PZC Ivo Niehe begint aan zijn 33e seizoen 23 ben ik een énorme kunstliefhebber, altijd al geweest, ik lees er veel over, ga naar mu sea. Dus soms flap ik er zowaar een zinnige opmerking over kunst uit. Die halen we er bij de montage meteen uit, dat past niet. Ik vergeet bij wijze van spreken geen minuut dat we als publieke omroep voor een zo breed mogelijk publiek werken. In de loop der jaren is een groep mensen gaan kijken die nooit in een museum komt. Zij schake len in voor de gezelligheid, maar worden wel geconfronteerd met mooie dingen. Ik wil niet als een belerende vakidioot klin ken, maar zou soms wel willen schreeu wen: Mensen, ga naar een museum! Kunst is immers niet alleen voor een kleine kring, maar voor iedereen." De gedrevenheid is er, na twaalf jaar, zeker niet minder op geworden. Al eisen de lan ge opnamedagen af en toe wel hun tol. „Ik ben nu 65 en dat begin ik te merken. Na zo'n ontvangstdag is een boek lezen me nog teveel. Tja, ik zit toch tegen het einde van mijn tv-carrière aan. Maar je wilt niet weten hoe vaak ik denk dat ik toch ontzet tend veel geluk heb gehad in dit vak." Het belangrijkste fundament waarop Tussen kunst en kitsch is gebouwd, is hoop. Al dertig jaar trekken de be zoekers in drommen langs, zeulend met glaswerk, schil derijen of antiek ogende ge bruiksvoorwerpen, waarvan niemand weet wat het is of waartoe het ooit diende. Elke bezoeker koestert de stille hoop dat de ex pert vertelt dat het stuk een kapitaal waard is. Zoals dit seizoen die geluksvogel die met een échte Karei Appel aankwam. „Soms reizen mensen vanuit Maastricht he lemaal naar Leeuwarden of waar we ook zitten, met hun vaasjes en hun lijstjes en hun lepeltjes. Ontroerend is dat, dan zou ik al 100 euro bovenop de waarde van zo'n voorwerp willen gooien. Voor de moeite. Maar ja, ik ben gelukkig geen expert", gnif felt Nelleke van der Krogt, alweer twaalf jaar het gezicht van het programma. Volgens haar is de mogelijkheid van die ge droomde financiële klapper zeker niet de primaire reden om naar een kijkdag te ko men. „Tuurlijk, het telt mee. Als je een staatslot koopt, weet je ook eigenlijk voor 99,9 procent: ik win toch niks. Maar je hebt toch die spanning, want iemand moet toch winnen. Wat als jij dat nou bent.." Behalve hun nieuwsgierigheid naar de waarde, gaat het de eigenaren om het ver haal achter hun bijzondere vaasje, minus cuul glazen ei of enorme tekening. „Men sen komen bij ons met spullen die vroeger bij hun ouders stonden en daarvoor bij de grootouders. Spullen met gevoelswaarde, ze groeiden ermee op. Ze raken aangedaan als ze het verhaal erachter horen. We trek ken gordijntjes op tussen vroeger en nu." Het programma wordt dit jaar dertig, maar de verjaardag wordt niet gevierd. „Door de omroepbezuinigingen worden zoveel colle ga's ontslagen, dat een feestje niet op zijn plaats is", zegt Van der Krogt. „Het maakt ons niet minder trots, hoor. Het is allemaal wat sneller geworden, maar het originele format staat nog steeds. De ingrediënten zijn goed. Punt." Dat de uiterst populaire presentatrice zelf ook een belangrijke succesfactor is, daar wil ze niet aan. „Wat ik doe, kun je amper presenteren noemen. Ik zeg altijd maar: ik houd mijn jour, mijn ontvangstdag. Vroe ger, in de negentiende eeuw, hielden da mes van stand hun jour om vriendinnen te ontmoeten: korte bezoekjes, met de jas aan, een snel kopje thee en wat roddels. Ik zit vanaf 's ochtends achter een tafel. Dan komen de mensen en moet ik snel inschat ten hoe iemand ongeveer is. Samen maken we er dan wat leuks van. Dat is mijn jour." Toen ze destijds aantrad, piekerde ze zich suf over haar rol in het programma. „Die ex perts spuien hun kennis ook zonder mij wel en de bezoekers komen voor hén. Dus eigenlijk had niemand mij nodig. Nou ben ik niet de persoon die daar een complex van krijgt, ik ging aan de slag en toen ont stond dit." In feite bemiddelt ze tussen expert en doodgewone bezoeker. „Ik zit daar een beetje van: 'Mensen, ik weet óók niks!' Overdreven natuurlijk, maar de bedoeling is dat ik samen met bezoekers beluister wat de expert te vertellen heeft." Grinni kend: „De experts, dat zijn de heiligen. En wij het gewone volk. Zo wordt het pro gramma laagdrempeliger. Eerlijk gezegd Wat ik doe, kun je amper presenteren noemen. Ik zeg altijd maan ik houd mijn jour KIJKTIP ZONDAG, 21.20 UUR Tussen kunst en kitsch is na dertig jaar nog steeds een succes. Presentatrice Nelleke van der Krogt: „Ik zou soms wel willen schreeuwen: Mensen, ga naar een museum!" ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 foto Freek van Asperen Tussen kunst en kitsch. Vanaf woensdag 16 okto ber op Nederland 1, 20.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl door Monique Brandt Nelleke van der Krogt o Media teilen meer dan waarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 81