een aantal fi nanciële risico's. Zo houden ze re kening met een lagere dividend uitkering van energiebedrijf Del ta: 15 in plaats van 20 miljoen eu ro. De provincie bezit de helft van de aandelen van Delta. Ook kan het saneren van het Thermp- hos-terrein een financieel staartje voor de provincie hebben, nu een doorstart met de productie van 'groene' fosfor is mislukt. Momen teel onderhandelen Rijk, provin cie, Zeeland Seaports (als grondei genaar) en de curatoren over wie verantwoordelijk is en hoeveel moet betalen voor de sanering van het fabrieksterrein. Het aangescherpte financiële be leid zet geen rem op stimulerings maatregelen voor de Zeeuwse eco nomie. Wel moet het tempo iets omlaag in het streven de ecomoni- sche sectoren te vergroenen en te vernieuwen. Door de regenval steeg het water in de watergang achter haar huis in de Mortiere in Middelburg tot kniehoogte. „En het stijgt nog steeds", zegt Nel Verhoeven zon dag halverwege de middag. Met één tot anderhalve centimeter per uur. Haar terras ligt een stuk lager dan het huis, dus bang dat het water binnenkomt, is ze niet. „Dan moet het water nog eens zo hoog komen. Bovendien is de water gang nu al twee keer zo breed als normaal, dus het kan wegstro men. Maar het grondwater stijgt ook, dus ik durf nog niet in de kruipruimte te kijken. De draina- gepijpen wateren af op de water gang, maar de uitgangen zitten nu onder water." Toen ze zondagochtend om tien uur beneden kwamen, stond het terras aan de watergang al blank. Blootsvoets redden ze hun tuin meubelen. „Laarzen hadden geen zin, die liepen vol." Ze hebben contact gehad met politie, ge meente, waterschap en brand weer. De Mortiere is een lager ge legen wijk op een voormalig moe rasachtig gebied aan de zuidkant van Middelburg langs de A58. De kans op wateroverlast bij slecht weer is dus wat groter, maar zo erg als nu is het nog niet geweest, zegt Verhoeven. Haar zorg over de koi-karpers in de vijver is inmiddels weggeëbd. Omdat de stroom in de tuin afge sloten moest worden, was ze even bang dat de pomp in de vijver het ook niet meer zou kunnen doen. Maar dat konden worden opge lost. MAANDAG 14 OKTOBER 2013 neemt flink toe Noord-Beveland Kapelle Reimerswaal Het aantal startende ondernemin gen in Zeeland tot en met het derde kwartaal in 2012 en 2013. 2012 2013 (meer dan in 2012) 2013 (minder dan in 2012) veere Tholen Borsele n-Duiveland Vlissingen Middelburg Terneuzen E 303 Kijk naar jezelf: wat zijn je sterke punten, maar ook wat zijn je zwakke punten. Ben je slordig of slecht met cijfers, schakel dan een boekhouder voor de administratie in. Wees kritisch en eerlijk tegenover jezelf. Wat is je motivatie om een eigen bedrijf te starten? Stel jezelf doelen. Voordatje begint: maak afspraken, bijvoorbeeld met leveranciers. Zorg dat je je beloftes aan klanten kunt waarmaken. Bepaal je prijs. Zet niet te hoog in, maar zeker ook niet te laag. Houd een gemid deld tarief aan. Begin niet pas met klantenwerven als een andere klant wegvalt. Vorm je een beeld van je klanten: wie zijn je klanten? Wat willen ze? Hoe ga je hen bereiken? Waarom kiest iemand voor mij? Social media zijn niet de oplossing. De inzet van Facebook en Twitter ligt in verlengde van andere communi catiemiddelen. Wil je toch met social media aan de slag? Maak dan een plan, maak er tijd voor, praat terug en maak het je niet te moeilijk. Kies een aanpak waar jij je prettig bij voelt. Zoek contact met Kamer van Koophandelgemeehte belastingdienst, bank, accoun tant, verzekeraar of communica tiedeskundige. Niet alleen voor geld, webdesign, huisvesting, verzekering, vergunning of uitleg over regeltjes, maar vooral voor vrijblijvend en vaak kosteloos advies. foto ANP infographic Willem Adriaansens bron Kamer van Koophandel door Frank Balkenende MIDDELBURG - De provincie moet de komende jaren fors bezuinigen, maar dat mag niet ten koste gaan van het stimuleren van de economi sche ontwikkeling van Zeeland. door Maurits Sep MIDDELBURG - Net onder de water- grens zijn de stopcontacten te zien. De elektriciteit op hun tuinter ras hebben ze op tijd kunnen afslui ten, maar een aantal spullen is door het water meegenomen, ver telt Nel Verhoeven. „Die vinden we morgen wel een stuk verderop in de watergang." Nel Verhoeven bij haar ondergelo pen tuinterras in de Middelburgse wijk De Mortiere: „De weggedre ven spullen vinden we morgen wel terug." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15