4- Koperdieven nemen steeds grotere risico's, zien ze bij Tennet. „Eén verkeerde bewe ging en de dieven zijn er geweest." 66 Die ex-militairen gaan, als dat nodig is, letterlijk ergens een nacht in de bossen liggen 8 VERDIEPING KOPERDIEFSTAL 2 De polder bij Zaltbom- mel, 28 september, iets na middernacht. Drie in brekers verschuilen zich in een maïsveld. Ze wa nen zich veilig tussen de'hoge begroeiing, maar zijn*kansloos wanneer boven hun hoofd een politiehelikopter verschijnt. Die is voorzien van warmtecamera's en heeft de mannen zo te pakken. Even daarvoor piept in Arnhem, in een be veiligd deel van het hoofdkantoor van Ten- net, een smartphone. Op het scherm ver schijnt een foto. Een man gehuld in een bi vakmuts stapt een kamer binnen. De loca tie? Juist: het Tennet-gebouw aan de Bom- melsekade in Zaltbommel. Meteen wordt de politie ingeschakeld. Door het snelle handelen kunnen de agen ten in het maïsveld twee mannen uit het Gelderse Rheden en een man zonder vaste woon- of verblijfplaats in de kraag grijpen. Ze zouden op zoek zijn geweest naar zoge heten aardingsgarnituren. Die hebben Ten- net-medewerkers nodig om veilig te kun nen werken op locatie. Ze bestaan voorna melijk uit koper. De vreugde bij Tennet is groot. Met de vangst hoopt de landelijke netbeheerder veel meer diefstallen te hebben opgelost. In de zomermaanden werden op liefst 35 plekken de aardingsgarnituur en koperen bliksemafleiders ontvreemd. Al die diefstal len vonden plaats op hoogspanningssta tions in Oost-en Midden-Nederland, een regio die tot dan verschoond was gebleven van massale koperdiefstal. Per diefstal werd voor een paar duizend eu ro aan kabels meegenomen en was er voor meer dan 10.000 euro aan bijkomende scha de. Reken maar uit wat voor claim de die ven wacht, mocht betrokkenheid bij de an dere zaken bewezen worden. De politie zegt in een reactie dat daar nog geen aan wijzingen voor zijn gevonden. Het onder zoek loopt nog. De vreugde bij de netbeheerder is ook op de hele lengte uitgerust met koperen blik semafleiders. Ook op de verdeelstations in de regio, die de hoogspanningsleidingen aan de rest van het net koppelen, barst het van het koper. Hoewel de diefstallen Tennet (en daarmee de Nederlandse belastingbetaler) inmid dels miljoenen euro's gekost hebben, is fi nancieel gewin niet eens de belangrijkste drijfVeer om de druk op te voeren. Het gaat Tennet vooral om de veiligheid en om leve ringszekerheid, stelt Van Gelder. Staand voor een op een diascherm geprojec teerde foto van een hoogspanningsmast, laat hij zien welke risico's dieven zoal ne men. Waar de dieven in Zaltbommel een redelijk veilige inbraakstrategie hanteer den, is het bovenop de masten een koord dans op leven en dood. De masten zijn veertig tot zeventig meter hoog. „Dieven pakken de laatste tijd niet alleen de koperen kabels die in het midden han gen, maar ook die aan de zijkant van de mast. Ze moeten dan op tientallen meters hoogte, in het donker, naar de zijkant van de mast lopen. Eén verkeerde beweging en ze zijn er geweest." Op de grond zijn de risico's ook groot. Een maal losgeknipt, bungelen de koperen ka bels, die drie- tot vierhonderd meter lang zijn, nog aan één mast. Het andere uitein de ligt ergens beneden op de grond. Wan neer die kabel ergens daartussenin onver hoopt met een van de hoogspanningska bels in aanraking komt, bijvoorbeeld door een windvlaag, zijn de gevolgen niet te overzien. „Koper geleidt als de beste. Wan neer iets of iemand op de grond in aanra king komt met die kabels, is dat levensge vaarlijk. Het is gelukkig nog nooit mis ge gaan, maar je moet er niet aan denken dat dat wel gebeurt." Op een kaart van Nederland is precies te een andere manier te verklaren. De aanhou ding is het gevolg van een meer structurele aanpak van koperdiefstal dan voorheen ge bruikelijk was. Onder leiding van security adviseur Maarten van Gelder, een gedreven ex-marinier, moet het dievengilde een be slissende slag toegebracht worden. Het ingenieuze systeempje in Zaltbommel, waarbij iedere verdachte beweging in het lokale Tennet-gebouwtje linea recta naar een smartphone in de kelder vJn het Ten- net-hoofdkantoor wordt doorgeseind, komt ook uit de koker van Van Gelder. Vierentwintig uur per dag zit er beveili gingspersoneel in de kelder. Aan de muur en op ieder bureau een rits beeldschermen. Met krantenknipsels op het prikbord wor den de eerste successen gevierd. Die successen kan Tennet goed gebruiken. Waar de voornaamste andere gedupeerde, Prorail, al volop resultaat boekt met de be strijding van de diefstallen (zie kader), neemt het aantal diefstallen bij Tennet nog steeds toe. Volgens Tennet is dat het gevolg van het feit dat ze bij Prorail al langer bezig zijn met een gerichte aanpak. De stroominfrastructuur is ontzettend kwetsbaar. Tennet beheert duizenden kilo meters aan hoogspanningsleidingen, over Koorddansen door Sander van Mersbergen Maarten van Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8