Actie Koperslag deelt forse tik uit VERDIEPING 9 Het totaal aantal ko perdiefstallen daalt fors sinds gedupeer den en overheid samenwerken. 0 zien waar het het vaakst mis is: rond Den Haag en Rotterdam, maar vooral in het zuidoosten van Nederland. Duidelijk te zien is dat de hoogspanningsmasten en -stations daar met militaire precisie zijn af gestruind. Diezelfde militaire precisie werpt Tennet nu ook in de strijd. Op plekken waar de ko- perdieven opvallend actief zijn, wordt de druk opgevoerd. „We huren private beveili gingsteams in die voor een groot deel be staan uit ex-militairen. Zij gaan letterlijk een nacht in de bossen liggen, als de situa tie daar om vraagt. Soms doen ze ook een kilometerslange patrouille." De militairen zijn niet Tennets enige troef. Bij de trappen waarmee de hoogspannings masten beklommen kunnen worden, ko men bewegings- en trillingssensoren te hangen, gekoppeld aan camera's. Ook wordt het koper voorzien van een zogehe ten SDNA-spray. Onzichtbaar voor de die ven blijft het koper, indien gestolen, her leidbaar naar Tennet wanneer het wordt in geleverd bij een handelaar. „Kóperdiefstal helemaal uitbannen, zal niet lukken", zegt Van Gelder. „Maar we doen er alles aan om het zo ver mogelijk te rug te dringen." KOPERDIEFSTAL PER JAAR De koperdief het le ven zo zuur moge lijk maken: met die missie in het achter hoofd werd ruim twee jaar geleden Actie Koperslag gestart. Belangrijke schakel in het plan zijn de metaalhandelaren, vertegenwoordigd door de Metaal Recycling Federatie (MRF). Zij moeten aan de bel trekken als bij hen verdacht koper aangeboden wordt. Het koper van Tennet en Prorail is voorzien van een speciale SDNA-spray, waardoor het ook na ontvreemding herleid kan wor den tot de rechtmatige eigenaar. Op die manier zou de afzetmarkt voor dit gestolen koper automa tisch moeten verdwijnen. Werkt dat een beetje? „We doen ons best", zegt Hielke van den Brink, secretaris van de MRF. „Maar het is natuurlijk een illusie om te denken dat er nu nooit meer koper gestolen wordt. Er zullen altijd kleine partijen zijn die onder de radar blijven. We zijn sowieso nog druk bezig KOPERDIEFSTAL PER REGIO om de handhaving in te richten. En dieven kunnen natuurlijk al tijd de grens over." Desondanks lijkt Actie Koperslag een succes. Het aantal koperdief stallen is sinds de ondertekening van het convenant in ieder geval sterk gedaald. Naast Tennet, Pro rail en de MRF doen ook partijen als de politie, het Openbaar Minis terie en de Belastingdienst mee in de gezamenlijke aanpak. Vooral op het spoor wordt veel re sultaat geboekt, blijkt uit een brief die minister Opstelten naar de Tweéde Kamer heeft gestuurd. In 2011 waren er bij Prorail 516 ko perdiefstallen. In 2012 daalde dat aantal naar 288 en in de eerste helft van dit jaar werden 48 dief stallen gemeld. Dat is een afname van 81 procent in twee jaar tijd. Bij Tennet werpt de aanpak voor alsnog minder vrucht af, maar daarbij moet worden aangetekend dat de netbeheerder zich pas later aansloot bij Actie Koperslag. De brief van Opstelten biedt ook inzicht in het aantal mensen dat jaarlijks opgepakt wordt voor ko perdiefstal. In 20ti waren dat er 23, in 2012 33 en in de eerste helft van dit jaar 5. Daarmee schom melt de pakkans zo tussen de 5 en 10 procent. Het vermoeden is wel dat één aan houding vaak meerdere diefstal len verklaart. Het percentage ko perdiefstallen dat wordt opgelost, ligt dus een stuk hoger dan 10 pro cent. De dieven voor alle zaken veroordelen is echter een tweede. 49 2011 2012 2013* op leven en dood Koperdiefstal in beeld. Een afgeknipte koperen bliksemafleider in een hoogspanningsmast (links), een afgeknipte koperen kabel is op een aantal auto's gevallerv(boven) en een koperdief in actie in een Tennet-kantoor afgelopen augustus (onder), foto's Tennet Aantal diefstallen uit hoogspanningsmasten 82 van TenneT. infographic DPd bron TenneT t/msept Aantal diefstallen uit 49 hoogspanningsmasten van TenneT. Noord West* Zuid losten J jfl t/m september

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9