Raad van Toezicht van de Zeeuwse Bibliotheek stuurt interim-directeur al na drie maanden weg Campagne promotie schaatsen in Zeeland commentaar ZEELAND 23 ii Bijna alle coffeeshops in Nederland verkopen aan buitenlanders... 1 ti 4 wt tel Dc aa: inj v?J het mee naar de afgesproken ver koopplaats." Dat valt niet te voor komen, erkent Lonink het be staan van de 'o6-handel', 'en zal ook altijd blijven'. „Dat zijn Fran sen of Belgen die worden gewei gerd bij de coffeeshop en via een café of bij navraag op straat elders aan een verkoopadres komen. Maar dat zijn kleine vissen." Bedrijfsleider Mike van Veenen- daal van coffeeshop High Life in Goes is blij met de actie van poli tie en gemeente. „Maar het lost uiteindelijk niks op", zwakt hij zijn compliment di rect af. Beter is wanneer de cof feeshops gewoon weer zouden mogen worden opengesteld voor alle klanten, houdt Van Veenen- daal vol. „Vóór de wietpas was er hier amper overlast. Bijna alle cof feeshops in Nederland verkopen aan buitenlanders. Alleen in Zee land, een stukje Noord-Brabant en Maastricht mag dat niet. Wie begrijpt dat nog? We moeten te rug naar de oude verordening, vanuit die situatie gaan bouwen en ook de aanvoer aan de achter deur eindelijk eens regelen. Nu verzinnen ze iedere keer iets nieuws en wordt het een steeds grotere puinhoop." Oorzaak: een verschil van mening over aanpak en beleid in het fusie proces tussen de Zeeuwse Biblio theek (ZB) en onderzoeksinsti tuut Scoop, die beide al onder één dak zitten. Ook de manier waarop de interim-directeur daarover met onder meer de provincie en andere betrokkenen communi ceerde, is voor de Raad van Toe zicht reden in te grijpen. Overi gens zegt de voorzitter daarvan, Adrie de Bruijn, dat Egas Reparaz niet de laan is uitgestuurd. „In overleg met ons heeft hij zijn op dracht teruggegeven." Egas Reparaz zelf wil niets zeg gen, omdat 'hij formeel nog niet is ontslagen en nog steeds in ge sprek is met de Raad van Toe zicht'. „Daarom kan ik er nu niet verder op ingaan." De gewezen interim-directeur zat voorheen in de Raad van Toezicht en kent de Zeeuwse Bibliotheek dus goed. Hoewel hij zinspeelt op een mogelijke terugkeer, maakt De Bruijn duidelijk dat daarvan geen sprake zal zijn. „We gaan op zoek naar een andere interim-di recteur." Die zal hard moeten werken aan het fusieproces. De Bruijn zegt dat nog dit jaar een besluit zal worden genomen over een fusie van de ZB en Scoop. Die zal me dio 2014 haar beslag moeten krij gen. Zowel de ZB als Scoop moet van de provincie elk één miljoen euro bezuinigen. Die reorganisa tieslag loopt nog. Als de bezuini gingsronde is afgelopen, kunnen ze fuseren. Het personeel van de Zeeuwse Bi bliotheek hikt aan tegen fusie. De Ondernemingsraad is vooralsnog tegen, omdat 'er nog niet eens een stappenplan ligt'. OR-voorzit- ter Corrie van den Velden heeft te vens de indruk dat vanuit de pro vincie wordt aangestuurd op de aanstelling van Scoop-directeur Dick van den Bout als directeur van de fusieinstelling. De vrees bestaat dat de grotere Zeeuwse Bi bliotheek na de versmelting wordt 'opgeslokt' door het kleine re Scoop, staat in een brief van OR aan de gewezen interim-direc teur. Het personeel betreurt het vertrek van Egas Reparaz, die vol gens Van den Velden 'weer rust en vertrouwen in de organisatie bracht'. De overlast rond de coffeeshops uit zich onder meer in het aan spreken van willekeurige passan ten. Bij High Life lopen straat dealers soms zelfs ook het café in om klanten af te vangen, zegt Van Veenendaal. „Daar zegt het perso neel wat van en dan krijgen ze een grote mond. Alle buitenlan ders aan wie wij niet verkopen, hebben zij. Bij ons komen ook mensen gewoon wat drinken. Dan moet je dit soort praktijken niet voor je deur hebben." Voorlichting is een be langrijk onderdeel van het Nederlandse softdrugsbeleid. Het vergt geduldige uitleg om dui delijk te maken dat teelt van en handel in wiet weliswaar zijn verboden, maar dat verkoop in coffeeshops wordt gedoogd. En dan wordt er in Zeeland, in te genstelling tot andere delen van het land, streng de hand aan gehouden dat die coffee shops alleen aan Nederlandse ingezetenen mogen verkopen. Veel Nederlanders snappen er niet veel van en dat geldt nog sterker voor buitenlanders. Duitse toeristen worden van harte aangespoord hun euro's in Zeeland te komen besteden, maar niemand vertelt ze erbij dat ze niet voor een paar gram wiet in een coffeeshop terecht kunnen. Zo ontstaat een markt voor straatdealers met alle over last van dien. Het is ongetwij feld geen goed idee aan de grens van Zeeland borden te zetten waarop de toegangsre gels van coffeeshops worden uitgelegd. De kwestie vraagt wel om een creatieve oplos sing. Dat is een campagne die gedragen wordt door de stichting met de zelfde naam. Acht jaar geleden bracht Vita Event de eerste ijs baan naar Zeeland. Gedurende enkele weken in de cember trok het evenement de laatste jaren 12.000 schaatsers en zo'n 50.000 bezoekers. Vanuit dit initiatief is de campagne 'Zeeland houdt van schaatsen' ontstaan. Een campagne met een maat schappelijke achtergrond, die sport en welzijn onder de aan dacht van de Zeeuwen brengt. 'Zeeland houdt van schaatsen' biedt scholen, in samenwerking met de gemeenten, de mogelijk heid om tegen een gereduceerd ta rief leerlingen te laten schaatsen. Schaatslessen worden verzorgd door de Cios-opleiding in Goes. De stichting ondersteunt ook het initiatief voor een overdekte 400 meter ijsbaan in Zeeland. Vanuit de stichting worden tevens activi teiten ter bevordering van de schaatssport in Zeeland onder steunt. Vrijdag 1 november begint de campagne met de ijsbaan in de Plaatwerkfabriek te Vlissingen. ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 f tni Fransen nu de Duitser - I Strakke handhaving van het ingezetenencriterium drijft Duitse drugstoeristen in Zeeland in de handen van straatdealers, foto Roos Koole/ANP Mike van Veenendaal, High Life door Frank Balkenende MIDDELBURG - Na drie maanden heeft de Raad van Toezicht van de Zeeuwse Bibliotheek interim-direc teur Guus Egas Reparaz alweer de laan uitgestuurd. GOES - Om de schaatssport in Zee land te stimuleren wordt deze win ter op vier plaatsen in Zeeland een ijsbaan aangelegd. Dat gebeurt in Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee in het kader van de cam pagne 'Zeeland houdt van schaat sen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 99